Latvijas sludinājumu portālā piedāvā iegādāties īstu tīģeri
(ziņa papildināta pl. 15:13) „Enco meklē jaunas mājas, šķirne – Bengālijas” – ar šādiem vārdiem sludinājumu portālā „ss.lv” parādījies, šķiet, no siltās Indijas iemaldījies sludinājums. Sludinājuma autors Latvijā piedāvā iegādāties dzīvu Bengālijas tīģeri.
Dzīvniekam ir viens gads, tas sverot 170 kilogramu un esot „samērā draudzīgs – viņam patīkot, kad viņu paglauda, teikts vēstījumā. Pārdevējs arī piekodina, ka dzīvnieku īpašumā nodos tikai nopietnam cilvēkam, kuram ir attiecīga pieredze ar eksotiskajiem lielajiem kaķiem, māja ārpus Rīgas un pietiekami liels, nožogots pagalms. Tīģeris esot arī diezgan liels izēdājs – tam, dienā nepieciešami 5 kilogrami gaļas. Lai arī saimniekam, šķiet, ļoti rūp dzīvnieka liktenis, nekur nav minēti tīģera dokumenti, kā arī nepieciešamās licences, lai varētu to likumīgi iegādāties. Kasjauns.lv skaidro, vai šādu dzīvnieku Latvijas klimatā legāli vispār ir iespējams un ieteicams turēt.
Tirgoties ar tīģeriem nedrīkst
Par dabas aizsardzības politikas realizēšanu Latvijā rūpējas Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Dabas aizsardzības pārvaldesVecākais valsts vides inspektors Jēkabs Dzenis sarunā ar „kasjauns.lv” skaidro: „Eksotisko dzīvnieku tirdzniecība Latvijā ir legāla, ja tā notiek atbilstoši starptautiskajām vienošanām, Eiropas Savienības regulām par apdraudēto savvaļas sugu tirdzniecību, kā arī nacionālajiem normatīvajiem aktiem.” Attiecībā uz Enco situācija tomēr ir sarežģītāka. Būtiskākā starptautiskā vienošanās, kas nosaka šādu dzīvnieku tirdzniecības kārtību ir 1973. gada Vašingtonas konvencija „par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas augu un dzīvnieku sugām” jeb „CITES” (Convention on international trade in endangered species of wild fauna and flora). Šīs konvencijas nosacījumi ir spēkā arī Eiropas Savienībā turklāt tai ir savas regulas šajā jautājumā, turklāt tās ir daudz stingrākas un aptver lielāku sugu skaitu. „Papildus CITES un Eiropas Savienības regulu prasībām Dzīvnieku aizsardzības likumā ir noteikts aizliegums Latvijas teritorijā tirgot plēsēju kārtas savvaļas sugu dzīvniekus, primātus, jūras zīdītājus, čūskveidīgos dzīvniekus un krokodilu kārtas dzīvniekus.”, skaidro Dzenis.
Sludinājums bijis joks
Bengālijas tīģera izdzīvošana Latvijas klimatā ir iespējama, bet darbs un uzmanība, kas būtu jāiegulda tīģera labklājības nodrošināšanai ir pārāk liela, portālam Kasjauns.lv skaidro Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāve Guna Vītola. Viņa uzskata, ka, visticamāk, sludinājums esot bijis joks, jo pat dzīvnieka ievešana valstī juridisku iemeslu un loģistikas problēmu dēļ būtu ļoti dārga. Pārāk dārga, lai konkrēto sludinājumu uztvertu nopietni. Līdzīgu viedokli pauž arī DAP pārstāvis: „Dzīvnieka turētajam būtu jāspēj nodrošināt konkrētās sugas dabiskajai dzīves videi maksimāli pietuvinātus apstākļus, kā arī jānodrošina iežogojums.”
Arī norādītā cena (4000 eiro) esot tik neadekvāti zema, ka ir gandrīz skaidrs - autoram nav ne mazākās nojausmas par to, cik maksā šādi dzīvnieki un to uzturēšana. Zoodārza pārstāve apliecināja, ka šādu eksotisku dzīvnieku tirdzniecības mēģinājumus ļoti rūpīgi uzrauga jau minētā DAP un salīdzinoši mazajā Latvijā tirgošanās ar tik lielu kaķi diez vai paliktu nepamanīta.
Kasjauns.lv / Foto: ekrānuzņēmums no ss.lv