VIDEO: visā pasaulē un arī Latvijā arvien populārāki kļūst īpaši "apmaiņas punkti". Kas tie ir?
Pasaulē grāmatu apmaiņas punkti – vietas, kur izlasītās grāmatas var iemainīt pret kādu citu grāmatu, ir ļoti populāras, un nu jau arī Latvijā daudzviet gan privātās, gan publiskās telpās atrodami šādi punkti. Pavisam nesen jauni un īpaši grāmatu apmaiņas punkti – grāmatu stropi – izveidoti Engures, Kandavas un Cēres pagastos.
Apmaiņas punktus apskatīt un novērtēt devās 360TV Ziņneši.
Grāmatu strops ir grāmatu apmaiņas punkts, kas veidots no bišu stropu replikām. Noteikumi ir pavisam vienkārši – jebkurš var izvēlēties un paņemt no stropa grāmatas, kas uzrunā, bet vietā noliek citu grāmatu, kas pašam vairs nav vajadzīga, bet varētu būt saistoša kādam citam.
Grāmatu stropa pārstāve un popularizētāja Daina Dubra atklāj: “Vietējai iedzīvotājai Baiba bija tāda iniciatīva, viņa, uzaicinot vietējos iedzīvotājus, restaurēja pieturu, uztaisīja viņu tādu smukāku, šikāku, viņa bija tāda no padomju laikiem saskumuša, un redziet, tur tāds grāmatu plauktiņš stāv joprojām – tātad tā ir tāda kultūra jau iegājusies, vai ne? Jā, forši, mēs tad varam turpināt, un tad jau cilvēki iemācīsies.”
Daina Dubra skaidro: “Man gan liekas, ka vajadzīgi lielāki pasākumi, lai viņus iepazīstinātu, mēs gan ļoti cenšamies, bet ik pa kādam atnāk. Mums naktī ir tāda kā gaismiņa, kas parādās uz sensoru, tad tik tiešām izskatās kā tāds bišu strops.” Tukuma novadā pašlaik izvietoti trīs grāmatu stropi – pie Cēres skolas, Kandavas promenādē un Engures vietējā kopienas centrā.
Parūpēties par grāmatu apmaiņas punktiem apsolījušas vietējās pašvaldības. Lai arī citviet Latvijā, kur ir grāmatu apmaiņas punkti, reizēm ir novēroti dažādi ļaunprātīgi bojājumi, Engurē līdz šim tādi nav bijuši un iedzīvotāji cer uz cilvēku cieņu un izpratni.