Rīgā būs apskatāma dumpīgā 70.gadu mode
Kultūra

Rīgā būs apskatāma dumpīgā 70.gadu mode

Jauns.lv

No 15.maija līdz 27.jūlijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs apskatāma pasaulslavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstāde «Dumpis buduārā», veltīta 20.gadsimta 70.gadu modei.

Rīgā būs apskatāma dumpīgā 70.gadu mode...

Aleksandra Vasiļjeva kolekciju uz Rīgu jau sesto reizi palīdzējis atvest izstādes patstāvīgais ģenerālsponsors – ABLV bank, ar kā atbalstu Latvijā jau iepriekš bijis iespējams redzēt tādas modes vēsturnieka izstādes kā „1940.–1950. gadu mode” pērn, "Jūgendstila mode" 2012. gadā, "No mini līdz maksi. 20. gadsimta sešdesmito gadu mode" 2011. gadā, "Art Deco stils – starpkaru perioda mode" 2010. gadā un "Viktorijas laikmeta mode" 2009. gadā. Visas izstādes līdz šim ir izpelnījušās augstu vietējās publikas atzinību un viennozīmīgi bijušas viens no svarīgākajiem notikumiem kultūrā.

Izstāde stāsta par individuālā stila uzvaru pār modi revolucionārajā mākslas un apģērba kultūras pārmaiņu dekādē. Ekspozīciju veido vairāki galvenie dumpīgās un daudzkrāsainās desmitgades stilistiskie virzieni, kas liecina par laiku, kad jaunatnes mūzika un dejas visā pasaulē pārveidoja buržuāziskās sabiedrības manierīgo, stīvo stilu. Studentu revolūcija, vēršoties pret dzīves un morāles mietpilsoniskajiem pamatiem, aizsākās Francijā 1968. gadā un ievērojami ietekmēja modes attīstību.

Pirmoreiz Rīgā Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādē tiek demonstrēti ne tikai sieviešu, bet arī vīriešu tērpi uz jauniem manekeniem - ar rokām, galvām, parūkām un apaviem. 100 jaunu šīs neordinārās dekādes siluetu, cerams, raisīs pozitīvo emociju vētru un iešūpos vecākās paaudzes ļaužu patīkamās atmiņas. Dumpis buduārā - tas ir krāsu, formu un ideju kaleidoskops.

Ekspozīciju papildina speciāli sagatavotie dokumentālā kino kadri no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, kuros atspoguļotas tā laika modes tendences Padomju Latvijā.

Aleksandrs Vasiļjevs dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē, 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi. 25 pasaules valstīs A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies Thétre du Rond-Point, teātri Le Lucernaire un Cartoucherie, Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, Ballet du Nord, Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

Aleksandrs Vasiļjevs kā vieslektors lasa lekcijas par modes vēstures un skatuves dizaina tēmām 4 valodās daudzās pasaules koledžās un universitātēs, vada meistarklases un kursus Krievijas universitātēs un koledžās.

Aleksandrs Vasiļjevs ir daudzu grāmatu autors, strādājis kā žurnālu «Vogue» un «Harper’s Bazzar»» krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada A. Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls «Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas». No 2002. gada viņš piedalās televīzijas raidījumu veidošanā, ir to autors un vadītājs. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija «Aleksandra Vasiļjeva interjeri».

Par krievu mākslas propagandu Aleksandrs Vasiļjevs apbalvots ar S. P. Djagiļeva medaļu, V. Ņižinska medaļu, ordeni «Mecenāts» un Krievijas Mākslas akadēmijas Zelta medaļu. Viņš ir divkārtējs Turcijas «Tobav» prēmijas laureāts. 2010. gadā The World Fashion Awards ir prēmējis A. Vasiļjevu kā «2010. gada modes leģendu» par nopelniem modes vēstures jomā.