Izdienas pensijas varētu piešķirt arī ķirurģijā strādājošajiem
Tiesības uz izdienas pensiju plānots dot tiem darbiniekiem, kam ir 20 gadu darba stāžs NMPD, bet izdienas pensiju apmērs balstīts uz aprēķinu par 70% no darba samaksas.
Sabiedrība

Izdienas pensijas varētu piešķirt arī ķirurģijā strādājošajiem

Jauns.lv

Izdienas pensijas varētu piešķirt arī ķirurģijā strādājošajiem veselības aprūpes darbiniekiem, šādu ieceri izvērtēt Labklājības ministrijai (LM) un Veselības ministrijai (VM) otrdien uzdeva Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.

Izdienas pensijas varētu piešķirt arī ķirurģijā st...

Līdz ar to izdienas pensijas tiktu piešķirtas gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem, gan ķirurģijā strādājošajiem, kuriem ir 20 gadu darba stāžs.

Ja šāds priekšlikums gūs atbalstu, tiks papildināts likumprojekts "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistītā personāla izdienas pensiju likums", ko komisija šobrīd gatavo otrajam lasījumam izskatīšanai parlamentā. Saeimas komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) pieļāva, ka likumu varētu pieņemt 2017.gadā.

Biedrības "Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācija" (LARA) pārstāvji vērsa deputātu uzmanību uz to neatliekamo medicīnisko palīdzību sniedz ne tikai NMPD izbraukuma brigādes, bet arī stacionāro nodaļu personāls, kuri strādā ne mazāk intensīvi un ne mazāka darba vides riska apstākļos. Anesteziologi - reanimatologi palīdzību palīdzību sniedz tieši vissmagāk slimajiem un traumētajiem pacientiem gan nodaļās, gan operāciju zālēs un intensīvās terapijas nodaļās, uzsvēra LARA.

"Viņi ir izdeguši un pārstrādājušies, strādājot vairākās darba vietās," sacīja viena no biedrības pārstāvēm Sarmīte Plūme.

LM un VM izvērtējums par priekšlikumu būs jāsniedz līdz 27.janvārim. Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisija līdzšinējos pētījumus uzklausīs 17.februārī.

Jau vēstīts, ka parlaments iepriekš nolēma turpināt vērtēt ieceri par izdienas pensiju piešķiršanu NMPD darbiniekiem, kam ir 20 gadu darba stāžs.

Veselības ministrija modelējusi situāciju par finanšu apmēru gadījumā, ja pēc likumprojekta pieņemšanas uz izdienas pensiju pieteiktos 50% un 15% darbinieku, kam uz to būtu tiesības. 2016.gadā izdienas pensijām būtu nepieciešami 1,2 miljoni eiro, ja to pieprasīs puse darbinieku, kuriem būs uz to tiesības. Ja pieteiksies 15%, būs nepieciešami 365 tūkstoši eiro.

Tiesības uz izdienas pensiju plānots dot tiem darbiniekiem, kam ir 20 gadu darba stāžs NMPD, bet izdienas pensiju apmērs balstīts uz aprēķinu par 70% no darba samaksas.

Vairākus iebildumus pret projekta "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistītā personāla izdienas pensiju likums" normām paudusi Finanšu ministrija.

NMPD no 2014.gada sākuma līdz augusta vidum no darba aizgājuši 33 speciālisti. No darba dienestā šogad aizgājuši ārsta palīgi, ārsti, dispečeri un operatīvā medicīniskā transporta vadītāji. Dienesta pārstāve Ilze Bukša iepriekš paskaidroja, ka lielākoties speciālisti bijuši spiesti pamest darbu veselības stāvokļa dēļ, jo viņi nav varējuši iziet obligāto veselības pārbaudi. Atlaišanas pabalstu apmērs šogad jau sasniedzis 70 295 eiro, un šī summa ir uz pusi lielāka, nekā tika prognozēts iepriekš.

BNS / Foto: Ieva Čīka, LETA