Latvija plāno nosūtīt astoto ekspertu EDSO misijā Ukrainā
Latvija plāno nosūtīt astoto civilo ekspertu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) speciālajā novērošanas misijā Ukrainā, par to otrdien lems valdība.
Ārlietu ministrija informē, ka valdība skatīs rīkojuma projektu par Pāvela Trifanova nosūtīšanu misijā. EDSO ir izteikusi lūgumu ekspertam uzsākt darbu misijā svētdien, 19.aprīlī, un dalības termiņš tajā būtu līdz misijas mandāta beigām 2016.gada 31.martā. Pozitīva valdības lēmuma gadījumā tas būs astotais Latvijas nosūtītais eksperts, kurš piedalīsies šajā misijā.
EDSO Pastāvīgā padome lēmumu par speciālās novērošanas misijas Ukrainā izveidi pieņēma 2014.gada 21.martā. EDSO speciālās novērošanas misijas Ukrainā primārie uzdevumi ir uguns pārtraukšanas novērošana un smago ieroču atvilkšanas novērošana un apstiprināšana. Kritiski nozīmīga ir arī Krievijas – Ukrainas valsts robežas novērošana, īpaši fokusējoties uz tām robežas zonām, kas ir separātistu kontrolē.
Šā gada 12.martā tika pieņemts lēmums par misijas mandāta pagarināšanu līdz 2016.gada 31.martam. Pagarinot misijas mandātu, tika palielināts misijas maksimāli pieļaujamais novērotāju skaits no 500 uz 1000 novērotājiem. Šobrīd misijā piedalās 414 starptautiskie novērotāji.
Latvija sniedz atbalstu misijai, nosūtot tajā civilos ekspertus, kā arī veicot obligātās un brīvprātīgās iemaksas misijas darbības nodrošināšanai. Ministru kabinets 2014.gada 25.martā konceptuāli atbalstīja civilo ekspertu nosūtīšanu dalībai šajā misijā. 2014.gada maijā un decembrī Latvija veica divas brīvprātīgās atbalsta iemaksas misijai 20 un 25 tūkstošu eiro apmērā, savukārt 10. martā Ministru kabinets atbalstīja 43 860 eiro piešķiršanu iemaksu veikšanai misijas budžetā.
Līdz šim uz dažādām vakancēm EDSO speciālajā novērošanas misijā Ukrainā ir pieteikušies 34 Latvijas eksperti. No tiem EDSO atlasīja deviņus ekspertus darbam misijā. Šobrīd darbu misijā turpina septiņi eksperti, kuru dalību misijā Ministru kabinets pagarināja 31.martā.
ĀM aicina kvalificētus ekspertus sekot līdzi misijas izsludinātajām vakancēm un, izvērtējot pieredzes un prasmju atbilstību prasībām, pieteikties konkursiem uz EDSO speciālās novērošanas misijas Ukrainā amatiem. Plašāka informācija par vakancēm un pieteikšanās kārtību atrodama EDSO mājaslapā "www.osce.org".
Nozaru ministrijas izvirza savus darbiniekus dalībai starptautiskajā misijā, savukārt civilo ekspertu – privātpersonu kandidatūras dalībai starptautiskajā misijā izvirza ĀM. Šajā gadījumā civilo ekspertu kandidātiem jābūt reģistrētiem civilo ekspertu datu bāzē "https://ced.mfa.gov.lv".
Nosūtītajiem ekspertiem, kas darbojas EDSO speciālajā novērošanas misijā Ukrainā, tiek segti apdrošināšanas izdevumi atbilstoši EDSO noteiktajam apmēram. Šiem ekspertiem EDSO izmaksā dienas naudu 125 eiro apmērā, no kuras ekspertam jāsedz uzturēšanās izdevumi.
EDSO ir izveidojusi arī novērošanas misiju divos Krievijas robežkontroles punktos uz Krievijas – Ukrainas valsts robežas, kas darbojas kopš 2014.gada 24.jūlija. Savukārt kopš 2014.gada 1.decembra darbojas Eiropas Savienības padomdevēja misija civilā drošības sektora reformām Ukrainā.