Inde krāsainā bundžā – enerģijas dzērieni Latvijā joprojām brīvi pieejami arī bērniem
Enerģijas dzērienu lietošanas rezultātā bērna sirds kardiogramma kā vecam cilvēkam. Slimnīcā katru nedēļu kāds, kurš paspīlējis ar šo dzērienu lietošanu.
Sabiedrība

Inde krāsainā bundžā - enerģijas dzērieni Latvijā joprojām brīvi pieejami arī bērniem

Jauns.lv

Krāsainas bundžas ar kārdinošiem saukļiem, solot enerģijas pārpilnību visai dienai, pacelt spārnos, vai ātri „uzlādēt” – ik gadu veikalu plauktos palielinās enerģijas dzērienu sortiments. Nevainīgs enerģijas lādiņš, vai īsta inde? Turklāt, aktīvākie dzērienu lietotāji nav viss pieaugušie, bet tieši bērni un jaunieši.

Inde krāsainā bundžā – enerģijas dzērieni Latvijā ...

Šie „brīnumdzērieni” sola spēka pieplūdumu, enerģijas lādiņu visai dienai, un pat koncentrēšanās spēju atjaunošanos, to visu, protams, iespējams gūt arī no miega, taču veikalu pārpildītie plaukti tā vien aicina paņemt tieši kādu no šiem kofeīna avotiem.

Kā novēroja portāls Kasjauns.lv darba dienas vidū dažādos pārtikas veikalos pieprasījums pēc enerģijas dzērieniem nav uzkrītoši liels, bet rindā manāmi skolas vecuma jaunieši, kuri bez maizītēm, šokolādēm un citiem našķiem paķēruši arī kādu no enerģijas dzērienu pudelītēm. Aptaujājot vairākus 12 – 15 gadus vecus jauniešus, nākas secināt, ka izpratnes par šo dzērienu kaitīgo ietekmi bērniem nemaz nav.

Bērni par kaitējumu veselībai nemaz nezina

Elīna (15) enerģijas dzērienus patērējot vismaz reizi nedēļā, meitene stāsta, ka neko sliktu tajā nesaskata, jo dzert koka kolu esot neveselīgāk. Jautājot, vai enerģijas dzērieni tiek patērēti, vecākiem nezinot, Elīna atzīst, ka arī mājas šie dzērieni ir lielā cieņā, tāpēc vecāki neiebilstot. Savukārt, Keita (12) atzīst, ka enerģijas dzērienus dzer pat vairākas reizes nedēļā. „Klasesbiedri dzer vai nu koka kolu, vai enerģijas dzērienus, vispār reti kādam līdzi ir ūdens pudele, drīzāk vienmēr var redzēt kādu krāsainu dzērienu, vai enerģijas bundžu.” Arī Keita atzīst, ka par kaitīgumu neko nezinot. Evelīna (14) gan stāsta, ka enerģijas dzērienus dzert viņai aizlieguši vecāki, un skolā tādas lietas nopirkt nevar. Citi bērni šos dzērienus nopērkot veikalā, bet skolā dzerot. Jautājot, vai arī Evelīnai nav bijusi kāre nogaršot krāsaino dzērienu skārda bundžā, meitene atbild, ka labāk dzerot kolu.

No galvas sāpēm līdz samaņas zudumam

Dzērienu ražotāji teic, ka viena bundža enerģijas dzēriena līdzinās tasei stirpas kafijas. To sastāva pamatā ir kofeīns, kas stimulējoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu. „Brīnumdzērienam” pievienots arī sintētiski ražots taurīns, kas var paaugstināt asinsspiedienu, un palielināt risku saslimt ar sirds slimībām, guarāna sveķi – augu izcelsmes kofeīna avots, konservanti un milzīgs daudzums cukura.

Slimību un profilakses centra veselības veicināšanas nodaļas vadītāja Ilze Straume portālam Kasjauns.lv stāsta, ka būtiskākās bažas ir par to, ka šos dzērienus patērē bērni, jo viņi nespēj izvērtēt sekas, kas varētu rasties pēc šo dzērienu biežas lietošanas. „Bīstamība ir kofeīna daudzumā, kas ir šo dzērienu pamatsastāvdaļa, to pārdozējot var paaugstināties asinsspiediens, rasties galvas sāpes, reiboņi un dažos gadījumos pat samaņas zudums. Piedevām tas viss pastiprinās, ja enerģijas dzērieni tiek lietoti kopā ar alkoholu. Ne velti ārvalstīs ir veikti dažādi pētījumi par enerģijas dzērienu kaitīgo ietekmi, tur reģistrēti arī letāli gadījumi. Protams, ir grūti pierādīt, vai pie vainas bijusi tieši enerģijas dzērienu lietošana, jo asinsspiediens var celties dažādos gadījumos.”

