Atkārtoti apkopos informāciju par mājsaimniecībām bez elektroenerģijas piegādes
Sadarbojoties ar pašvaldībām, AS "Sadales tīkls" atkārtoti apkopos informāciju par mājsaimniecību objektiem bez elektroenerģijas piegādes, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.
Svētdien TV3 ziņas vēstīja, ka Kuldīgas pusē kādas mājas iemītnieki jau 25 gadus dzīvo bez elektrības. Savukārt uzņēmuma "Sadales tīkls" pēdējie piesūtītie aprēķini par elektrības ierīkošanu mājā pārsniedz 40 000 eiro. Ģimenei šādas naudas nav, savukārt vietējā pašvaldība solījusi palīdzēt, bet tas nav izdarīts.
Uzņēmuma pārstāve Tatjana Smirnova uzsver, ka ne vienmēr objektos, kuros kādreiz ir bijis elektrotīkla pieslēgums, elektroenerģijas piegādi var atjaunot bez elektrotīkla atjaunošanas un rekonstrukcijas darbiem.
Viņa arī norāda, ka šobrīd nevar runāt, ka kāds īpašums būtu aizmirsts un vēsturiski palicis bez elektroapgādes. Vienlaikus viņa piebilst, ka "Sadales tīkla" rīcībā šobrīd nav jaunas informācijas par mājām, kurās iedzīvotāji patstāvīgi dzīvo bez elektrības, jo informāciju par šādām mājsaimniecībām var apzināt tikai pašvaldības.
"Lai apzinātu objektus bez elektrotīkla pieslēguma, kurās pastāvīgi dzīvo iedzīvotāji, "Sadales tīkls" aktualizēs iepriekš veiksmīgi īstenoto sadarbību ar pašvaldībām, kas vislabāk pārzina savā administratīvajā teritorijā dzīvojošo mājsaimniecību sociālo un ekonomisko stāvokli, un kopā ar Ekonomikas ministriju un pašvaldībām meklēs risinājumus, lai šīm mājsaimniecībām nodrošinātu elektroenerģijas piegādi," norāda Smirnova.
Vienlaikus "Sadales tīkls" strādās, lai novērstu situācijas, kad elektrotīkla pieslēgums tiek ierīkots īpašumos, kuros elektroenerģija netiek lietota pastāvīgi vai lietota sezonāli.
Uzņēmums atgādina, ka no 2004. līdz 2007.gadam AS "Latvenergo", vienojoties ar Ekonomikas ministriju un balstoties uz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izstrādāto metodiku, realizēja projektu "Par vēsturiski neelektrificēto māju pieslēgšanu elektrotīklam", kā rezultātā par uzņēmuma līdzekļiem vairāk kā 4,7 miljonu eiro apmērā 190 dzīvojamām mājām tika ierīkots elektrotīkla pieslēgums un uzsākta elektroenerģijas piegāde.
"Elektrotīkla ierīkošana ir apjomīgs vairāku institūciju kopdarbs un, pateicoties pašvaldību un plašsaziņas līdzekļu aktīvai līdzdalībai, projekta realizācijā tika apzinātas visas bez elektrības esošās mājas, kuras bija pastāvīgi apdzīvotas, proti, dzīvojamās ēkas īpašnieks vai likumīgais lietotājs ne mazāk kā desmit gadus neelektrificētajā ēkā dzīvoja pastāvīgi, un tām ierīkots elektrotīkla pieslēgums. Līdz ar to šobrīd nevar runāt, ka kāds īpašums būtu aizmirsts un vēsturiski palicis bez elektroapgādes," norāda Smirnova.
Jauna elektrotīkla pieslēguma ierīkošanas izmaksas atkarīgas gan no klientam nepieciešamās jaudas, gan no objekta atrašanās vietas, kā arī no atbilstošas jaudas elektropārvades tīkla atrašanās vietas, pie kura veikt pieslēgumu. Pieslēgumiem līdz 40 ampēriem lietotājs maksā 60% no pieslēguma izmaksām, pārējo sedz "Sadales tīkls". Savukārt, pieslēgumiem virs 100 ampēriem klients sedz pieslēguma maksu 100% apmērā un piecu gadu laikā, efektīvi izmantojot pieprasīto jaudu, klientam ir iespēja atgūt visus savus elektrotīkla pieslēguma ierīkošanā ieguldītos līdzekļus.
Laika periodā no 2006. līdz 2008. gadam, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju izteikti lielo aktivitāti nekustamo īpašumu attīstības jomā, "Sadales tīkls" jaunu pieslēgumu izveidē ieguldījis investīcijas 158 miljonu eiro apmērā. Aktīva elektrotīkla pieslēgumu izbūve tika veikta līdz 2009.gadam, kad pēc izmaiņām SPRK noteikumos "Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem" "Sadales tīkls" pieslēgumu līdzfinansējuma apjoms samazinājās un uzņēmums ieguva iespēju vairāk līdzekļu novirzīt elektrotīkla atjaunošanai un visu klientu elektroapgādes kvalitātes uzlabošanai.
"Sadales tīkls" apkopotie dati liecina, ka 403 objektiem, kuros elektrotīkla pieslēgums ierīkots līdz 2009.gadam, elektroenerģija netiek patērēta, bet uzņēmumam, lai nodrošinātu efektīvu elektrotīklu un iekārtu darbību, šīs elektrolīnijas pastāvīgi ir jāuztur darba stāvoklī. Kopumā elektroenerģija netiek patērēta aptuveni 121 000 objektos visā Latvijas teritorijā un šādu zemsprieguma elektrolīniju kopgarums, kuras pastāvīgi jāuztur, lai gan tajās elektroenerģija netiek patērēta, sasniedz 3000 kilometrus.
"Sadales tīkls" ir elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā, kas nodrošina elektroenerģijas piegādi vairāk nekā vienam miljonam klientu objektu visā Latvijas teritorijā un elektroenerģijas sadales tīklu kopgarums ir gandrīz 95 000 kilometri.
LETA