Īpašniekam piedāvā atpirkt zagtu "iPhone" - ko darīt šādā situācijā?
Mūsdienās viedtālruņi ar savu plašo funkciju klāstu, šķiet, īpašniekiem ir daudz tuvāki un nozīmīgāki, kā savulaik parastie mobilie tālruņi. Jaunās paaudzes ierīcēs glabājam ne tikai kontaktinformāciju, bet arī personiskus materiālus, piemēram, bildes un smagi pat iedomāties to mirkli, kad saproti – tavu viedtālruni, piesavinājies kāds nelietīgs zaglis. Ar stāstu par sava „iPhone” zaudēšanu un atpirkšanu piespiedu kārtā dalās rīdzinieks Vairis (31).
Viedtālruni nozog Rimi lielveikalā
Vairis tika apzagts Rīgā, Kalnciema ielas „Rimi” veikalā. Puisis skaidri zina, ka veikalā iegājis ar viedtālruni kabatā, taču, pametot to, sapratis, ka telefona pie viņa vairs nav. „Man grūti saprast kā un kurā brīdī viņam tas izdevās. Jā, apgrozīties tur bija grūti, jo veikals bija pilns ar cilvēkiem, un es nejutu ne pieskārienus, ne ko citu aizdomīgu,” par notikušo stāsta Vairis.
Pēc notikušā Vairis nolēma savu viedtālruni bloķēt privāti. Katru reizi, kad tas tika ieslēgts parādījās uzraksts: “Šis telefons ir zagts. Lūdzu, sazinieties ar ******** numuru.” Katru reizi, kad tālrunis tika ieslēgts, bija nepieciešams ievadīt tā pēdējā lietotāja (Vaira) Apple id un paroli, kuru garnadžu rokās, protams, nebija. Pagāja vairāki mēneši, bet par nozagto tālruni nekādas ziņas netika saņemtas.
Zaglis laupījumu notirgo
Pēc apjukuma, kas sekoja īsu brīdi vēlāk un vairāk vai mazāk bezcerīgiem meklējumiem, „iPhone 5” īpašnieks padevies un nolēmis samierināties ar faktu, ka savu tālruni vairs neredzēs, taču pēc astoņiem mēnešiem, ap Ziemassvētkiem, noticis kaut kas patiesi negaidīts – ar Vairi sazinājies kāds rojenieks un paziņojis, ka viņa rokās nonācis bloķēts, īpašnieku pazaudējis viedtālrunis. Vairim arī pastāstīts kā viņa telefons nokļuvis Rojā, proti, atradējam to kāds pēc paskata šaubīgs tips piedāvājis nopirkt kādā no Rīgas azartspēļu zālēm. „Šī telefona dēļ biju patiesi apjucis jau otro reizi. No sākuma bija baigais prieks, tā teikt – redz kā, gluži kā Ziemassvētku dāvana! Taču, parunājot ar viņu, man kļuva skaidrs, ka nekādi labsirdīgi, brālīgi žesti nesekos un telefonu viņš man tāpat vien neatdos...” stāsta puisis.
Par savu īpašumu jāmaksā divreiz
„Kādu laiku sarakstījos ar viņu, mēģinot noorganizēt abiem izdevīgu tikšanos, taču kaut kur pa vidu es nedaudz iekarsu, jo tas taču ir mans telefons un es viņu gribu atpakaļ! Beigās nonācām pie tā, ka viņš par to man prasīja 60 eiro, lai vismaz kaut cik segtu savus zaudējumus, pērkot zagtu telefonu, kas esot bijis 90 eiro. Man arī tika paziņots, ka, ja nepiekritīšu šādam risinājumam, tad telefonu viņš pārdos rezerves daļās, vai ar mani vispār beigs kontaktēties,” atceras Vairis. Pēc ieilgušas kaulēšanās abi vienojušies par summu viedtālruņa atgūšanai – 60 eiro un satikušies pie Laimas pulksteņa, kur pēc īsa, neveikla acu kontakta un „aukstas” sarunas Vairis atkārtoti, spiestā kārtā maksājis par savu viedtālruni.
„Ziņot policijai likās bezjēdzīgi”
Vairis skaidro, ka policijā nevērsās, jo, viņaprāt, tas būtu bijis pilnīgi bezjēdzīgi: „Es sazinājos ar apsargiem veikalā un uzzināju, ka kameras noziegumu nav fiksējušas. Viss likās pārāk miglā tīts, lai policija spētu kaut kā reāli palīdzēt.”
Valsts policija (VP) gan šādu rīcību uzskata par nepareizu – VP sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists Dairis Anučins portālam Kasjauns.lv apgalvo, ka situācija ir raksturojama kā tipiska zādzība: „Protams, pēc būtības šis ir likuma pārkāpums. Apzināta zagtu lietu uzpirkšana un pārdošana ir noziegums, par ko var iestāties pat kriminālatbildība un reāls cietumsods līdz vienam gadam. Ja piedzīvota zādzība policijā pavisam noteikti ir jāvēršas un jāziņo, citādi nav nekāda pamata uzskatīt, ka zagto mantu izdosies atgūt.”
Zagts viedtālrunis nav pilnvērtīgs
Izrādās, ka draudi par „iPhone” pārdošanu rezerves daļās arī ir visādā ziņā vērā ņemami. Programmizstrādes kompānijas „RIX Technologies” direktors Andrejs Rudzītis apstiprina, ka pat salīdzinoši jauno un tehnoloģiski komplicēto viedtālruni var pārdot detaļās: „Jā, šādus tālruņus var nelietīgi realizēt, pārdodot daļās. Maināmi ir, piemēram „iPhone” skārienekrāns un baterija. Arī drošības sistēma sevi cienošam speciālistam nebūs nekāds lielais šķērslis telefona atbloķēšanai un tālākai lietošanai. Tiesa gan, par pilnvērtīgu šādu tālruni nosaukt nevarēs – tas tomēr paliks reģistrēts kā zagts „Apple” kompānijas datubāzē.”