Krievu kopiena Aizkrauklē sašutusi, ka pilsētas 1.vidusskolā neatver 10.klasi
Neskatoties uz 29.augustā pieņemto ārkārtas domes sēdes lēmumu klasi neatvērt, iespējamās 10.klases audzēkņi un viņu vecāki 1.septembrī devās uz 1.vidusskolu, tādējādi protestējot.
Novadu ziņas

Krievu kopiena Aizkrauklē sašutusi, ka pilsētas 1.vidusskolā neatver 10.klasi

Jauns.lv

Aizkraukles novada krievu kopiena LAD un dažu audzēkņu vecāki cīnās ar pašvaldību par to, lai Aizkraukles 1.vidusskolā tiktu ļauts atvērt 10.klasi ar 14 izglītojamajiem.

Krievu kopiena Aizkrauklē sašutusi, ka pilsētas 1....

Pašvaldība nepiekāpjas, jo strīds ir par mazākumtautību klasi, bet ar mācībām latviešu valodā, kam ir alternatīva vēl trīs skolās.

Aizkraukles novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Zanda Silaraupa  informēja, ka Aizkraukles novada pašvaldība augusta pēdējās dienās saņēmusi vairākus iesniegumus no Aizkraukles 1.vidusskolas, krievu kopienas LAD un audzēkņu vecākiem ar lūgumu izņēmuma kārtā 1.vidusskolā atvērt 10.klasi ar 14 izglītojamajiem.

Pašvaldības pārstāve skaidroja, ka, kaut arī daži vecāki vietējam Aizkraukles laikrakstam "Staburags" sūdzējušies, ka par 10.klases neatvēršanu uzzinājuši tikai augusta beigās, tas tomēr bijis zināms jau vasarā, jo jau vasarā tika konstatēta varbūtība, ka 10.klasē Aizkraukles 1.vidusskolā varētu būt nepietiekams izglītojamo skaits. Protesti sākušies tikai tagad, rudens pusē, kaut arī daļa vecāku savus bērnus laikus bija reģistrējuši kādā no trim citām skolām.

"Kaut arī Aizkraukles 1.vidusskola ir ar mazākumtautību programmām krievu valodā, runa ir par 10.klasi ar mācībām latviešu valodā. Savukārt ar mācībām krievu valodā plūsma zaudēta jau agrāk," komentēja pašvaldības pārstāve. Viņa dalījās novērojumos, ka Aizkrauklē ir tendence, ka pašas mazākumtautību ģimenes izvēlas skolas vai klases ar mācībām latviešu valodā, bet daļa ar šo situāciju nevēlas samierināties, un Aizkraukles sabiedrībā pastāvot aizdomas, ka tas viss tiek izmantots populistiskiem un politiskiem nolūkiem.

Par 10.klases neatvēršanas iemesliem Silaraupa skaidroja, ka Aizkraukles novada domes 26.marta sēdē apstiprinātie "Noteikumi par minimālo un maksimālo izglītojamo skaitu Aizkraukles novada domes dibināto vispārējās izglītības iestāžu klasēs" nosaka, ka ar 1.septembri vispārējās vidējās izglītības programmas apguvei Aizkraukles novadā atļauts atvērt klasi, ja izglītojamo skaits ir no 20 līdz 30.

Par šiem noteikumiem 1.vidusskola zināja jau martā, pieņēma zināšanai un nekādi iebildumi vai ierosinājumi no 1.vidusskolas administrācijas netika saņemti. Skolas direktore Ira Bakuļina informēja, ka ar noteikumiem par 10.klases atvēršanu bija iepazīstināti arī vecāki sapulcēs, skaidroja pašvaldības pārstāve.

Domes deputāti un Izglītības pārvaldes darbinieki augusta pēdējās dienās vairākas reizes tikās ar skolas vadību, skolotājiem un audzēkņu vecākiem. Tikšanās laikā tika norādīts, ka Aizkraukles novadā vidusskolas posmā ir iespēja mācīties Aizkraukles novada ģimnāzijā, Vakara (maiņu) vidusskolā un Profesionālajā vidusskolā.

