Vējonis nevar atgriezties Latvijā, iestrēdzis vardarbības plosītajā Centrālāfrikā
Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis "iestrēdzis" Centrālāfrikas republikā (CĀR), kur patlaban atsākušies nemieri, pastāstīja ministra preses sekretāre Aija Jakubovska.
Ministrs CĀR atrodas vairāku dienu vizītē, kuras laikā iepazīstas ar ES militārās operācijas norises gaitu. Kā norādīja Jakubovska, tad šobrīd CĀR galvaspilsētā Bangi nemieru dēļ atcelti visi civilie reisi. Ministram no CĀR projām bija jādodas sestdien. Plānots, ka Vējonis nemierīgo valsti varētu pamest tikai svētdien ar militāro lidmašīnu uz kādu citu Āfrikas valsti, informēja ministra preses sekretāre. Viņa arī uzsvēra, ka ministra drošība nevienu brīdi nav tikusi apdraudēta un visas plānotās tikšanās ar CĀR amatpersonām notikušas.
Vējonis un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube atrodas CĀR, kur vairāku dienu darba vizītē iepazinās ar ES militārās operācijas norises gaitu.Vizītes laikā aizsardzības ministrs un bruņoto spēku komandieris tikās ar ES militārās operācijas CĀR komandieri ģenerālmajoru Filipu Pontē, kurš iepazīstināja ar īstenotās operācijas uzdevumiem un līdz šim paveikto, tostarp arī ar Latvijas kontingenta devumu ES operācijas īstenošanā.
Vēstīts arī, ka Latvijas karavīru kontingents, kas izvietots CĀR, piektdien iekļuvis apšaudē pie galvaspilsētas lidostas. Apšaudē karavīri iekļuvuši veicot patrulēšanu. Apšaudē cietušo Latvijas karavīru vidū nav, bet bojātas divas automašīnas. Latvijas kontingentu Eiropas Savienības (ES) operācijā CĀR veido 40 karavīru vienība - kontingenta vadība, nacionālā atbalsta daļa un manevra vads. Karavīri uzdevumus pilda CĀR galvaspilsetā Bangi. Iepriekš apšaudē CĀR Latvijas karavīri bija iekļuvuši 20.augusta rītā. Lai arī cietušo nebija, tika konstatēti vairāki ložu trāpījumi izmantotajā tehnikā.
ES spēku sastāvā Latvijas karavīri pilda uzdevumus arī Mali. Šajā valstī izvietoti septiņi Latvijas karavīri.
CĀR nomoka pretrunas starp musulmaņu un kristiešu kopienām, kas vairākkārt pāraugušas vardarbībā.
Šonedēļ CĀR galvaspilsētā Bangi noticis lielākais vardarbības uzliesmojums kopš ANO spēki septembrī pārņēma misiju no Āfrikas spēkiem, lai censtos apslāpēt līdz šim šajā valstī nepieredzētu vardarbību starp kristiešiem un musulmaņiem. Saistībā ar mēnešiem ilgo vardarbību CĀR ir pametuši tūkstošiem musulmaņu. Vismaz 5000 cilvēku ir miruši.
Piektdien CĀR notika kaujinieku uzbrukums ANO miera uzturētāju spēkiem, kurā ievainojumus guva seši miera uzturētāji. Savukārt ceturtdien kaujinieku uzbrukumā ANO konvojam tika nogalināts Pakistānas miera uzturētājs, bet vēl vairāki guva ievainojumus.
Ar dabas resursiem bagāto, tomēr nabadzīgo CĀR ir pārņēmis haoss pēc tam, kad musulmaņu kaujinieku alianse "Seleka" 2013.gada martā gāza valsts prezidentu Fransuā Bozizē un iecēla pirmo musulmaņu prezidentu - "Seleka" līderi Mišelu Džotodiju - pārsvarā kristiešu apdzīvotajā valstī. Džotodija atkāpās no prezidenta amata šogad 10.janvārī. Viņa demisiju pieprasīja Centrālāfrikas valstu Ekonomiskā kopiena (ECAS), kuras dalībniece ir CĀR, jo Džotodija nespēja kontrolēt situāciju valstī.
Tomēr arī pārejas laika prezidentes Katrīnas Sambas-Panzas centieni panākt mieru nav bijuši veiksmīgi un vardarbība valstī turpinās.