Straume atzīst, ka atbalsta šo dzērienu tirgošanas ierobežošanu bērnu un pusaudžu vidū. „Tas, kas bērniem nedod labumu, ir jāaizliedz. Enerģijas dzērienus bērni un jaunieši patērē bara instinkta vadīti, vai tāpēc, ka tiem ir laba garša, nevis tādēļ, lai gūtu enerģiju, kā to dara pieaugušie. Šie dzērieni vienkārši nav domāti bērniem, tāpēc to pārdošanu vajadzētu ierobežot.”

Lai arī enerģijas dzērienu pamatā ir kofeīns, kas var izraisīt dažādas veselības problēmas, atkarība no dzērieniem iestāties gluži nevarot. Ārste norāda, ka enerģijas dzērienus nevarētu pielīdzināt narkotikām, vai alkoholiskajiem dzērieniem, taču sava veida pieradumu gan dzērieni varot raisīt.

Bez kofeīna nelabvēlīgas ietekmes, lielu postu nodarot arī dzērienu sastāvā esošais cukurs. Saldinātie dzērieni, tostarp enerģijas dzērieni, rada milzīgas liekā svara problēmas. „Ja katrs piektais skolnieks ir aptaukojies, tad tas jau ir bīstams skaitlis,” piebilst Straume.

Pēc enerģijas dzēriena bērna kardiogramma kā vecam cilvēkam

Enerģijas dzērienu lietošanas rezultātā bērni un jaunieši var nonākt pat slimnīcā. Kā stāsta Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģe Ingūna Lubaua, ik pa laikam slimnīcā ir šādi gadījumi – „Katru nedēļu ir kāds šāds gadījums. Bērni gan sākumā neatzīst, ka dzēruši enerģijas dzērienus, jo uzskata, ka tas nekas slikts nav. Uztaisot bērnam, kurš lietojis šos enerģijas dzērienus, kardiogrammu, tā izskatās, kā veca cilvēka kardiogramma, vai tāda cilvēka, kuram bijusi sirds operācija. Bērnam asinsvadu sieniņas elastība ir savādāka nekā pieaugušajam, tāpēc sirdsdarbība paātrinās un notiek tādas sirds izmaiņas, kā vecam cilvēkam,” stāsta Lubaua.

Viņa atzīst, ka atsevišķos gadījumos šo dzērienu lietošana var izraisīt arī nāvi.

Mēģina aizliegt jau gadu

Lai arī priekšlikums par enerģijas dzērienu tirgošanas aizliegumu līdz 18 gadiem Saeimā nonācis jau 2013. gadā , un no deputātu puses ticis teju vienbalsīgi atbalstīts, likuma izmaiņas pieņemtas vēl nav. „Ņemot vērā, ka likumprojekts paredzēja tirdzniecības ierobežojumu noteikšanu, tas ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Kamēr nav saņemts saskaņojums no Eiropas Komisijas, kā arī citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, likumprojektu nevar virzīt tālākai apstiprināšanai Saeimā,” apstiprina Veselības ministrijā.

Arī Veselības ministrijā atzīst, ka enerģijas dzērienu tirdzniecības un reklāmas ierobežošana personām, kas jaunākas par 18 gadiem, ir atbalstāma. „Bezalkoholisko dzērienu lietošana ar paaugstinātu kofeīna saturu nav vēlama bērnu un jauniešu ikdienas uzturā un var izraisīt dažādus veselības traucējumus, kā aknu bojājumus, nieru, sirds mazspēju, krampjus, psihiskos traucējumus, elpošanas traucējumus utt.,” stāsta Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta pārstāve Sanita Kukliča.

Ja izvēlies lietot, ievēro dažus noderīgus padomus -

Lai enerģijas dzērienu mākslīgi radīto enerģiju gūtu dabiskā veidā, vajadzētu lietot veselīgu uzturu, kārtīgi izgulēties un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, taču, ja enerģijas izsīkums tik liels, ka tomēr esi nonācis par labu izvēlei lietot enerģijas dzērienu, vajadzētu atcerēties, ka –

•    Nevajadzētu lietot vairākus enerģijas dzērienus dienā, tādejādi nepārsniedzot dienas kofeīna devu

•    Nelietot enerģijas dzērienus pēc fiziskas slodzes

•    Ja enerģijas dzēriens jau iedzerts, vajadzētu izvairīties no citu kofeīna saturošu šķidrumu lietošanas, kā kafija

•    Šos dzērienus noteikti nevajadzētu lietot grūtniecēm, bērniem un cilvēkiem, kas sirgst ar sirds un asinsvadu slimībām

•    Noteikti vajadzētu izvairīties no enerģijas dzērienu lietošanas kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem

Kasjauns.lv/Foto: All Over Press