Slimības lapas vairs nebūs jāapstiprina pie darba devēja
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likumu grozījumus, paredzot, ka no 2015.gada 1.jūlija nebūs vajadzīgs darba devēja apstiprinājums tam, ka laikā, par kuru darbiniekam izsniegta darba nespējas jeb slimības lapa, viņš tiešām nav strādājis.
Tas nozīmē, ka slimības un maternitātes pabalsta pieprasīšanai būs nepieciešams tikai pieprasītāja iesniegums, un to viņš varēs iesniegt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) arī elektroniski.
Iesniegumā personai būs jāapliecina, ka darba nespējas laikā viņa nav strādājusi, savukārt VSAA rīcībā, tāpat kā līdz šim, būs informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksu periodiem, kas ļaus to pārbaudīt.
Pašlaik, lai saņemtu minētos pabalstus, ir jāuzrāda darba nespējas lapa un darba devēja apstiprinājums par personas neierašanos darbā.
Ar grozījumiem plānots vienkāršot minēto pabalstu pieprasīšanas kārtību un mazināt administratīvo slogu darba devējiem.
Vienlaikus likumu izmaiņas paredz noteikt, ka apgādnieka zaudējumu apmērs katram mirušā apgādnieka bērnam nedrīkst būt mazāks par 65% no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta līdzšinējo 50% vietā. Tā paredzēts nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret personām, kuras zaudējušas apgādnieku.
Tāpat noteikts īsāks termiņš pabalstu pieprasīšanai par iepriekšējo laiku. Līdzšinējo 12 mēnešu vietā tas būs seši mēneši. Šāds termiņš patlaban jau ir spēkā attiecībā uz pensiju pieprasīšanu.
Minētās izmaiņas paredz grozījumi likumā par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām un likumā par maternitātes un slimības apdrošināšanu.
LETA / Foto: Ieva Čīka, LETA