Rīgas domnieki atbalsta programmu bezdarbnieku pētīšanai
Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā šodien atbalstīta iecere galvaspilsētā īstenot projektu ilgstošo bezdarbnieku izpētei un atbalstam - "Personības spēka stiprināšanas programmu".
Programmas mērķa grupa ir ilgstošie bezdarbnieki, kas ir viena no sociālās atstumtības un nabadzības riska grupām. 2014.gada jūlijā Rīgas Sociālajā dienestā bija reģistrētas 3066 darbspējīgas nestrādājošas personas, to skaitā ilgstoši nestrādājošas 1089 personas.
Projekta īstenošana paredzēta četros posmos. Sākotnēji notiks sagatavošanās jeb nestrādājošo personu sociālo problēmu portretu un attieksmes pret darba meklēšanu noskaidrošana, kam sekos sociālā eksperimenta posms viena gada garumā. Šajā laikā minētajām personām tiks nodrošināti specializēti sociālie pakalpojumi, ietverot sociālā darba konsultācijas, psiholoģiskā atbalsta un karjeras konsultācijas individuāli un grupās, darba terapiju, izmantojot brīvprātīgā darba pieeju nevalstiskajās organizācijās un pašvaldības ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, kā arī veselības aprūpes speciālista konsultācijas, latviešu valodas un IT lietošanas prasmju apguvi.
Plānots, ka šajā posmā piedalīsies 50 bezdarbnieki un arī 50 bezdarbnieku kontroles grupa. Minētā posma efektivitātei paralēli paredzētas arī Sociālā dienesta sociālo darbinieku apmācības 80 stundu garumā par sociālo darbu ar nemotivētiem klientiem. Pēc tam sekos paveiktā novērtējums un nepieciešamo uzlabojumu izvērtēšana, kas noslēgsies ar komunikācijas posmu, organizējot starptautisku konferenci Rīgā ar mērķi dalīties pieredzē par darbu ar ilgstošajiem bezdarbniekiem.
Projekta kopējās izmaksas ir 750 000 eiro, ko paredzēts piesaistīt no Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem. Provizoriskā projekta tāme paredz, ka šie līdzekļi varētu tikt sadalīti Sociālajam dienestam - 16 950 eiro, invalīdu un viņu draugu apvienībai "Apeirons" - 419 351 eiro, projekta sadarbības partneriem Latvijas Universitātē - 252 254 eiro. No Rīgas domes plānots piesaistīt līdzfinansējumu 20% apmērā no kopējām projekta izmaksām jeb 150 000 eiro. Sadarbība plānota arī ar Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām un citām nevalstiskajām organizācijām, kuras nodrošinās darba prakses vietas projekta mērķa grupai.
Iecerēts, ka pēc projekta realizācijas 80% iesaistīto bezdarbnieku varētu tikt tuvināti darba tirgum, pastāvīgi strādājot, uzsākot mācības vai kļūstot sabiedriski aktīvākiem.
Plānots, ka pašvaldības budžets projekta laikā varētu tikt papildināts par vismaz 161 703 eiro no brīvprātīgā darba ieņēmumiem un no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sniedzot sociālo pakalpojumu, kā arī ilgtermiņā ietaupīt uz sociālo pabalstu izmaksu rēķina, kas, kā plānots, daļai bezdarbnieku vairs nebūs nepieciešami.
Projekta izmaksas uz vienu iesaistīto bezdarbnieku gadā lēšamas vairāk nekā 8000 eiro apmērā. Komentējot kolēģu bažas par šī projekta iespējamu neatmaksāšanos, Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Ruta Klimkāne skaidroja, ka tas atbilst līdzīgu projektu ES valstīs izmaksām.
Projektu sagatavojis Rīgas domes Labklājības departaments kā daļu no ES programmas "Nodarbinātība un sociālā inovācija" 2014.-2020.gadam. Projektu iecerēts īstenot no 2015.gada 1.janvāra līdz 2017.gada 1.martam.
Tālāk projekts tiks virzīts izskatīšanai uz Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteju. Ja arī šī komiteja to atbalstīs, to virzīs izskatīšanai uz Eiropas Komisiju, kur projektam būs jāiztur konkurss.
LETA