Kurzemes puišu Kristapa un Dāvja nāve - joprojām miglā tīta
Divi gadi un divi mēneši pagājuši, kopš kādā dzīvoklī Tadaiķu pagasta Lieģos nomira divi sportiski jaunieši. Viņu radinieki uzskata, ka policija nevēlas noskaidrot, ar ko viņi noindējušies. Policija lietu slēgusi, bet bojāgājušo advokāts ir gatavs sūdzēties pat Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Pirms vairāk nekā diviem gadiem, 2012. gada 9. septembrī, Durbes novada Tadaiķu pagasta Lieģos mīklainos apstākļos no saindēšanās bojā gāja divi 24 gadus veci jaunieši - Kristaps Ozols un Dāvis Dāvidsons. Viņi dzīvību zaudēja pēc tam, kad iepriekš kopā bija lietojuši kādā Liepājas veikalā pirktu alkoholu un pārtiku. Puišus nākamajā dienā bez dzīvības pazīmēm dzīvoklī atrada draugi.
Jauniešu nāve iestājusies no saindēšanās ar nenoskaidrotu vielu
Rudenī pirms diviem gadiem Čehijā bija izcēlies skandāls, ka tur tirgots dzīvībai bīstams alkohols, kuram bija piejaukts metilspirts. No tā bojā bija gājuši vairāki cilvēki. Lieģos bojāgājušo jauno vīriešu radinieki pieļāva, ka arī Lieģu jaunieši Liepājā varētu būt nopirkuši šo indīgo dziru. Policija vairākus mēnešus veica ekspertīzi un noskaidroja vien to, ka pie jauno vīriešu nāves nav vainojams ne alkohols, ne pārtika. Tātad viņu nāves cēlonis joprojām nav atklāts.
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Signe Šteinberga Kasjauns.lv informēja: „Uzsāktais kriminālprocess par abu jauniešu nāves faktu ir izbeigts saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 377. panta 1. punktu – nav noticis noziedzīgs nodarījums. Tas nozīmē, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā nav gūti nekādi pierādījumi tam, ka ar traģisko iznākumu būtu saistīta kādas trešās personas prettiesiska rīcība.
Apjomīgajā pirmstiesas izmeklēšanā tika noskaidrots, ka abu jauniešu nāve iestājusies no saindēšanās ar nenoskaidrotu vielu, kas nav nedz pārtikas produkts, nedz alkoholiskie dzērieni.”
Kristaps nomira uz dīvāna, Dāvis - tualetē
9. septembra vakarā Lieģos kādā Celtnieku ielas daudzdzīvokļu nama dzīvoklī tika atrasti Kristapa un Dāvja līķi. Kristaps gulēja uz dīvāna bez dzīvības pazīmēm, galvu stūrī iespiedis, bet Dāvis atradās tualetē. Ir pagājuši vairāk nekā divi gadi, bet viņu nāves precīzs cēlonis nav noskaidrots: ekspertīzē gan konstatēts, ka jauno vīriešu iekšējos orgānus sagrāvusi nezināma viela, bet tās pēdas nav atrastas organismā.
Abi puiši bija draugi un mēdza retumis satikties. Puiši 8. septembrī sāka vakarēt ap pulksten sešiem. Runājušies, skatījušies filmas, iedzēruši Liepājā veikalā pirkto vīnu un brendiju „Belij Aist”. Ap deviņiem atnācis draugs Reinis, kas dzēris līdzpaņemto Durbē pirkto Cēsu alu un ap vieniem naktī devies mājup. Puiši ēduši marinētas sviesta pupiņas un gurķīšus, tomātus želejā, marinētas vistas, dzēruši kokakolu. Nākamajā dienā ap četriem pēcpusdienā un arī astoņos vakarā Reinis piezvanījis Dāvim, kurš sūdzējies par sliktu dūšu, vemšanu un galvas reiboņiem, notikušo apraksta „Latvijas Avīze”.
Kristapa brālis Kārlis: „Nevarēju iedomāties, ka ir tik ļauni…”
Kristapa brālis Kārlis Ozols, bijušais „Liepājas metalurga” hokejists, tagad uzņēmējs, „Latvijas Avīzei” sacīja: „Ap vieniem naktī es sazvanījos ar brāli: viņš bija labā omā un aicināja arī mani atbraukt, bet man bija citi plāni. Ap diviem pustrijiem viņi bija aizgājuši gulēt. Nākamajā dienā ap pusdienlaiku zvanīju brālim, bet viņš neatbildēja. Tas bija mazliet jocīgi, jo bija Tēva diena un tieši viņš bija tas, kas par ģimenē svinamām dienām man atgādināja. Bet es nevarēju iedomāties, ka ir tik ļauni… Neilgi pirms desmitiem vakarā sapratu, ka kaut kas noticis, un no Liepājas braucu skatīties. Izskatījās, ka Kristaps visas dienas garumā nebija bijis spējīgs nokāpt no dīvāna, pie kura bija vēmekļi, kam virsū bija uzlikta avīze, turpat darba un privātais telefons ar neatbildētiem zvaniem. Dāvis bija tualetē. Izsaucu ātro palīdzību.”
