Latviju sasniedzis masalu uzliesmojums; jau 8 saslimšanas gadījumi
No astoņiem saslimušajiem viens ir bērns, kuram vēl nebija pienācis vakcinācijas laiks, pārējie saslimušie ir pieaugušie, no kuriem lielākā daļa pret masalām nav vakcinēti.
Sabiedrība

Latviju sasniedzis masalu uzliesmojums; jau 8 saslimšanas gadījumi

Jauns.lv

Latviju sasniedzis masalu uzliesmojums; martā un aprīlī reģistrēti astoņi masalu saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati.

Latviju sasniedzis masalu uzliesmojums; jau 8 sasl...

SPKC paskaidro, ka šis ir būtisks masalu gadījumu skaita pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. Pagājušajā gadā netika reģistrēts neviens saslimušais ar masalām, bet 2012.gadā bija trīs gadījumi. Pašlaik infekcija galvenokārt skārusi nevakcinētus pieaugušos.

No astoņiem saslimušajiem viens ir bērns, kuram vēl nebija pienācis vakcinācijas laiks, pārējie saslimušie ir pieaugušie, no kuriem lielākā daļa pret masalām nav vakcinēti vai viņu vakcinācijas statuss nav zināms. Saslimušo vidū ir arī veselības aprūpes darbinieki, kuri bija kontaktā ar masalu pacientiem.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 2013.gadā masalas reģistrētas 36 Eiropas reģiona valstīs, kopā reģistrēti 31 617 gadījumi. Visvairāk gadījumu reģistrēti Gruzijā (7830), Turcijā (7404), Ukrainā (3308), Nīderlandē (2499), Itālijā (2216), Lielbritānijā (1900), Vācijā (1773) un Rumānijā (1074). Šie dati liecina, ka, palielinoties nevakcinēto iedzīvotāju skaitam, saslimšana ar masalām var izraisīt nopietnus uzliesmojumus Eiropas valstīs ar ļoti lielu saslimušo skaitu.

SPKC atgādina, ka masalas ir ļoti lipīga infekcijas slimība, no kuras pasargā tikai vakcinācija. Tādēļ, lai infekcijas izplatība nesasniegtu epidēmijas līmeni, iedzīvotājiem jābūt atbildīgiem pret savu, bērnu un citu tuvinieku veselību.

Saslimšana ar masalām apdraud tos iedzīvotājus, kuri nav vakcinējušies vai bērnībā nav pārslimojuši masalas, jo, saskaroties ar vīrusu, gandrīz visi neimūnie cilvēki saslimst.

Masalu simptomi parasti parādās 10.–12.dienā pēc inficēšanās. Sākotnēji tie atgādina saaukstēšanos – pēkšņs sākums ar iesnām, klepu un drudzi. Acis kļūst sarkanas un jutīgas pret gaismu. Slimībai progresējot, parasti no trešās līdz septītajai slimības dienai, ķermeņa temperatūra var sasniegt 39–41 grādu, un parādās sarkani izsitumi, kas ilgst no četrām līdz septiņām dienām. Izsitumi sākotnēji parādās uz sejas un pēc tam izplatās pa visu ķermeni. Uz smaganām un vaigu iekšpuses var parādīties mazi balti plankumiņi.

BNS, Foto: AFP/LETA