Āboltiņa atklāj plānu ienākumu nevienlīdzības un ēnu ekonomikas mazināšanā
Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.
Viedokļi

Āboltiņa atklāj plānu ienākumu nevienlīdzības un ēnu ekonomikas mazināšanā

Jauns.lv

Mana pārliecība ir tāda, ka strādājošam cilvēkam Latvijā ar savu darbu ir jābūt spējīgam uzturēt savu ģimeni un bērnus un valstij būtu vistiešākajā veidā jāatbalsta tie cilvēki, kuri paši ar godīgu darbu ir gatavi nodrošināt savu nākotni. Tas ir ļoti svarīgi katra cilvēka pašapziņai – spēt ne tikai gaidīt un lūgt palīdzību, bet ar savu darbu un iniciatīvu palīdzēt sev un tuvākajiem.

Āboltiņa atklāj plānu ienākumu nevienlīdzības un ē...

Šī pārliecība ir ņemta par pamatu, veidojot "Vienotības" piedāvājumu sociālajā un nodokļu politikas jomā. Lai arī Latvijas ekonomika pēdējos gados ir pieredzējusi straujāko izaugsmi starp visām Eiropas Savienības valstīm un vidējo algu apjoms ir pārsniedzis pirmskrīzes līmeni, tomēr ir sabiedrības grupas, kuras ekonomikas pieaugumu nespēj izjust savas ģimenes budžetā. Joprojām gandrīz viena piektā daļa jeb 18,6% Latvijas strādājošo mēneša neto ienākumi ir līdz 285 eiro, bet vēl 34,9% strādājošo mēneša neto ienākumi nepārsniedz 450 eiro.

Tieši tāpēc "Vienotība" nākamā Saeimas sasaukuma laikā plāno ievērojami paaugstināt minimālo algu, kā arī diferencēt ar nodokļiem neapliekamo minimumu. Mūsu piedāvājums paredz nākamajā četrgadē ik gadu par 40 eiro paaugstināt minimālo algu, 2018.gadā tai sasniedzot 480 eiro jeb aptuveni pusi no plānotā vidējā atalgojuma tautsaimniecībā.

Tāpat esam iecerējuši, sākot ar 2015.gadu, diferencēt ar nodokļiem neapliekamo minimumu, vienlaikus par 40 eiro paaugstinot atvieglojumus par trešo un nākamajiem bērniem ģimenē. Mazāko algu saņēmējiem līdz 500 eiro "Vienotība" plāno neapliekamo minimumu pakāpeniski paaugstināt no 110 eiro mēnesī nākamgad līdz 150 eiro 2017.gadā, iedzīvotājiem, kuru atalgojums pārsniedz 500 eiro mēnesī saglabāt šobrīd spēkā esošo neapliekamā minimuma apjomu jeb 75 eiro mēnesī, savukārt lielo algu saņēmējiem, kuru ienākumi pārsniedz 1500 eiro mēnesī, neapliekamo minimumu nepiemērot.

Aprēķini liecina, ka, īstenojot šo ieceri, neto ienākumi ģimenei, kurā aug viens bērns un abi vecāki saņem minimālo algu, pieaugs no 511 eiro 2014.gadā līdz 717 eiro 2017.gadā, savukārt ģimenei ar trim bērniem ienākumi pieaugs no 562 eiro 2014.gadā līdz 770 eiro 2017.gadā.

Paredzētie pasākumi ir būtisks solis iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšanai. Lielo algu saņēmējiem paredzot lielākas nodokļu iemaksas, vienlaikus sniedzot būtiskus atvieglojumus mazāko algu saņēmējiem, tiks ieviesta efektīva progresija nodokļu iekasēšanā,

Svarīgi, ka šis risinājums ir veidots tā, lai tas neuzliktu papildus slogu uzņēmējiem, tomēr, zinot lielo “ēnu ekonomikas” un “aplokšņu algu” īpatsvaru, šis būs skaidrs solis šo parādību likvidēšanai. Nav noslēpums, ka daudzi Latvijas darba ņēmēji oficiāli saņem minimālo algu, pārējo algas daļas saņemot aploksnē un tādejādi zaudē arī dažādas valsts nodrošinātās sociālās garantijas. Šis būs solis uz sociālo garantiju palielināšanu ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Mūsu risinājuma mērķis ir ar ekonomisko aktivitāti veicinošiem pasākumiem izskaust “aplokšņu algu” maksāšanu, vienlaikus palielinot ienākumus tām sabiedrības grupām, kurām palīdzība un atbalsts nepieciešams visvairāk.

Dažādos pētījumos, kuros analizēti iemesli, kāpēc Latvijas iedzīvotāji izvēlas emigrēt un strādāt ārzemes, pārliecinoši pirmajā vietā tiek minēts Rietumeiropā pieejamais atalgojuma līmenis. Pēc viņu teiktā, lai atgrieztos Latvijā, algu līmenim ne vienmēr ir jābūt tieši tādam pašam kā Latvijā, tomēr tam ir jābūt salīdzināmam, un tas nevar atšķirties vairākas reizes. Mūsu piedāvājums būs kā papildus motivācija tiem, kuri pašlaik apsver iespēju atgriezties un atrast labi atalgotu darbu Latvijā. Paredzams, ka ilgtermiņā šī pieeja izrādīsies efektīvs risinājums iedzīvotāju emigrācijas mazināšanai, motivējot mazāku algu saņēmējus palikt strādāt dzimtenē.

"Vienotība" uzskata, ka Latvija Rietumeiropas valstu labklājības līmeni nevarēs sasniegt, ja tā būs lētā darbaspēka valsts un mūsu vienīgā priekšrocība būs nedaudz zemākas algas vienkāršu darbu strādniekiem. Šis nodokļu izmaiņu piedāvājums būs skaidrs signāls Latvijas uzņēmējiem – mēs redzam Latviju kā valsti, kurā ražo preces ar augstu pievienoto vērtību un labi apmaksātiem, iniciatīvas bagātiem darbiniekiem.

Mēs esam partija, kura nesola brīnumus un neizpildāmas lietas, tāpēc šis priekšlikums ir rūpīgi apsvērts ar finanšu un uzņēmējdarbības nozares profesionāļiem. Būtiski, ka minimālās algas palielināšanai un neapliekamā minimuma diferencēšanai paredzama fiskāli pozitīva ietekme uz valsts budžetu, ik gadu budžeta ieņēmumus palielinot par vairāk nekā 20 miljoniem eiro.

Solvita Āboltiņa, partijas "Vienotība" priekšsēdētāja / Foto: Evija Trifanova, LETA