Vecos padomjlaika sarkanos gāzes balonus tomēr vēl neaizliegs
Šomēnes no tirgus vajadzēja izņemt vecos – padomjlaika sarkanos gāzes balonus. Tomēr tos atļaus lietot vēl vismaz divarpus gadus. Jau vairākus gadus Ekonomikas ministrija iedzīvotājus tracina ar paziņojumiem, ka no tirgus tiks izņemti vecie gāzes baloni un pēc tam ar lēmumiem šos noteikumus atlikt.
Kārtējo reizi atliek sarkano gāzes balonu likvidāciju
Ekonomikas ministrija jau vairākus gadus Latvijas mazpilsētu un lauku iedzīvotājiem draud ar noteikumiem, kas paredz nomainīt vecos padomju laika sarkanos gāzes balonus pret jauniem, Eiropas Savienības drošības normām atbilstošiem baloniem. Tas skar desmitiem tūkstošu mājsaimniecību, pārsvarā ārpus lielajām pilsētām, kur nav centralizētā gāzes apgāde. Gāzes baloni tur kļuvuši par neatņemamu virtuves sastāvdaļu.
Sākotnēji ministrija solīja vecos gāzes balonus no aprites izņemt sākot ar 2012. gadu, tad termiņu pagarināja līdz 2013. gadam, pēc tam vēl par gadu. Tad kā pēdējais termiņš tika noteikts 2015. gada 31. marts.
Ja strikti ievēro pašlaik noteikto, tad iznāk, ka jau pēc nedēļas cilvēki vairs nevarēs iegādāties vecos padomjlaika gāzes balonus un viņiem nāktos izmantot jaunos. Daļa mājsaimniecību jau ir pārgājusi uz jaunajiem baloniem, bet daudzas, kuru rocība nav diez ko liela, joprojām izmanto vecos balonus un vienkārši gaida, kas būs. Izrādās, ka tās vēl kādu laiciņu varēs lietot vecos balonus un nesatraukties par neparedzētiem tēriņiem.
Pirmreizējā gāzes balona nomaiņa pamatīgi sistu pa iedzīvotāju maciņiem, jo gāzes balona nomaiņa izmaksātu pat ap 90 eiro. Pati gāzes cena jau nemainās, bet būtu jāmaksā par jauna gāzes balona iegādi. Par veco, sarkano gāzes balonu labākajā gadījuma no metāllūžņu uzpircējiem varētu dabūt tikai kādu piecīti.
Veco gāzes balonu lietošanas termiņu pagarina vēl uz divarpus gadiem
Ekonomikas ministrija sola valdībā virzīt grozījumus noteikumos par gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtību. Vienkāršoti runājot, tie paredz vēl no tirgus neizņemt padomju laikā ražotos sarkanos sašķidrinātās gāzes balonus. Varētu tikt noteikts, ka līdz 2017. gada nogalei pagarinās termiņu, līdz kuram mājsaimniecības drīkstēs lietot šos balonus līdztekus Eiropas Savienības drošības prasībām atbilstošajiem baloniem.
Ministrija pēdējā mirklī atjēgusies, ka ne iedzīvotāji, ne tirgotāji nav gatavi jaunajām prasībām. Daudzi lauku veikali nav pārorientējušies uz jauno balonu tirdzniecību, vai pat to negrasās organizēt. Savukārt tūkstošiem laucinieku sūkstās, ka viņi jaunos balonus nevarēs iegādāties, jo tam nebūs naudas.
Pagaidām detalizēti vēl nav skaidrs, kas īsti būs rakstīts jaunajos noteikumos par gāzes balonu lietošanu. Tie vēl tikai tiekot izstrādāti. Tomēr viens gan esot skaidrs – iedzīvotāji vecos gāzes balonus vēl kādu laiku varēs lietot.
Veco gāzes balonu lietošanas termiņu pagarinās, jo gāzes balonu tirgū iesaistītie uzņēmumi nav gatavi jaunajai aprites kārtībai un gāzes balonu iegāde radīs būtisku finansiālo slogu mājsaimniecībām.
„Spriežot pēc mums pieejamās informācijas, par jaunu 46 litru balonu cilvēkiem tiek prasīti pat 70 – 90 eiro. Dosim pārejas laiku, lai gāzes balonu tirgotāji sagatavojas jaunajai aprites sistēmas un piedāvā gāzes balonus par saprātīgām cenām, kā arī cilvēki iekrāj naudu jaunam balonam,” „Latvijas Avīzei” sacījis Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta atbilstības nodaļas vadītājs Edijs Šaicāns, norādot, ka veco balonu divarpus gadus drīkstēs lietot ar nosacījumu, ka tas būs pārbaudīts.
Veco balonu pret pilnu tāpat kā līdz šim varēs samainīt jebkurā apmaiņas vietā, taču no oktobra pretim varēs saņemt tikai drošības pārbaudi izgājis balons. Pārbaudes būs jānodrošina gāzes uzpildes kompānijām, kam būs attiecīgs aprīkojums. Tēriņus uzņēmumi ņems uz saviem pleciem vai iekļaus cenā. Ar šādām pārbaudēm ministrija cer panākt to, ka kritiskākā stāvoklī esošie baloni pazudīs no tirgus. Pašlaik Latvijā ir ap 250 000 veco gāzes balonu.
