Slepens audioieraksts apliecina politiķu negribēšanu laikus ierobežot "spaisu"
Policija turpinās rosināt izmaiņas likumos, lai narkotiskie augu maisījumi pilnībā tiek pielīdzināti klasiskajām narkotikām un būtu jākriminalizē arī pieprasījums.
112

Slepens audioieraksts apliecina politiķu negribēšanu laikus ierobežot "spaisu"

Jauns.lv

Jau pirms trīs gadiem notikušā Saeimas Juridiskajā komisijā politiķiem bija iespēja uzsākt cīņu pret jauno psihoaktīvo vielu izplatību nākotnē, taču tobrīd strauji augošais pieprasījums pēc šīm narkotiskajām vielām politiķiem nešķita pietiekami nozīmīgs arguments, lai kaut ko mainītu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

Slepens audioieraksts apliecina politiķu negribēša...

Dienu pēc Krimināllikuma grozījumu stāšanās spēkā, kas paredz kriminālatbildību par jauno psihoaktīvu vielu realizāciju, kam noteikts pagaidu aizliegums, raidījuma veiktā eksperimentā īsā laikā Stacijas laukumā izdodas atrast dīleri, kurš jaunietim pārdod "spaisu". Tirdzniecība notiek no rokām, cenas ir paaugstinātas, tomēr arī pēc aizlieguma vielas var nopirkt gandrīz tikpat vienkārši kā agrāk kioskos.

Raidījuma rīcībā nonācis slepens audioieraksts no Saeimas Juridiskās komisijas sēdes 2011.gada 18.janvārī. Tajā dzirdams, ka jau tolaik Iekšlietu ministrijas pārstāvis Jānis Bekmanis izklāsta argumentus, lai panāktu jauno narkotiku aizliegumu: "Aizvien lielāku popularitāti īpaši jauniešu vidū guva, tā saucamās, sintētiskās narkotikas, kuras tiek izgudrotas un rodas ļoti ātri. Līdz ar to arī no varas puses jābūt ne tikai kvalitatīvai reakcijai, bet arī pietiekami ātrai. Katra kavēšanās diena rada aizvien jaunus un jaunus lietotājus. Tad visādiem līdzekļiem, tostarp arī ar šiem likuma grozījumiem, tas ir jānovērš."

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V) tobrīd atrunājas: "Lai varētu tādā veidā, ka nevis likumdevējs lemj par šīm lietām, bet mēs nododām šo kompetenci Ministru kabinetam, ir jābūt ārkārtīgi būtiskiem argumentiem, ļoti būtiskiem argumentiem. Es sapratu, ka jūs galvenokārt miniet, ka te ir tie ātrumi un popularitāte šīm narkotikām, bet tas ir daudziem noziegumiem."

Kā norāda raidījums, trīs gadus vēlāk šie argumenti tomēr izrādījušies pietiekami, lai politiķi sāktu aizdomāties, savukārt 2011.gadā iepriekšējā sasaukuma deputāti ar lēmuma pieņemšanu nesteidzās.

Tā brīža Saeimas Juridiskās komisijas deputāts Gundars Daudze (ZZS): "Varbūt nepieņemam šodien galīgo lēmumu par atbalstīšanu vai noraidīšanu pirmajā lasījumā. Tiešām interesē, kāpēc pārējās Eiropas valstīs tas nav izpildvarai, ja nesakaita tās divas, par kurām mēs runājām."

Daudzi papildināja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedrs Valērijs Agēšins (SC): "Principā ir izskanējis tikai viens priekšlikums no Čepānes kundzes, no Daudzes kunga par to, ka mēs šo likumprojektu atliekam."

Pusotru mēnesi vēlāk Saeimas sēdē deputāti nobalsoja pret izmaiņām, to skaitā arī tie, kas šobrīd aktīvi cīnās par jauno psihoaktīvo vielu izplatības ierobežošanu. Viņu vidū – plašā "Saskaņas centra" frakcija, Valsts prezidents Andris Bērziņš, veselības ministre Ingrīda Circene (V).

Šobrīd Čepāne jau pieļautu zināmas atkāpes no pieņemtās kārtības: "Toreiz nebija tā izplatība, un mēs, katrā ziņā, nebijām sapratuši šo te bīstamību."

Savukārt Agešins atzīt pieļauto deputātu kļūdu nevēlas: "Tagad ir sarežģīti spriest no pozīcijām, kā būtu, ja būtu, katrā gadījumā, es domāju, ka šajā 11. Saeimā mēs attiecīgus grozījumus varējām pieņemt ātrāk."

"Tajā laikā es to redzēju vairāk kā no medicīnas viedokļa un parlamentāriešu skatu punkta, tagad man ir dota iespēja, ka es varu aktīvāk virzīt grozījumus,” tagad norāda Circene.

Kā ziņots, trešdien stājoties spēkā kriminālatbildībai par psihoaktīvo vielu tirdzniecību, patlaban vairs nedarbojas vairs neviena tā dēvēto narkotisko augu maisījumu tirdzniecības vieta, pavēstīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Ķuzis gan atzina - policija neloloja cerības, ka tirdzniecība tiks pārtraukta pilnībā. Ieviešot kriminālatbildību, bijis mērķis pārtraukt publisko tirdzniecību, lai nopirkt narkotiskos augu maisījumus nebūtu iespējas ikvienam, kurš to vēlas.

Narkotisko augu maisījumu tirgotāji ir "aizgājuši pagrīdē", šīs narkotikas tirgojot dzīvokļos, automašīnās un internetā, apliecināja policijas priekšnieks.

Pēc Ķuža teiktā, policijas rīcībā esošā informācija liecinot, ka ceļas arī narkotisko augu maisījumu cenas, jo tirgotāji sākuši izvērtēt iespējamos klientus, pieaug konspirācija, kas rada jaunas izmaksas.

Policija turpinās rosināt izmaiņas likumos, lai narkotiskie augu maisījumi pilnībā tiek pielīdzināti klasiskajām narkotikām un būtu jākriminalizē arī pieprasījums.

LETA/Foto:  Edijs Pālens, LETA