LIZDA vadītāja: reāli risinājumi izglītības darbinieku problēmām valdībai nav
Lai gan pedagogi pieprasīja konkrētu rīcību no valdības, reāli izglītības darbinieku problēmu risinājumi šodien protesta laikā netika sadzirdēti, sarunā ar pedagogu mītiņu Doma laukumā vērtēja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško.
Mikiško uzsvēra, ka, neskatoties uz to, ka lēmuma pieņēmēji ir ministrija un valdība, tai nav konkrētu plānu. "Ja viņiem nav konkrēta redzējuma brīdī, kad gads ir gandrīz pusē un kad tiek veidotas nākamā gada budžeta aprises, kļūst jocīgi," norādīja Mikiško, "nebija ne cerīgu vārdu, ne arī cerības."
"Pašlaik notiek budžeta plānošana, un kļūst smieklīgi, ja valdība atkal sola kaut kādas jaunas politikas iniciatīvas, jo mēs jau pagājušajā gadā pieredzējām to, ka lieki uzticējāmies valdībai un jaunajām politikas iniciatīvām," skaidroja Mikiško. Tā ir nopietna problēma, kas šodien izskanēja skaļi, un šai valdībai un arī nākamajai "ir krietni jāliek galvas kopā, lai to atrisinātu, jo nevar vienkārši mānīt cilvēkus", teica LIZDA priekšsēdētāja.
Nav skaidrības arī par jauno pedagogu darba samaksas aprēķināšanas modeli, sacīja LIZDA vadītāja, nav izpratnes par to, vai samaksa tiks aprēķināta pēc stundu likmes vai arī vienkārši tiks veikti uzlabojumi jau esošajā modelī. "Bumbiņa ir Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un valdības pusē. Pedagogi parādīja savu attieksmi piketā. Skatīsimies, kā būs. Visi ir nobrieduši. Pūlī arī izskanēja: "Streikosim, streikosim!"," atgādināja Mikiško.
Lai gan pedagogi šodien skaidri norādīja, ka pacietības mērs ir pilns, arodbiedrība pagaidām neplāno nākamās aktivitātes. Mikiško skaidroja, ka "jāļauj arī ministriem pastrādāt", jo katru reizi, kad pedagogi sanāk kopā, Latvijā ir jauns ministrs. "Jāļauj pastrādāt, lai arī ir kaut kādi rezultāti, nevis tikai tukši vārdi," turpināja priekšsēdētāja.
Vērtējot pašreizējās IZM darbību, Mikiško teica, ka neesot "stāvā sajūsmā par ministrijas darba stilu un rīcībām". Viņa sacīja, ka rodas iespaids par ministrijas vēlmi kaut ko darīt, tomēr secināja, ka "ar to darīšanu ir švakāk". "Tā darīšana ir nepārdomāta un pavirša. Bail par to, ka, tik pavirši rīkojoties, pēc pusgada atkal būs kaut kas jālabo," skaidroja Mikiško.
LIZDA priekšsēdētāja norādīja, ka problēmu risinājumam trūkst sociālā dialoga. Lai gan arodbiedrība un pedagogi piedalās darba grupās, tas nav dialogs. Turklāt joprojām nav izrunāts jautājums par to, "ko tad darīt esošajā situācijā, ko dot zinātnei, pamatskolas, vispārējai izglītībai, ko darīt ar bērnudārzu audzinātājiem", teica Mikiško.
Premjerministres Laimdotas Straujumas (V) un izglītības un zinātnes ministres Inas Druvietes (V) iniciatīvu uzrunāt neapmierinātos pedagogus Mikiško vērtēja pozitīvi, jo gadījumā, ja valdības vadītāja vai ministre nebūtu izgājusi, būtu parādīta ļoti negatīva attieksme pret pedagogiem.
"Mēs redzējām esošo pedagogu noskaņojumu. Tās nav tikai runas, neapmierinātība bija acīmredzama. Izglītības un zinātnes darbinieki pauda savu attieksmi. Viņi ir uztraukušies par savu nākotni," uzsvēra LIZDA priekšsēdētāja.
Mikiško uzsvēra, ka "pašlaik ir jāpagaida un jāpaskatās". Vēl pagaidām nevar pateikt, ar kādām domām mājās devušies visi piketētāji, kā arī ko viņi ir sadzirdējuši amatpersonu runā. Tomēr arodbiedrības priekšsēdētāja noteica, ka "būtu jocīgi, ja teiktu, ka mēs samierināsimies ar esošo atalgojumu".
Kā ziņots, šodien Doma laukumā protesta akcijā pulcējās aptuveni 7000 izglītības un zinātnes darbinieku, kuri pieprasīja taisnīgu samaksu par veicamajiem darba pienākumiem.
Vairāki tūkstoši pedagogu dodas protesta gājienā caur Rīgas centru
Pārmetot valdībai pasīvu rīcību pedagogu atalgojuma jautājumu risināšanā, kā arī paužot atbalstu Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) centieniem iegūt nozarei ...