Sabiedrība

Šodien atzīmē Pasaules Artrīta dienu

Jauns.lv

Šodien tiek atzīmēta Pasaules Artrīta diena, informēja projekta "Fit For Work" pārstāve Tanita Tamme. Viņa pastāstīja, ka muskuļu un skeleta sistēmas slimību izraisīta invaliditāte ir viena no visstraujāk progresējošajām funkcionālajām saslimšanām darbspējīgo iedzīvotāju vidū, vecumā no 18 - 59 gadiem.

Šodien atzīmē Pasaules Artrīta dienu...

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtajiem datiem 2013.gadā pavisam reģistrēti 2944 skeleta, muskuļu un saistaudu slimību pacienti, kuriem diagnosticēta pirmreizēja invaliditāte. Salīdzinot ar 2009.gada datiem, šo slimību grupā par 28% pieaudzis pirmreizēji iegūtas invaliditātes pacientu skaits.

Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja un projekta "Fit For Work" darba grupas vadītāja Latvijā Daiga Behmane norādīja, ka muskuļu un skeleta slimībām ir būtiska ietekme uz cilvēku individuālo produktivitāti, tās ietekmē kopējo darba tirgus kvalitāti un darba spēka produktivitāti tādējādi ietekmējot valsts ekonomiskās attīstības iespējas. "Līdz šim Latvijā slimību radītajam ekonomiskajam slogam nav pievērsta atbilstoša vērība un slimību izmaksu informācija netiek apkopota, un izmantota sistēmiskā veidā sabiedrības veselības un veselības aprūpes politikas veidošanā," norādīja Behmane. Viņa paskaidroja, ka "Fit for Work" koalīcija Eiropā ir izveidota, lai vērstu politikas veidotāju uzmanību uz nepieciešamību nodrošināt iedzīvotājiem savlaicīgu slimību diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitāciju, īpaši hronisko slimību gadījumā.

Projekta "Fit for Work" laikā Latvijā tika veikta muskuļu un skeleta sistēmas slimību radītā ekonomiskā sloga sabiedrībai novērtējums, kas atspoguļo to, ka muskuļu un skeleta sistēmas slimību izmaksas Latvijā pārsniedz 140 miljonus eiro gadā. Lielākā izmaksu daļa - virs 30% - ir indivīda personīgās izmaksas, bet otra lielāka izmaksu daļa, kura ir virs 25%, ir uz darba devēju pleciem. Izmaksas saistītas ar darbinieku pārejošo darba nespēju, darbinieku produktivitātes samazinājumu un darbinieku zaudējumiem. Veselības aprūpes sistēmas izmaksas sastāda ap 20%, savukārt sociālās apdrošināšanas sistēmas izmaksas, kas ir saistītas ar pilnīgu darba spēju zudumu un invaliditātes pabalstiem, sastāda ap 16%.

Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības valdes locekle Marika Karlsone uzsvēra, ka atbildīgajām institūcijām ir jādomā, kā samazināt rindas pie reimatologa, kā arī papildu jādomā par iespēju organizēt reimatologu izbraukumus uz reģioniem un mainīt pierakstu sistēmu. "Ir nepieciešams piešķirt papildus finansējumu arī specifiskajām - precizējošajām - analīzēm, lai saglabātu pacientu darbspējas un panāktu to ātrāku atgriešanos darbā pēc operācijām, kā arī noteiktu regulāru rehabilitācijas kursu finansēšanu no valsts," norādīja Karlsone.

Muskuļu un skeleta sistēmas slimības iekļauj vairāk nekā 200 sāpju izraisošos stāvokļus un funkcionālos traucējumus, tajā skaitā reimatoīdu artītu, ankliozējošu spondilītu,psoriātisku artrītu, muguras sāpes, traumu izraisītas sāpes un lūzumus.

Projektā "Fit For Work" ir sagatavoti priekšlikumi par veicamajiem pasākumiem, kas iesniegti Nacionālajam Veselības dienestam ar mērķi panākt muskuļu un skeleta sistēmas slimību savlaicīgu diagnostiku, ārstēšanas un rehabilitācijas uzsākšanu. Paredzēts, ka valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā jābūt visām atbilstošās diagnostikas metodēm. Priekšlikumos izteikta vajadzība nodrošināt speciālistu izvietojumu valstī. Projekta pārstāvji norādījuši arī uz nepieciešamību mazināt gaidīšanas rindas uz speciālistu konsultācijām, iekļaut rehabilitācijas pakalpojumus valsts apmaksāto pakalpojumu grozā un citus pasākumus. Plānots, ka Latvijas prezidentūras laikā ar Eiropas "Fit for Work" koalīcijas atbalstu tiks rīkota plaša konference, kurā tiks apspriesti pasākumi, kas noteiktu veselības aprūpes sistēmu uzdevumus - uzlabot iedzīvotāju darba spējas, produktivitāti un palielināt veselīgi nodzīvotos gadus.

LETA