112

Rosinās par spaisa lietošanu noteikt sodu - īslaicīgu brīvības atņemšanu

Jauns.lv

Saeimas Juridiskā komisija ir atbalstījusi priekšlikumu Krimināllikumā paredzēt iespēju par jaunu psihoaktīvo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu bez nolūka tās realizēt vai par to lietošanu sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu.

Rosinās par spaisa lietošanu noteikt sodu - īslaic...

Sodu iecerēts noteikt par jaunas psihoaktīvās vielas vai to saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, neatļautu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu bez nolūka tās realizēt vai jaunas psihoaktīvās vielas vai to saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, neatļautu lietošanu, ja to izdarījusi persona, kura brīdināta par kriminālatbildību par jaunas psihoaktīvās vielas vai to saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, neatļautu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu un lietošanu.

Tādā gadījumā personu varēs sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Savukārt par jaunas psihoaktīvās vielas vai to saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, neatļautu izgatavošanu bez nolūka to realizēt iecerēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Juridiskajai komisijai vēl jābalso par attiecīgo grozījumu Krimināllikumā virzīšanu izskatīšanai otrajā lasījumā Saeimā. Parlamentam vēl būs jālemj par tiem arī trešajā lasījumā.

Kā ziņots, Saeima jau pieņēmusi grozījumus Krimināllikumā, nosakot kriminālatbildību par pagaidu aizliegumā esošu vielu apriti, tādējādi būtiski samazinot "spaisa" maisījumu pieejamību, norāda Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (V).

Pašlaik likumā ir noteikts, ka par jaunas psihoaktīvās vielas vai to saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizēšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai piespiedu darbu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Parlaments turpina darbu pie universāla aprites aizlieguma vielām, kuras nav iekļautas narkotisko vielu sarakstā, bet cilvēka veselībai var radīt līdzvērtīgus draudus, informēja Saeimas Preses dienestā.

Latvijā, tāpat kā citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, strauji pieaugusi jaunu psihoaktīvo vielu izplatība, tirdzniecība un lietošana. Pētījumos konstatēts, ka 2,5% iedzīvotāju dzīves laikā vismaz vienu reizi lietojuši jaunās psihoaktīvās vielas saturošus smēķējamos augu maisījumus. Savukārt Latvijā jaunās psihoaktīvās vielas lietojuši 9% jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, kas ir trešais augstākais rādītājs starp ES dalībvalstīm.

LETA