ZM aicinās izsludināt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra skartajā zonā
Zemkopības ministrija (ZM) nākamnedēļ aicinās valdību izsludināt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajā teritorijā, sestdien vēstīja Latvijas Radio pēc zemkopības ministra Jāņa Dūklava sanāksmes ar atbildīgajām amatpersonām Krāslavā.
Attiecīgo jautājumu paredzēts iekļaut 1.jūlija valdības sēdes darba kārtība. Ārkārtas stāvokli varētu izsludināt 40 kilometru rādiusā no vietas, kur slimība konstatēta.
"Sanāksmē amatpersonas vienojas par rīcību ĀCM ierobežošanai. Sākot ar pirmdienu, 30.jūniju, Latgalē vietās, kur reģistrēta bīstamā slimība, sāks darboties 11 ekipāžas, kas patrulēs un brauks lauku saimniecībās, lai veiktu analīzes un informētu iedzīvotājus. Tāpat pirmdien tiks sasaukta Krāslavas un Dagdas cūkaudzētāju plašā sanāksme, lai informētu par rīcību šajā krīzes situācijā," vēstīja Latvijas Radio.
Tāpat paredzēts rīkot policijas reidus, jo bijuši gadījumi, kad zemnieki sāk pārvadāt izkaut un pārvadāt cūkas.
ZM pavēstīja, ka ārkārtas stāvokļa izsludināšana nepieciešama, lai būtu iespējams operatīvi veikt visus nepieciešamos pasākumus ĀCM ierobežošanai un apkarošanai.
"Kaut arī ĀCM cilvēka veselību neapdraud, situācija ir ļoti nopietna, jo var radīt lielus zaudējumus Latvijas cūkkopības nozarei, kam būs negatīva ietekme uz valsts ekonomiku. Mums ir nepieciešams bez kavēšanās veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai pēc iespējas ātrāk ierobežotu bīstamo ĀCM. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) patlaban apzina situāciju, veicot analīzes mājas cūkām un meža cūkām, lai precīzi būtu zināms, cik plašu teritoriju slimība ir skārusi. Tāpat slimības skartajā teritorijā lauksaimniekiem tiek un tiks sniegta visa nepieciešamā informācija par pasākumiem, kas veicami, lai nepieļautu slimības ievazāšanu tās neskartajās saimniecībās. Pašlaik arī tiek īstenoti pasākumi, lai nepieļautu slimības ievazāšanu un izplatību citos Latvijas novados," klāstīja Dūklavs.
Ministrs sestdien tikās arī ar vietējiem medniekiem, lai apspriestu situāciju. "Esmu gandarīts, ka mednieki izprot lietas nopietnību un nepieciešamību samazināt meža cūku savvaļas populāciju, jo tā ir viena no metodēm, kā ierobežot bīstamās slimības izplatību no tās skartajām teritorijām uz citām," viņš teica.
Tuvākajā laikā Dūklavs tiksies arī ar Latvijas Cūku audzētāju asociācijas pārstāvjiem, lai pārrunātu nepieciešamību maksimāli ievērot visus drošības pasākumus un pasargātu mājas cūku ganāmpulkus no slimības ievazāšanas.
Jau rakstīts, ka PVD ceturtdien, 26.jūnijā, Krāslavas novadā netālu no robežas ar Baltkrieviju kādā saimniecībā konstatējis ĀCM vīrusa klātbūtni trim mājas cūkām, kā arī trim beigtām meža cūkām Dagdas novadā. Tāpat piektdien, 28.jūnijā, konstatēts ĀCM vēl divām cūkām.
Pēc slimības atklāšanas PVD ir sācis slimības apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos. Triju kilometru rādiusā ap slimības skarto novietni noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti tiek kontrolēta mājas un meža cūku veselības stāvoklis. Karantīnas zonās pastiprināti tiks kontrolēta arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība.
Aizsardzības un uzraudzības zonā PVD ir sācis pārbaudīt visas saimniecības, kurās tiek turētas cūkas un sākts ņemt cūku asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Tāpat cūku īpašniekiem nekavējoties jāinformē PVD par saslimušām vai mirušām cūkām.
Patlaban ir aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas vismaz 40 dienas pēc slimības skartās saimniecības dezinfekcijas. Tāpat šobrīd bez PVD atļaujas liegts pārvietot arī citus mājdzīvniekus.
Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības zonā esošu saimniecību, kurā tiek turētas cūkas, jāievēro biodrošības pasākumi, tostarp jāizmanto vienreiz lietojamais apģērbs un jāveic apavu un roku dezinfekcija.
ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.