Ņemot vērā, ka visi audzēkņi šovasar ir izvēlējušies vidusskolas programmu ar latviešu valodas apmācību, nevis mazākumtautību, viņiem nebūtu problēmu izvēlēties kādu no šīm novada skolām. Vienīgais arguments, kuru pauda prasītāji, bija nevēlēšanās mainīt vidi, skaidroja pašvaldības pārstāve.

Tika ņemts vērā arī tas, ka pašreizējā 1.vidusskolas 11.klasē mācās tikai astoņi audzēkņi, kuri apgūst latviešu valodas apmācības programmu. Turklāt dome ir atļāvusi 1.vidusskolai šajā mācību gadā atvērt 1.klasi ar latviešu valodas apmācību, tāpēc Aizkraukles novada pašvaldība noraida pārmetumus, ka tiek likvidēta mazākumtautību skola, jo 1.-9.klasē šī programma tiek īstenota, taču vidusskolas posmā skola dublē citu Aizkraukles novada vidusskolu piedāvātās programmas, kas ir neracionāli tik mazā novadā.

Skola informēja, ka uz 1.septembri 10.klasē bija pieteikti jau 15 audzēkņi, taču pašvaldība konstatēja, ka tikai 10 audzēkņi bija vidusskolai atbilstošā vecumā. Pārējie pieci, kuru vecums ir 19, 21, 34 gadi, vairāk atbilst Vakara (maiņu) vidusskolas piedāvājumam. Tāpēc vēl pamatotāks ir jautājums - vai atļaut atvērt klasi 10 skolēniem, ja dome bija noteikusi minimālo skaitu 20 un šajā pilsētā ir vēl trīs citas iespējas šiem 10 audzēkņiem mācīties?

Dome uzskata, ka visām novada skolām ir saistoši domes lēmumi un skolu optimizācijas plāns. Nevēlēšanās mainīt vidi nav objektīvs arguments, skaidroja Silaraupa.

Pamatojoties uz likuma "Par pašvaldībām" 15.panta pirmās daļas 4.punktu un Izglītības likuma 17.panta pirmo daļu, Aizkraukles novada domes apstiprinātajiem noteikumiem "Noteikumi par minimālo un maksimālo izglītojamo skaitu Aizkraukles novada domes dibināto vispārējās izglītības iestāžu klasēs" un izvērtējot izveidojušos situāciju, novada dome uzskata, ka atvērt 10.klasi Aizkraukles 1.vidusskolā nav lietderīgi.

Klases atvēršana neatbilst domes apstiprinātajiem noteikumiem un Aizkraukles novada domes 26.februāra lēmumam "Par Aizkraukles novada vispārizglītojošo iestāžu optimizācijas plānu", kurš paredz skolu optimizāciju un Aizkraukles pilsētas sākumskolas pārvietošanu uz Aizkraukles 1.vidusskolas telpām.

Neskatoties uz 29.augustā pieņemto ārkārtas domes sēdes lēmumu klasi neatvērt, iespējamās 10.klases audzēkņi un viņu vecāki 1.septembrī devās uz 1.vidusskolu, tādējādi protestējot. Saprotot situāciju, daļa šo bērnu vecāku ceturtdien, 4.septembrī, tikās ar pašvaldību, lai risinātu problēmu un apspriestos par bērnu mācīšanos citās novada skolās.

"Aizkraukles novada pašvaldība atvainojas tām ģimenēm, kuras, iespējams, nav saņēmušas objektīvu informāciju par 10.klases veidošanās principiem, un tas radījis pārpratumus. Tāpat Aizkraukles novada pašvaldība aicina vecākus un 1.vidusskolas skolotājus, kuri iesaistīti notikumos ar 10.klases veidošanu, būt saprātīgiem, neiesaistīt bērnus protestos un neizmantot kā situācijas ķīlniekus, bet pēc iespējas ātrāk atrast iespēju bērniem mācīties viņiem piemērotās skolās," pauda pašvaldības pārstāve.

Kā ziņots, kopumā Aizkraukles novada skolās jauno mācību gadu šonedēļ sākuši 1059 audzēkņi, kas ir par sešiem vairāk nekā pērn.

LETA, Foto: Ieva Čīka/LETA