Rīgas cirkā strādā cietsirdīgs ziloņu dresētājs? Direktore to noliedz. VIDEO
Rīgas cirkā nesen iestudēta jauna programma „Ceturtā dimensija”, kuras nagla ir dresēto ziloņu uzstāšanās mākslinieku dueta „Duo Soleva” vadībā. Dzīvnieku aizstāvji uzskata, ka viens no dresētājiem – Lars Holšers izceļas ar īpašu cietsirdību pret dzīvniekiem un aicina Rīgas cirku ar viņu pārtraukt sadarbību.
Savukārt Rīgas cirka direktore Lolita Lipinska teic, ka dzīvnieku aizstāvju apvainojumiem nav pamata un Rīgas cirks ar ziloņu dresētājiem sadarbību negatavojas pārtraukt.
Marta beigās Rīgas cirkā iestudēja jaunu programmu „Ceturtā dimensija”, kuras viens no galvenajiem notikumiem ir dresēto cirka ziloņu uzstāšanās, kuru piedāvā cirka mākslinieku duets „Duo Soleva” no Šveices. Kopā ar dresētājiem uzstājas turpat astoņu tonnu smagie audzēkņi – 35-gadīgo Sabu no Āfrikas un 30-gadīgo Burmu no Āzijas.
Šķietamā cilvēka un ziloņa sapratne un mīlestība
Rīgas cirks savā reklāmā piedāvā „neticami skaistu cilvēka un ziloņa savstarpējo sapratni un mīlestību”. „Pateicoties cilvēka milzīgai pacietībai un gribasspēkam, ir iespējams panākt to, lai zilonis tevi uztvertu kā sev līdzīgu. Mākslinieku sniegumā varēsiet pārliecināties, cik ļoti ziloņi var būt uzmanīgi un piesardzīgi, kā arī atkārtoti nodemonstrēt, ka viņu intelekts ir līdzvērtīgs to milzu spēkam,” rakstīts Rīgas cirka mājaslapā.
Tomēr dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācija „Dzīvnieku brīvība” uzskata, ka programmā „Ceturtā dimensija” nav redzama nekāda „cilvēka un ziloņa savstarpējā sapratne un mīlestība”, bet gan dresētāju cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem, ko demonstrē dresētājs Larss Holšers, kurš iepriekš pieķerts nežēlīgi izturoties pret saviem dzīvniekiem. Lai slēptu savu identitāti un varas darbus pret ziloņiem, viņš Rīgā uzstājas ar pseidonīmu.
Holšers sadarbību ar Rīgas cirku uzsācis pēc iepriekšējās sadarbības pārtraukšanas ar Zviedrijas un Dānijas cirkiem cietsirdīgas izturēšanās pret dzīvniekiem un iespējamo dzīvnieku labturības pārkāpumu dēļ, teikts „Dzīvnieku brīvības” paziņojumā.
„Neiedomājami, ka darbā nolīgts dresētājs, kas pieķerts dzīvnieku mocīšanā. Aicinām Rīgas cirku nekavējoties pārtraukt sadarbības līgumu ar Larsu Holšeru. Diemžēl šī ir patiesā dzīvnieku cirka seja, kuru gan reti izdodas tik labi dokumentēt,” teic „Dzīvnieku brīvības” pārstāvis Aivars Andersons.
Ziloņi un dresētāju duets „Duo Soleva” Rīgas cirkā
Cietsirdības hronika
2009. gadā starptautiska dzīvnieku aizsardzības organizācija „Animal Defenders International” (ADI) ar slēpto kameru ieguva apjomīgu video materiālu no Lielbritānijas cirka „Great British Circus” aizkulisēm, ko pēc tam izvērtēja veterinārārsti un ziloņu speciālisti. Videomateriālā redzams, kā dresētājs Holšers pat šova laikā ar rokā paslēptu asu āķi sit pa ziloņa jutīgajām vietām, lai panāktu pakļaušanos, savukārt cirka aizkulisēs visi trīs ziloņi - Sonja, Vana Mana un Deli - ik dienas tiek daudzkārt sisti ar metāla āķi, slotu un dakšu pa dažādām ķermeņa daļām, tostarp pa galvu un acīm. Dzīvnieki acīmredzami baidās un ir stresā, sāpēs kliedzot un cenšoties atkāpties vai sastingstot.
Kā savā paziņojumā norādījuši veterinārārsti, Holšera dresētie dzīvnieki ir jau cienījamā vecumā un cieš no vairākām hroniskām veselības problēmām. Zilonenei Sonjai ir ļoti slikta redze, bet Vana Manai – daļēji paralizēts snuķis un viņa pārvietojas ļoti stīvi. ADI videomateriālos dokumentētais trešais un jaunākais Holšera zilonis vārdā Deli 2012. gadā ilgstošu veselības problēmu dēļ tika iemidzināts.
