Sabiedrība

Šamaņa Jāņa Filka atziņas un vērojumi

Jauns.lv

Šamaņa Jāņa Filka atziņas un vērojumi...
Šamaņojam sev par labu!

* Pieņemot, ka mītam enerģētiskā, garīgajā pasaulē, kurā fiziskā un materiālā nemaz nav, ļoti svarīga ir pateicības prakse – just pateicību par visu, kas mums dots.

* Zintnieks, dziednieks, pirtnieks, zāļu tantiņa, gaišreģis, pūšļotājs, šamanis – viņiem visiem dota spēja iet pāri tai robežai, kas smalko pasauli atdala no fiziski materiālās, tāpēc ļoti svarīgi nošķirt, vai šādi cilvēki rīkojas savas kopienas labā vai savtīgos nolūkos. Vai izmanto melno maģiju vai balto. Tas ir viens un tas pats spēks, tikai nolūki atšķirīgi, līdz ar to arī galarezultāts.

* Gatavību atvērties garīgām praksēm nosaka tas, cik stiprs katrā ir ego un cik jaudas ir dvēseles tiecībai. Dvēsele vienmēr grib patiesību, bet ego – vieglo dzīvi.

* Mūsdienu cilvēka sapratnes standartos par normu garīgums nav ietverts, uzsvērta tikai prāta jeb ego nozīme. Tāpēc jārēķinās – tam, kurš sāk garīgo ceļu, būs jāsaskaras ar iekšēju pretestību gan no sabiedrības, gan sava prāta. Tomēr vērts mēģināt būt ārpus normas, jo tas ir vienīgais ceļš uz attīstību.

* Jācenšas kopt savu augumu, lai dvēselei būtu labi, tāpēc saprātīga ēšana vienlaikus ir dvēseles labsajūtas nodrošināšana. No kviešiem ēdienkartē labāk izvairīties. Selekcijas procesos šī kultūra ir ļoti pārveidota – kādreizējais divmetrīgais augs ar mazu vārpiņu un sīkiem graudiem tagad pārtapis par milzīgu lielgraudu vārpu uz drukna un īsa stiebra. Taču tādā graudā ir palielinājies glutēnu īpatsvars. Glutēni ir dažādi, tie sastopami visos graudaugos, taču mūsdienu kviesī ir vairākas nevēlamas iedarbības glutēna formas, ko gremošanas traktam grūti pārstrādāt. Tāpat jāuzmanās no piena, kurā ir kalcijs, organismam ļoti nepieciešama minerālviela, taču pasterizēšanas procesā visi dabiskie piena fermenti tiek iznīcināti un produkts kļūst grūti sagremojams – tiek tērēts vairāk kalcija, nekā iegūts. Svaigs piens jālieto minimāli, pareizāk – nepasterizēts un nekarsēts. Vēl labāk – pašiem gatavot no tā skābpiena produktus, jogurtu.