Veikli zeļļi Bauskā apiet likumu, naktī "iznomājot" alkoholu. FOTO
Bauskā veikli darboņi izdomājuši, kā apiet likumu, lai nakts laikā – no desmitiem vakarā līdz astoņiem rītā – tirgotu alkoholu. Viņi to nakts laikā piedāvā nevis nopirkt, bet gan iznomāt. Nomas līgumi gan netiek slēgti un nākamajā dienā neviens pilnu pudeli atpakaļ iznomātājiem nenes.
Sākotnēji piedāvājums šķiet neizprotams – kā var iznomāt preci, kuru nav iespējams lietot, jo citādi nebūs, ko atdot iznomātājam atpakaļ? Baušķenieki izdomājuši, ka var gan, raksta laikraksts „Bauskas Dzīve”. Patiesībā baušķenieki neko jaunu nav izdomājuši – viņi ieviesuši praksi, kas savulaik piekopta Igaunijā, kur arī aizliegts nakts laikā tirgot alkoholu. Tā ir alkohola noma.
Kantrimūzikas festivāla apmeklētājus kārdina ar „nakts alkoholu”
Trešdien, 10. jūlijā, laukumā pie lielveikala „Rimi” Bauskā visu dienu stāvēja oranžs „VW Golf” automobilis, kuru rotāja uzraksts par iespēju iznomāt alkoholu. Ceturtdien par auto ieinteresējās arvien vairāk cilvēku. Bet piektdien, 11. jūlijā, kad Bauskā sākās Kantrimūzikas festivāls, automašīna tika novietota Uzvaras ielas malā, kur gājējiem uz koncertiem pilskalnā tā vieglāk pamanāma. Kantrimūzikas festivāla apmeklētājiem arī tika dalītas reklāmas lapiņas ar alkohola nomas pakalpojumiem.
„Bauskas Dzīves” uzdevumā vairāki iedzīvotāji zvanīja uz reklamēto tālruņa numuru, interesējās par pakalpojumu, kā arī veica pasūtījumu. „Uzņēmēji” piegādāja pasūtīto preci, maksu pieprasīja atbilstoši internetā atrodamajam cenrādim, klāt pieliekot vēl izdevumus par piegādi. Pēc šī cenrāža alkohols ir vismaz par trešdaļu dārgāks nekā veikalos, bet nakts laikā sīvā cienītājiem tas ir kārdinošs piedāvājums.
Piemēram, ruma „Casino” litra pudeli Jauncodē pie Bauskas tiek piedāvāts piegādāt par 25 eiro. Nosacījums - ja līdz astoņiem rītā nomātā prece netiek izmantota, var izsaukt pakalpojuma sniedzēju, atdot tieši to pašu pudeli un saņemt atpakaļ naudu. Maksa par pakalpojumu Bauskas robežās ir divus eiro. Pakalpojuma izpilde uz 20 kilometrus attālo Iecavu izmaksā piecus eiro. Firma piekrīt preci vest arī uz Jelgavu, tādā gadījumā par piegādi jāšķiras no 15 eiro.
Alkohola nomas pārstāvis, sazvanīts pa telefonu, pastāstīja, ka ir firmas „Alcoclub” darbinieku un norādīja, ka uzņēmums strādā tikai no desmitiem vakarā līdz astoņiem rītā - laikā, kad alkohola tirdzniecība ir aizliegta.
Alkohola iznomātāji no Bauskas sekojuši igauņu pēdās
Jāteic, ka baušķenieku ideja nav nekas inovatīvs. Viņi tikai pārņēma mūsu ziemeļu kaimiņu savulaik ieviesto biznesu. Tieši pirms desmit gadiem – 2004. gada maijā ziņoja, ka ideja aizliegt naktīs Tallinā pārdot alkoholu liek spirtoto dzērienu veikalu īpašniekiem izgudrot shēmu, kā pārdot stipros dzērienus arī pēc aizlieguma stāšanās spēkā. Viena no šādām idejām bija spirtoto dzērienu noma!
Kāda liela alkohola tirdzniecības veikalu tīkla īpašnieks Tallinā laikrakstam „Eesti Paevaleht” pavēstīja, ka viņš konsultējies ar juristiem un tie apstiprinājuši, ka, prasmīgi izmantojot šo shēmu, veikals varēs turpināt sekmīgi tirgoties ar alkoholiskajiem dzērieniem arī naktīs.
„Pēc likuma tas ir pilnīgi cits darījums, kas nav saistīts ar parasto pirkšanas un pārdošanas līgumu. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka pēc kāda laika nakts tirdzniecību ar alkoholu varēs turpināt,” viņš teica.
Ārēji šī shēma būtiski neatšķiras no parastās pirkšanas procedūras. Cilvēks it kā nomā no veikala, piemēram, pudeli degvīna un maksā par to ķīlu. Jaunums ir tas, ka šajā gadījumā tiks noslēgts līgums, kurā būs teikts, ka klienta pienākums ir atdot atpakaļ iznomāto pudeli. Ja viņš to nedarīs, ķīla paliks veikalam.
Tiesa, šāda sistēma izrādījās nelietojama, jo darījuma mērķis būs pārāk skaidrs. Starp citu, juristi apgalvo, ka atvērt alkoholisko dzērienu iznomāšanas kantori ir reāli iespējams. Šajā gadījumā ar nomātgribētāju jāslēdz līgums, kurā tiks minēti arī procenti. Tomēr šāda sistēma daudziem juristiem jau šķiet pārāk sarežģīta. Šādi alkohola iznomātāji Igaunijā darbojās pāris gadu, līdz 2012. gadā Igaunijas Ekonomikas ministrija ieviesa izmaiņas likumdošanā, kas uz visiem laikiem pielika punktu „alkohola nomai”.
Policija sākusi izsekot alkohola iznomātājus
Bauskas novada domes sabiedriskās kārtības nodaļas vadītājs Dzintars Lenbergs, atsaucoties uz Ministru kabineta noteikumiem, „Bauskas Dzīvei” skaidroja, ka uzlīme uz privātpersonas auto nav uzskatāma par mobilo reklāmu, tās izvietošana ar pašvaldību nav jāsaskaņo. Stāvlaukumā, ielas malās šāds auto drīkst atrasties neierobežotu laiku.
Savukārt Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Bauskas iecirkņa priekšnieks Ainars Stankevics teica, ka policija seko šim biznesam un personām, kas to īsteno. Valsts ieņēmumu dienesta Akcīzes pārvaldes komentārs tiek solīts otrdien, 15. jūlijā.