Atklātībā nākušie materiāli Lielbritānijā izraisīja plašu sabiedrības nosodījumu un asu reakciju no dzīvnieku aizsardzības organizāciju puses, kā rezultātā sadarbības līgumus ar šo dresētāju pārtrauca arī citu valstu cirki.
2013. gada oktobrī Holšers ar izdomātu uzvārdu Kanbaums un arī mainītiem ziloņu vārdiem uzstājās Zviedrijas cirkā „Cirkus Scott”, taču, kad valsts lielākajā laikrakstā „SvD Nyheter" tika publicēta informācija, ka dresētājs tiek vainots nežēlībā pret dzīvniekiem, izrādes tika atceltas un „Circus Scott” nolēma turpmāk pilnībā atteikties no savvaļas dzīvnieku izmantošanas izrādēs. Savukārt šī gada martā dzīvnieku labturības problēmu dēļ ar Holšeru sadarbību pārtrauca arī Dānijas cirks
Cirka direktore: „Katram sava maize”
Bet nu Holšers savas tūres ietvaros uzstājas Rīgā. Rīgas cirka direktore un mākslinieciskā vadītāja Lolita Lipinska Kasjauns.lv teica, ka viņa gan tajā nekā nosodoša neredz. Viņa nevērtē situāciju ar Holšeru un viņa pārstāvēto „Duo Solva”, bet gan ar dzīvnieku aizstāvjiem, kuru mērķis ir cīņa pret dzīvnieku izmantošanu cirkā vispār.
„Katram ir sava maize, viņu maize ir cīņa pret dzīvnieku „mocīšanu” cirkā. Cirkam ir senas tradīcijas un mēs vēlamies, lai zilonis nodzīvoti nevis 10 – 15 gadus, bet ilgu, pilnvērtīgu mūžu – 50 – 60 gadus. Mūsu, cirka dzīvnieku labturību un turēšanu regulē ne tikai dresētājs, bet arī starptautiskas konvencijas. Cirka dzīvnieki ir pārāk dārgi un vērtīgi, lai pret viņiem cietsirdīgi un nevērīgi izturētos”, saka Lipinska un teic, ka sadarbību ar „Duo Soleva” nepārtrauks.
Dzīvnieku aizstāvji pret dzīvnieku cirku
Dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā pasaulē norāda uz dzīvnieku cirku problemātiskajiem aspektiem. Dzīvnieki tiek turēti šauros krātiņos vai pieķēdēti, bez iespējām paust savu dabisko uzvedību. Izrāžu sezonā, kad dzīvniekus transportē lielos attālumos, viņi spiesti dzīvot šauros furgonos, kas ir daudzkārt mazāki par ieteikto minimālo platību zoodārzos. Apkārtējās vides stimulu trūkuma dēļ dzīvnieki cieš no psihiskām saslimšanām, kas nereti izpaužas stereotipiskā uzvedībā, dzīvniekam veicot bezjēdzīgas, atkārtojošās kustības, piemēram, monotona šūpošanās no vienas puses uz otru, kas konstatēta arī Holšera ziloņiem. Lai panāktu, ka dzīvnieki izpilda sugai neraksturīgas darbības, nereti tiek pielietota vardarbīga dresūra, kuras laikā viņi tiek sisti vai atstāti bez pārtikas.
Pēdējās desmitgades laikā ētisku apsvērumu dēļ daudzviet pasaulē ir pieņemti lēmumi pārtraukt dzīvnieku izmantošanu cirkā. Nacionāla līmeņa aizliegumi dzīvnieku cirkam pieņemti Grieķijā, Kiprā, Bosnijā un Hercegovinā, Bolīvijā, Kostarikā, Kolumbijā un Ķīnā, bet diskusijas par šo tēmu notiek arī vairāku citu valstu parlamentos. Savukārt Lielbritānijā, Austrijā, Beļģijā, Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā, Nīderlandē, Bulgārijā, Slovēnijā, Indijā, Singapūrā, Panamā netiek pieļauta savvaļas dzīvnieku izmantošana cirkā. Pateicoties augošam sabiedrības pieprasījumam aizvien vairāk pasaules klases ceļojošo cirku izvēlas atteikties no izrādēm ar dzīvnieku iesaistīšanu, Kasjauns.lv informēja „Dzīvnieku brīvība”.
Videomateriāls no „Animal Defenders International” par Larsa Holšera darba metodēm Lielbritānijas cirkā