Sabiedrība

Sācies rudenim raksturīgais ērču aktivitātes pieaugums

Jauns.lv

Latvijā sācies rudenim raksturīgais ērču aktivitātes pieaugums, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) novērojumi.

Sācies rudenim raksturīgais ērču aktivitātes pieau...

Kā informēja SPKC, ērču monitoringa vietās Rīgas, Pierīgas un Latgales reģionā, salīdzinot ar novēroto vasaras periodā, ērču aktivitāte pieaugusi aptuveni divas līdz trīs reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 45 ērcēm uz vienu kilometru.

Īpaši palielinājies nepieaugušo ērču skaits, kuras ir grūti pamanāmas to niecīgā izmēra dēļ, tomēr arī var pārnest infekcijas slimību ierosinātājus.

Speciālisti aicina visus sēņotājus, ogotājus un ikvienu, kurš uzturas brīvā dabā, būt piesardzīgiem un ievērot drošības pasākumus, lai izvairītos no ērču piesūkšanās. Piemēram, atrodoties mežā, apģērbu ieteicams pielāgot tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, tomēr gadījumos, ja kukaini nākas noņemt paša spēkiem, jāievēro vairāki nosacījumi. Vispirms ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā. Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un, ceļot uz augšu, izvelk. Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti un velkot aiz abiem galiem.

Ērces koduma vietu jāapsmērē ar dezinficējošu šķidrumu, kā arī pēc procedūras jānomazgā rokas. Rokas jāmazgā arī pēc ērces izņemšanas sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces, pa tām slimības izraisītāji var iekļūt cilvēka organismā.

SPKC epidemiologi atgādina, ka Latvijā ir pieejama vakcinācija pret ērču encefalītu. Tā nepasargā no Laimas slimības un ērlihiozes, kas arī ir ērču pārnēsātās slimības.

SPKC dati liecina, ka šogad salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir samazinājusies saslimstība ar ērču pārnestajām slimībām. Kopumā reģistrēti 75 ērču encefalīta gadījumi, 222 Laimas slimības gadījumi un septiņi ērlihiozes saslimšanas gadījumi.

LETA