Diskrimināciju darbavietā visbiežāk piedzīvo grūtnieces
Diskriminācija nodarbinātības jomā visbiežāk konstatēta grūtniecēm un darbiniekiem, kuri atgriežas no bērnu kopšanas atvaļinājuma, informēja Tiesībsarga biroja Tiesiskās vienlīdzības nodaļas vadītāja Šarlote Bērziņa.
Šogad ierosinātas divas pārbaudes lietas par diskrimināciju nodarbinātības jomā. Abas lietas saistītas ar diskriminējošu attieksmi pret jaunajām māmiņām.
Uz invaliditātes pamata 2014.gadā ir izskatītas divas pārbaudes lietas. Viena - par diskriminējošu attieksmi prēmiju noteikšanā sportistiem ar invaliditāti. Šajā gadījumā konstatēts, ka prēmijas sportistiem ar invaliditāti noteiktas ievērojami zemākas nekā sportistiem bez invaliditātes. Savukārt otrajā gadījumā novērota diskriminējoša attieksme, atsakot atbrīvot no naturalizācijas eksāmena valsts valodas rakstveida daļas kārtošanas personu, kura ir kreilis un avārijas rezultātā zaudējusi kreiso roku. Pēc tiesībsarga iejaukšanās tika pieņemts personai labvēlīgs lēmums.
Personas regulāri vēršas Tiesībsarga birojā ar dažādiem jautājumiem nodarbinātības jomā, tomēr, kā norādīja Bērziņa, personas nav aktīvas savu tiesību aizstāvēšanā, ja ir notikusi diskriminācija.
Pārbaudes lietas tiek ierosinātas tikai gadījumos, kur persona norāda konkrētu situāciju, personu vai iestādi, kura veikusi pārkāpumu. Objektīvai izskatīšanai tiek noskaidrots abu pušu viedoklis, izprasīti nepieciešamie dokumenti, liecības u.c. materiāli.
Kopumā 2013.gadā ir izskatītas 32 pārbaudes lietas par diskriminācijas un tiesiskās vienlīdzības principa pārkāpumiem. No tām nodarbinātības jomā - 11. No lietām par diskrimināciju nodarbinātībā četras ir par diskriminējošu attieksmi grūtniecības vai maternitātes dēļ, bet pārējās saistītas ar dažāda veida tiesiskās vienlīdzības principa pārkāpumiem.
Par diskrimināciju veselības stāvokļa dēļ 2013.gadā ir izskatīts deviņas pārbaudes lietas, no kurām neviena nav par diskrimināciju nodarbinātības jomā. Personas ar invaliditāti 2013.gadā norādījušas uz diskriminējošu attieksmi, atsakot iegādāties telefonu uz nomaksu personai ar redzes invaliditāti, uz tehnisko palīglīdzekļu nepieejamību, uz problēmām saņemt asistenta pakalpojumus, uz vides nepieejamību, uz automašīnu stāvvietu nepietiekamu skaitu u.c. tiesību pārkāpumiem.
Bērziņa skaidroja, ka Darba likums aizsargā personas ar invaliditāti no darba līguma uzteikšanas gadījumos, ja iemesli saistīti ar cilvēka invaliditāti.
Ierobežojums atbrīvot no darba personas ar invaliditāti neattiecas uz pārbaudes laiku, ja darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību - darbinieks, veicot darbu, rīkojies prettiesiski un tādēļ zaudējis darba devēja uzticību, darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem, un šāda rīcība nav savienojama ar darba tiesisko attiecību turpināšanu, darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī, darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus un apdraudējis citu personu drošību un veselību, darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums.
Diskriminācijas aizlieguma regulējuma mērķis ir pasargāt personas no aizspriedumiem, nepieņemšanas darbā vai atbrīvošanas no darba invaliditātes vai cita aizsargātā pamata dēļ gadījumos, kad personai ir atbilstoša profesionālā kvalifikācija, spējas un griba veikt konkrēto darbu, ir korekta un tiesiska attieksme pret darba devēju un veicamo darbu, bet tik un tā iespēja strādāt netiek dota.
LETA/Foto: All Over Press