Sabiedrība

Latvija plāno sniegt humāno palīdzību Irākai 50 000 eiro apmērā

Jauns.lv

Lai apliecinātu solidaritāti kopīgo stabilizācijas centienu īstenošanā Irākā, Latvija plāno veikt iemaksu Apvienoto Nāciju Augstā komisāra bēgļu jautājumos biroja fondā 50 000 eiro apmērā, liecina valdībā iesniegtais Ārlietu ministrijas (ĀM) rīkojuma projekts.

Latvija plāno sniegt humāno palīdzību Irākai 50 00...

Ministrija norādījusi, ka, pēc ANO datiem, Irākā kopš šī gada sākuma ir gājuši bojā vismaz seši tūkstoši cilvēku. Īpaši drošības stāvoklis ir saasinājies kopš 2013.gada rudens Sīrijas situācijas ietekmē, vienam no iepriekš ar "Al-Qaeda" saistītajiem Sīrijā karojošajiem grupējumiem "Islāma valsts" (IS) iegūstot arvien lielāku kontroli pār teritorijām centrālajā Irākā.

Apzinoties Irākas nacionālo drošības spēku nepietiekamo efektivitāti cīņā pret IV, starptautiskā sabiedrība ir paudusi gatavību sniegt atbalstu cīņā pret teroristisko organizāciju, un starptautiskā atbalsta koordināciju ir uzņēmušās ASV. Kopumā šiem starptautiskajiem centieniem ir pievienojušās jau gandrīz 50 pasaules valstis, tostarp arī Baltijas valstis. Valstu sniegtais atbalsts ir dažāda veida, gan sniedzot militāru atbalstu, gan piegādājot militāro tehniku, gan sniedzot arī humāno palīdzību vai cita veida atbalstu. Starp šīm valstīm, kas ir pievienojušās starptautiskajiem centieniem pret IV, ir arī reģiona valstis, tostarp Ēģipte, Jordānija, Libāna, Katara, Saūda Arābija, Kuveita, Bahreina, Omāna un Apvienotie Arābu Emirāti (AAE).

Pēc ANO datiem, kopumā Irākā ir aptuveni 1,8 miljoni iekšēji pārvietoto personu. Cilvēki ir pārvietoti vairāk nekā 1700 vietās. Visvairāk iekšēji pārvietotās personas atrodas Dohukas, Anbāras, Nīnives, Saladīnas, Dijālas un Kirkūkas provincēs. Lielākā daļa no iekšēji pārvietotām personām ir minoritātes - arābu sunnīti, kurdu jezīdi, šiītu turkmēņi, asīrieši un kristieši. Irākas civiliedzīvotāji ir spiesti pamest savas dzīvesvietas notiekošās vardarbības un drošības situācijas pasliktināšanas rezultātā. Šobrīd nav pietiekams finansējums, lai tiktu galā ar iekšēji pārvietoto personu izvietošanu. Tiek lēsts, ka 420 000 personu šobrīd nav pajumtes, kā arī, tuvojoties ziemas sezonai, pieaug nepieciešamība pēc apmetnēm un telpām, kas ir piemērotas aukstajiem laikapstākļiem. Tāpat trūkst pārtikas, medicīnas un nepārtikas preču.

Ņemot vērā aktuālo katastrofālo humāno situāciju Irākā, Latvijai būtu jāapliecina solidaritāte kopīgo stabilizācijas centienu īstenošanā, uzskata ministrija, veicot iemaksu 50 000 eiro apmērā Apvienoto Nāciju Augstā komisāra bēgļu jautājumos biroja palīdzības fondā.

Paredzēts, ka iemaksas tiks veiktas no budžeta programmas "Iemaksas starptautiskajās organizācijās" paredzētajiem līdzekļiem.

LETA jau ziņoja, lai koordinētu starptautiskās sabiedrības rīcību cīņai pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts", ASV sadarbībā ar sabiedrotajiem ir izveidojušas starptautisku koalīciju, kurā iesaistījusies arī Latvija, aģentūrai LETA pastāstīja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Kārlis Eihenbaums.

"Vērtējot pēdējo nedēļu notikumus Irākā un Sīrijā, Latvija uzskata, ka teroristiskais grupējums rada nopietnus draudus drošībai plašākā Tuvo Austrumu reģionā, kā arī apdraudējumu sabiedrotajiem un partneriem visā pasaulē, ieskaitot Latviju," norādīja Eihenbaums, skaidrojot, ka "Islāma valsts" darbība ir pierādījusi tās necilvēcīgo, noziedzīgo un barbarisko dabu, kas ir novedusi pie ievērojamiem cilvēku upuriem un traģiskām humānajām sekām visā reģionā.

"Starptautiskajai koalīcijai sniegt atbalstu gatavību paudušas gandrīz četrdesmit pasaules valstis, tai skaitā Baltijas valstis. Latvija izsaka visstingrāko atbalstu ASV iniciatīvai par starptautiskās sabiedrības apvienošanu cīņai pret "Islāma valsti"," piebilda Eihenbaums.

Latvija tūlītējam atbalstam gatava sniegt humāno palīdzību konflikta teritorijā nonākušajiem civiliedzīvotājiem, kā arī ir gatava izskatīt citas palīdzības iespējas.

LETA