Modernizēts un papildināts Latvijas vēstures portāls "historia.lv"
Sākoties jaunajam mācību gadam, atklāta modernizētā un papildinātā Latvijas vēstures materiālu brīvpieejas krātuve internetā - portāls "historia.lv".
Kā informēja projekta vadītājs Valters Grīviņš, interneta vietne ir ieguvusi ne tikai jaunu vizuālo tēlu un mūsdienīgu vietnes darbības programmnodrošinājumu, bet arī jaunus satura veidus, un līdzās vēstures avotiem un zinātniskām publikācijām ir pieejama informācija par nozares aktualitātēm, jaunākajiem atradumiem un atklājumiem, izdotajām grāmatām un gaidāmajiem pasākumiem.
Tāpat portālā plānots vienuviet apkopot ar Latvijas vēstures pētniecību un popularizāciju saistītos jaunumus un aktualitātes, kā arī sadarbībā ar novadpētniekiem Latvijas novados un pilsētās izveidot brīvpieejas platformu novadpētniecības darba labākai un efektīvākai veikšanai, padarot vietējās vēstures liecības un stāstus pieejamus plašākai sabiedrībai.
Kā stāsta Grīviņš, no 2001.gada līdz 2006.gadam projekta autoriem ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti, vairāku valstisko un nevalstisko organizāciju atbalstu, digitalizējot un vietnē publicējot dažādus materiālus, "historia.lv" kļuva par vienu no plašākajiem, brīvi pieejamajiem Latvijas vēstures avotu krājumiem internetā, kur publicētos materiālus gan mācībām, gan pētniecībai, gan izziņai par sev interesējošām tēmām ir izmantojuši ļoti daudzu Latvijas skolu un augstskolu studenti, mācībspēki, publicisti un interesenti.
2012.gada nogalē izdevniecība "Apvārsnis", vēršot uzmanību uz interneta vietnes attīstības apsīkumu, izveidoja darba grupu, kas sāka darbu pie tehniski novecojušās vietnes atjaunošanas un materiālu papildināšanas, un pēc apmēram gadu ilga darba vietne "historia.lv" ieguvusi jaunu veidolu un saturu.
Lai darbs pie portāla pilnveidošanas nepārtrūktu, "historia.lv" aicina muzejus, krātuves, bibliotēkas, izdevniecības, pašvaldības, skolas, augstskolas, zinātniekus, novadpētniekus, kultūras dzīves organizētājus iesūtīt jaunumu sadaļai informāciju par izstādēm, konferencēm, grāmatu atvēršanām, ekspedīcijām, pasākumiem un citām ar vēsturi saistītām aktualitātēm.
Tāpat, apzinoties vēstures nozīmi valstiskuma un patriotisma stiprināšanā, izpratnes veidošanā gan par pagātnes, gan šodienas notikumiem un vēsturiskās informācijas brīvu pieeju kā vienu no priekšnoteikumiem šo mērķu sasniegšanai, "historia.lv" darba grupa aicina gan akadēmisko aprindu un izglītības iestāžu pārstāvjus, gan pārējos vēstures pētniekus un cienītājus iesaistīties projekta attīstībā.
"Tiek gaidīti gan autori, kas būtu gatavi nodot savas publikācijas vai digitalizētos vēstures avotus sabiedrības lietošanā, gan vēsturnieki, kuri piekristu kļūt par brīvprātīgajiem redaktoriem, gan organizatori un palīgi finansējuma piesaistē un pasākumu plānošanā," norāda Grīviņš.
LETA