Sabiedrība

Pētījums: Latvija ir 34. mātēm vislabvēlīgākā valsts pasaulē

Jauns.lv

Latvija ir 34.vislabvēlīgākā valsts pasaulē, kur dzīvot mātēm un audzināt savus bērnus, liecina starptautiskās organizācijas "Glābiet bērnus" izveidotais indekss par 178 pasaules valstīm, kuru iedzīvotāju skaits pārsniedz 250 tūkstošus.

Pētījums: Latvija ir 34. mātēm vislabvēlīgākā vals...

Latvija indeksā atpaliek no abām pārējām Baltijas valstīm, jo Igaunija ierindota 23.vietā, bet Lietuva ar Čehiju ieņem dalītu 24./25.vietu.

Pērn Latvija bija 38.vietā, Igaunija atradās 21.vietā, bet Lietuva ar Baltkrieviju dalīja 26./27.vietu.

Londonā bāzētā organizācija "Glābiet bērnus" jau 15.gadu neilgi pirms Mātes dienas, kas tiek atzīmēta maija otrajā svētdienā, publisko indeksu, kurā apkopo dažādus rādītājus, kas ietekmē apstākļus, kādos mātēm jāaudzina savi bērni, piemēram, māšu un bērnu veselības stāvoklis, izglītība un ienākumi.

Vislabvēlīgākie apstākļi bērnu audzināšanai ir Somijā, kas mātēm  labvēlīgāko valstu indeksa augšgalā kopā ar pārējām Ziemeļvalstīm ir jau vairākus gadus.

Somijai mātēm  labvēlīgāko valstu sarakstā seko Norvēģija, Zviedrija, Islande, Nīderlande, Dānija, Spānija, Vācija, Austrālija un Beļģija.

ASV ierindojas 31.vietā. "Glābiet bērnus" norādīja, ka tikai piecās attīstītajās valstīs - Albānijā, Krievijā, Latvijā, Moldovā un Ukrainā - sievietēm risks mirt ar grūtniecību vai dzemdībām saistītu komplikāciju dēļ ir lielāks nekā ASV.

Lielbritānija un Baltkrievija ierindota dalītā 26./27.vietā, Polija reitingā ieņem 29.vietu, Japāna ieņem 32.vietu, Ķīna - 61.vietu, bet Krievija ieņem 62.vietu.

Šogad par visnelabvēlīgāko vietu mātēm pasaulē atzīta Somālija, tikai nedaudz atpaliekot no Kongo Demokrātiskās Republikas, kas pērn bija pēdējā vietā, kā arī Nigēras, Mali un Gvinejas-Bisavas. Pirms trim gadiem sliktākā valsts, kur dzīvot mātēm, bija Afganistāna, kas tagad pakāpusies uz 146.vietu, jo ir samazināts mātes un bērna mirstības rādītājs.

Savukārt Sīrija ir nokritusies no 65.vietas 2011.gadā uz 115.vietu šogad, jo bruņotā konflikta rezultātā ir sabrukusi "funkcionējoša veselības aprūpes sistēma, un pastāv draudi, ka attīstība atkritīs atpakaļ par vairākām desmitgadēm".

Pētījuma autori norādīja, ka vairāk nekā 60 miljoniem sieviešu un bērnu šogad ir nepieciešama humānā palīdzība.

Lai gan puse no sieviešu un bērnu nāves gadījumiem reģistrēti krīžu skartajos reģionos, lielāko daļu to ir iespējams novērst.

"Glābiet bērnus" rekomendāciju situācijas uzlabošanai augšgalā ir kvalitatīvas veselības aprūpes pieejamības garantēšanā, bet uzsvars ir likts arī uz sieviešu izglītības uzlabošanas un ekonomiskās nabadzības mazināšanas nozīmi.

BNS