Iedzīvotājus tracina noteikumi par jaunajiem gāzes baloniem
Savukārt iedzīvotājus neskaidrība ar gāzes balonu nomaiņu tracina. Arnolds no Ciblas novada Kasjauns.lv teica: „Man nav vairs nekādas saprašanas par tiem gāzes baloniem. Pāris reizes gadā paziņo, ka sarkanos balonus vairs netirgos un tad atkal pavēsta, ka tā nav tiesa! Pirmām kārtām, jau manā pagastā nav veikala, kas tagad tirgotu jaunos balonus. Būtu jābrauc uz Ludzu un jāiztērē pamatīga naudas summa. Man tas pamatīgi sitīs pa kabatu. Tāpēc nolēmu nelikties zinis par jauno kārtību un vienkārši dzīvot uz priekšu – kā būs, tā būs. Labi vien, jo tagad atkal pāris gadu varēs dzīvot mierīgi…”
Savukārt Māra no Alsungas novada Kasjauns.lv pavēstīja: „Savās lauku mājās dzīvoju no pavasara līdz rudenim, ziemā pārceļos uz pilsētu. Tagad, kad pēc pāris nedēļām domāju pārvākties uz laukiem, tik tiešām bija bažas, kā būs ar virtuvi. Man ir ne tikai plīts, bet arī gāzes pavards, bet vasaras svelmē jau plīti kurināt nav prāta darbs, ja ir gāzes plīts. Ja līdz šim gāzes balonu varēju nomainīt savā lauku veikaliņā, tad tagad nezināju, vai šopavasar arī būs tāpat. Tagad, paldies Dievam, vecā kārtība palikusi. Tomēr vienu gan gribu pateikt – runas par jaunajiem gāzes baloniem jau norit vairākus gadus. Neskatoties uz to, tas ir labi vai slikti, tomēr vajadzētu būt konsekvencei: ja pasaka, ka būs, tad būs, bet ne tā kā tagad.”
Gāzes balonus izmanto 35% mājsaimniecību
Ekonomikas ministrijas preses pārstāve Evita Urpena Kasjauns.lv informēja: „Pēc sarunām ar gāzes balonu tirgotājiem un tos pārstāvošajām nevalstiskajām organizācijām par viņu gatavību strādāt saskaņā ar jauno gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtību, Ekonomikas ministrija secinājusi, ka komersanti, kuri strādā mājsaimniecību segmentā neplāno piedāvāt mājsaimniecībām īstenojamus nosacījumus gāzes balonu nomaiņai.
Pretēji iepriekšējām diskusijām normatīvā regulējuma izstrādes laikā tirgū ir pieejams tikai gāzes balonu iegādes piedāvājums, neparedzot tādas alternatīvas kā noma un bezmaksas maiņa. Pēc Ekonomikas ministrijas rīcībā esošajiem datiem šobrīd aptuveni 35 % no mājsaimniecībām ir gāzes balonu lietotāji, un ļoti liels īpatsvars ir tieši mazturīgo iedzīvotāju segmentā. Tāpat gāzes balonu tirgotāji nav vienojušies ar saviem sadarbības partneriem (piemēram, degvielas uzpildes stacijām) par tālākās sadarbības nosacījumiem, lai ieviestu jauno gāzes balonu aprites regulējumu.
Lai aizsargātu patērētājus no ievērojamām izmaksām jaunā gāzes balona iegādē un vienlaikus paaugstinātu iedzīvotāju drošību, kā arī lai mazinātu gāzes balonu nelegālās aprites pieauguma risku, ministrija rosina veikt šādas izmaiņas jaunajā gāzes balonu aprites normatīvajā regulējumā:
1. Noteikt atšķirīgu termiņu dažādu gāzes balonu izņemšanai no tirgus. Sašķidrinātās naftas gāzes balonu, kurus galvenokārt izmanto mājsaimniecībās, izņemšanas no tirgus termiņu pārcelt līdz 2017. gada 31. decembrim.
2. Noteikt ES tehniskajām prasībām neatbilstošo sašķidrinātās naftas gāzes balonu nacionālās tehniskās pārbaudes kārtību, tādējādi paaugstinot drošības līmeni šo gāzes balonu lietotājiem. Visiem sašķidrinātās naftas gāzes baloniem līdz 2015. ada 30. septembrim būs jāveic ārējā, iekšējā un hidrauliskā pārbaude.
3. Noteikt komersantiem pienākumu piedāvāt mājsaimniecībām arī gāzes balonu nomas pakalpojumu, dodot iespēju patērētājam izvēlēties savām iespējām un vajadzībām atbilstošāko gāzes balona iegādes risinājumu.
4. Atvieglot gāzes balonu aprites kārtību gāzes balonu lietotājiem un tirgotājiem, kas paredz, ka lietotāji tāpat kā līdz šim varēs pie tirgotāja apmainīt tukšu balonu pret pilnu.
5. Aizliegt komersantiem, kuri iepērk lūžņus, iepirkt no fiziskām personām gāzes balonus, to lūžņus un atgriezumus. Tādējādi būtiski samazinās risks, ka gāzes balonu lietotāji patvaļīgi veic gāzes balona utilizāciju un to nodošanu metāllūžņos, līdz ar to pakļaujot riskam gan savu, gan apkārtējo dzīvību un veselību.”