Turības studenti profesionālās iemaņas nostiprina ārvalstu praksēs
Šobrīd augstskolu studenti nebaidās izmantot iespēju prakses laikā iegūt pieredzi gan uzņēmumos Latvijā, gan arī ārpus valsts robežām. Jaunos speciālistus iedrošina arī ārvalstu uzņēmumu labās atsauksmes par Latvijas studentu uzcītību un darba spējām. Biznesa augstskolas Turība Starptautiskā tūrisma fakultātes studenti regulāri praktizējas arī vasaras mēnešos. Arvien vairāk šādas iespējas izmanto arī citu augstskolas studiju programmu studenti.
Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāne Agita Doniņa norāda, ka jauno speciālistu pieprasījums tūrisma un viesmīlības nozarē daudzkārt pārsniedz piedāvājumu: „Katru gadu īsi pirms sezonas sākšanās mūsu telefoni karst un ziņojumu dēļi ir pārpildīti ar darba devēju aicinājumiem pieteikties praksei vai darbam. Šī ir nozare, kurā par darba trūkumu jaunie speciālisti nevar sūdzēties.”
A.Doniņa atzīmē, ka fakultātē jo īpašu popularitāti ieguvušas piedāvātas ārvalstu iespējas. „Nemainīgi liela saglabājas mūsu pašu studentu interese par praksēm un studijām ārpus Latvijas robežām – gūt starptautisku pieredzi dodas ap 200 topošo speciālistu ik gadu.”
Prakses iespējas studiju laikā izmantoja Lietišķo un rekreatīvo pasākumu vadības studiju programmas absolventi Mārtiņš Garais un Elīza Sprudzāne. Viņi piecus mēnešus dzīvoja Kanāriju arhipelāga lielākajā salā Tenerifē un apguva praktiskas iemaņas, strādājot viesnīcā par animatoriem – brīvā laika organizētājiem.
Prakses laikā Mārtiņam un Elīzai bija iespēja strādāt kopā ar cilvēkiem no dažādām valstīm – Slovēnijas, Beļģijas, Čehijas un Horvātijas, un iemēģināt roku brīvā laikā pasākumu organizēšanā angļu, spāņu, vācu un krievu tautības tūristiem, vecumā no 40 līdz aptuveni 70 gadiem, kā arī ģimenēm ar maziem bērniem.
„Kad bijām iestrādājušies, parādījām sevi itin labi un sākām apmācīt arī citus jaunos praktikantus. Prakses noslēguma posmā bijām jau tā iejutušies, ka negribējām vairs braukt prom!” stāsta Mārtiņš, „pat galvenais animācijas menedžeris bija jau gatavs piedāvāt darba līgumu!”
Iegūtā pieredze abu jauniešu skatījumā ir neatsverama un lieti noder arī tagadējā profesionālajā darbībā. Abi priecājoties, ka izbaudījuši ārzemju praksi vismaz vienu reizi studiju laikā, turklāt tik jaukā vietā. Tagad viņi esot atvērtāki - esot vieglāk komunicēt ar svešiem cilvēkiem, vieglāk sarunāties angļu valodā. Iegūti noderīgi kontakti un lieliski draugi no Čehijas, Francijas un Vācijas.
Gan Mārtiņš, gan Elīza viennozīmīgi saka, ka: „Mēs noteikti ieteiktu doties praksē uz Tenerifi citiem studentiem, jo, kad tad vēl radīsies iespēja izbaudīt vasaru piecu mēnešu garumā, vienlaikus iegūstot lielisku pieredzi animatora profesijā? Iesakām tomēr ar lēmumu nesteigties tiem, kuri nav pārliecināti par piemērotību animatora darbam – to rūpīgi jāizvērtē, jo ne kurš katrs to spēj. Arī pēc piecu mēnešu aizrautīga darba mēs nevarējām droši apgalvot, ka esam kļuvuši par profesionāļiem.”
Nauris Linkevičs, Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas fakultātes Starptautiskās komunikācijas vadības 2. studiju gada students, saņēmis Erasmus prakses stipendiju un visus vasaras mēnešus, līdz pat septembrim, praktizējas kompānijā "Polimersvarka OÜ" Tartu, Igaunijā:
“Katru gadu savu prakses vietu meklēju pēc principa, lai paaugstinātu profesionālo sagatavotību, lai katru reizi ar vien vairāk iemācītos un profesionāli pilnveidotos. Pirmajā studiju gadā praktizējos Latvijas Bankā. Piedāvājums Tartu šķita ļoti daudzsološs: iespēja izjust dzīvi mūsu kaimiņzemē, iepazīt biznesa vidi un pierādīt sevi starptautiskā vidē angļu valodā. Vēlējos izprast, cik lielu uzsvaru savā darbā kompānija velta komunikācijai un citām sabiedrisko attiecību funkcijām, jo bieži vien mārketings un sabiedriskās attiecības stipri izpaliek daudziem uzņēmumiem, lai gan tas varētu veicināt viņu izaugsmi tirgū.
Turības studenti profesionālās iemaņas nostiprina ārvalstu praksēs
Manos galvenajos pienākumos ietilpst mārketinga aktivitātes un ekspansijas veikšana, izvēršot viņu darbību starptautiskā mērogā. Šeit es augstskolā iegūtās teorētiskās zināšanas pārbaudu praktiski, veidoju jaunus kontaktus un sadarbojos ar nozares profesionāļiem Igaunijā, kā arī izmantoju iespēju salīdzināt uzņēmumu darba specifiku Latvijā un kaimiņzemē.
Pilnīga uzticība no kompānijas vadības puses ir lieliska pieredze un dzinulis man kā studentam, ka esmu spējīgs veikt pastāvīgu darbu internacionālā līmenī. Tā ir augsta līmeņa pašapliecināšanās, ka mani novērtē kā līdzvērtīgu darbinieku ar savām pilnvarām, pienākumiem un viedokli. Priecājos, ka caur šo pieredzi es varēšu nonākt pie tā, kurā virzienā man padziļināti doties – izvēlēties diplomātiju vai darbību privātā uzņēmumā, vai atvērt savu nišu.”
Turības Komunikācijas fakultātes dekāns, asociētais profesors Andris Pētersons stāsta, ka arvien vairāk studentu izvēlas vasaras periodu izmantot, izejot praksi kādā uzņēmumā un pilnveidojot savas praktiskās iemaņas. „Pieaug to studentu skaits, kuri izvēlas izmantot Erasmus iespējas un praktizēties ārvalstīs, tādējādi paplašinot savu redzesloku starptautiskā vidē. Pēdējā laikā ārvalstu praksēs dodas arī mūsu ārvalstu studenti,” skaidro A. Pētersons.
Jāsaka, ka ārvalstu prakses nav vienīgā starptautiskā iespēja, ko izmanto Turības studenti. Topošie speciālisti var pieteikties studijām vairāk nekā 80 partneraugstskolās visā pasaulē LPP/Erasmus programmā, Dubultā diploma programmā vai Divpusējās apmaiņas programmā.
Vairāk par studiju iespējām var uzzināt www.turiba.lv
Raksts tapis sadarbībā ar Biznesa augstskolu Turība. Foto: Mārtiņš Garais