Veidos darba grupu bērnu tiesību aizsardzības sistēmas uzlabošanai
Labklājības ministrijā (LM) septembrī tiks veidota darba grupa, lai izvērtētu nepieciešamās izmaiņas un uzlabojumus bērnu tiesību aizsardzības sistēmā, tostarp bāriņtiesu darbībā un sociālā darba un pakalpojumu nodrošinājumā krīzes situācijā ģimenēm ar bērniem, informēja ministrijas pārstāve Liene Užule.
Par minēto šodien, tiekoties ar bāriņtiesu pārstāvjiem, vienojies labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) un LM speciālisti.
Labklājības ministrs norāda, ka bērnu tiesību aizsardzības sistēma valstī darbojas gandrīz divdesmit gadus un nepārtraukti tiek pilnveidota, līdz ar to kopumā tā ir jāsaglabā. Vienlaikus viņš uzsver, ka jebkuru darba kvalitāti ir iespējams pilnveidot un uzlabot, tāpēc darba grupa analizēs pašreizējo situāciju, risinās konstatētos problēmjautājumus un sniegs priekšlikumus turpmākam darbam.
Puses ir pārliecinātas, ka sabiedrībai ir vairāk jāskaidro bērnu tiesību aizsardzības sistēma, bāriņtiesu darbības mērķi un atbildība, kā arī sociālo pakalpojumu nepieciešamība un savlaicīgs darbs ar ģimenēm, kurās konstatētas dažādas sociālas problēmas.
Augulis min, ka nereti bāriņtiesas nepelnīti kļūst par ķīlniekiem neatrisinātām sociālām problēmām vai pakalpojumu trūkumam pašvaldībās. Līdz ar to bāriņtiesu pārstāvji ir gatavi sekmēt sadarbību ar pašvaldību sociālajiem dienestiem un citām iesaistītajām institūcijām, lai ikviens bērns varētu palikt savā ģimenē vai laikus tikt pasargāts dzīvības un veselības apdraudējuma gadījumā.
“Izvērtējot visu pušu viedokli, ir skaidrs, ka galvenais jebkurā situācijā ir bērns un neviens ar nolūku nevēlas nepamatoti izraut bērnus no ģimenēm. Lai gan bāriņtiesas savā ikdienas darbā saskaras ar daudz un dažādām cilvēku emocijām, pretrunīgām situācijām un neizpratni, tās nedrīkst paust savu viedokli un attieksmi par konkrētiem notikumiem cilvēku un ģimeņu privātajā dzīvē. Līdz ar to sabiedrībā veidojas vienpusējs viedoklis par bāriņtiesu darbu un kompetenci, kas sakņojas bieži vien nepamatoti negatīvā attieksmē pret bāriņtiesu darbu,” pauž labklājības ministrs.
Plānots, ka darba grupā LM aicinās piedalīties pašvaldību sociālo dienestu, bāriņtiesu, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Tiesībsarga un nevalstisko organizāciju pārstāvjus.
Pašlaik pašvaldībās ir izveidotas 145 bāriņtiesas. 2013.gadā kopumā bāriņtiesas pieņēma 14 869 lēmumus, no kuriem 85 tika pārsūdzēti. Kopumā no visām pārsūdzētajām lietām seši lēmumi tika atcelti, liecina LM rīcībā esošā informācija.