Gan Kārlis, gan citi piederīgie un arī policija noraida versiju, ka dzīvoklī bez mirušajiem un Reiņa bijis vēl kāds. Bija izdzerts brendijs un viena vīna pudele. Izdzertā daudzums nebija tik liels, lai tikai alkohols nāvē novestu divus veselīgus vīriešus.
Puišu vecāki šokā
Policija izvirzīja vairākas versijas, kas varēja paņemt vīriešu dzīvības – ne tikai saindēts alkohols vai pārtika, bet arī tajā laikā populārās narkotikas - „spaisi”. Taču netika atrastas nekādas šādu vielu pēdas ne dzīvoklī, ne vīriešu organismā. Bet orgānu bojājumi abiem bija pamatīgi, tāpēc policija pieļauj, ka abi draugi lietojuši ballīšu narkotiku GHB, kas mazās devās izraisa labsajūtu, bet lielās – nāvi, kuras pēdas no organisma pazūd pēc četrām sešām stundām un rada tādus bojājumus, kādus konstatēja Kristapam un Dāvim.
Par šādu policijas lēmumu šokā ir abu vīriešu vecāki. Neviens, arī draugi un paziņas, nav spējīgs iedomāties, ka puiši varētu būt lietojuši narkotikas.
„Jā, viņi dažreiz iedzēra, bet tikai labus dzērienus. Kad es kādreiz sev nopirku kādu lētāku dzērienu, Kristaps bija ļoti pikts par to, ka bendēju veselību,” saka Kristapa mamma Guntra Ozola. „Vienkārši nevaru iedomāties viņus un narkotikas. Abi nodarbojās ar sportu.”
„Esmu pārliecināts, ka kaut kas bija pudelēs – kā tajā pašā laikā Čehijā. Varbūt saindētais dzeramais bija sagatavots kādam speciāli, bet trāpīja mūsu puišiem,” lēš Dāvja tēvs Imants Dāvidsons.
Cietušie uzskata, ka policija slēpj savu neizdarību
Bojāgājušo radinieki uzskata, ka policija mēģina slēpt savu neizdarību. Kad lūguši iepazīties ar kriminālprocesa materiāliem, tas atļauts. Sākumā norakstījuši visu, kas likās noderīgs, bet tad uzraugošā persona paziņojusi, ka varot pieprasīt, lai nokopē par attiecīgu samaksu un tad nebūšot jāraksta. Uzrakstījuši, kuras lapas interesē, un iesniegumu par kopiju veikšanu. Bet tad negaidīti saņemta noraidoša atbilde: likums paredz ar materiāliem iepazīties tikai vienu reizi. Tagad piederīgajiem uz rokas ir tikai lēmums uz četrām lappusēm par kriminālprocesa izbeigšanu.
Piederīgie ir pārsūdzējuši policijas lēmumu neļaut turpināt iepazīties ar kriminālprocesa materiāliem Liepājas prokuratūrai, kas sūdzību noraidījusi, uzskatot to par nepamatotu.
Lai cīnītos par savām tiesībām, piederīgie nolīguši advokātu Saulvedi Vārpiņu. „Varbūt formāli policija nav likumu pārkāpusi, jo likumā teikts, ka cietušie ar kriminālprocesa materiāliem var iepazīties, bet nekur nav teikts, cik reižu. Tas ir šaurs likuma traktējums – ja vienu reizi paskatījās, tad likums ir izpildīts. Valsts, policija šajā gadījumā jau strādā cietušo interesēs, tāpēc kur ir problēma vēlreiz ļaut ieskatīties materiālos, tos nokopēt? Varbūt viss ir kārtībā, bet varbūt policija slēpj izmeklēšanas trūkumus, nav izstrādātas visas versijas? Un, ziniet, pateikt, ka, iespējams, mirušie ir lietojuši narkotikas, kaut gan par to nav nekādu pierādījumu, ir ļoti smags apvainojums! Esmu uzrakstījis iesniegumu Kurzemes tiesu apgabala virsprokuroram – lūgumu tomēr atļaut man un cietušajiem iepazīties ar kriminālprocesa materiāliem. Neatkarīgi no virsprokurora atbildes rakstīsim sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesai par taisnīgas tiesas nenodrošināšanu, liedzot cietušajiem iepazīties ar kriminālprocesa materiāliem,” „Latvijas Avīzei” pauda Vārpiņš.
Viena no bojāgājušo puišu mammām Guntra Ozola jau pirms gada Liepājas laikrakstam „Kurzemes Vārds” atzina, ka viņai zudusi cerība, ka tiks atšķetināti dēla mistiskās nāves apstākļi. Ģimenes locekļiem zudusi ticība Valsts policijas un uzraugošās prokuratūras darbam. Policijas līdzšinējā darbība radījusi aizdomas, ka tā nevar vai nemaz nevēlas atklāt patiesību.
Pirms nāves lietoja veikalā pirktu alkoholu un pārtiku (TV Kurzeme)