"Es raudāju un baidījos iziet uz ielas," – kontroliere Alise par teroru internetā
„Es nekad mūžā nebūtu spējusi paredzēt, ka tas viss beigsies tā,” atceroties piedzīvoto, saka sabiedriskā transporta kontroliere Alise, kuru kāda sodīta bezbiļetniece uzmeklējusi internetā, lai uzsāktu naida kampaņu.
Sabiedrība

"Es raudāju un baidījos iziet uz ielas," - kontroliere Alise par teroru internetā

Jauns.lv

Kā tu rīkotos, ja sociālie tīkli – mājīgā un siltā atpūtas vietiņa, kur apskatīt un „ielaikot” draugu, paziņu foto pēkšņi pārtaptu par skarbu, nežēlīgu medību lauku, kurā draugu sarunu vietā straumēm ieplūstu draudi un apvainojumi no nepazīstamajiem? Tieši šādu murgu nesen piedzīvojusi sabiedriskā transporta kontroliere Alise (26). Viņu internetā uzmeklējusi viņas pieķertā māmiņa-bezbiļetniece un izvērsusi pret meiteni naidpilnu terora kampaņu sociālajos tīklos.

"Es raudāju un baidījos iziet uz ielas," – kontrol...

„Darīju savu darbu”

Darba diena Alisei iesākusies kā parasti – kopā ar kolēģiem devušies uz noteikto punktu, lai pārbaudītu garām kursējošo sabiedrisko transportu. Pienācis kārtējais autobuss, un Alise kopā ar kolēģiem kāpusi iekšā, lai darītu savu darbu. „Atceros, ka autobuss bija diezgan pārpildīts, bija ļoti grūti izspraukties cauri un tikt pie visiem, taču pamanīju ģimenīti ar bērnu - viņi stāvēja un sarunājās. Manīju, ka viņiem bija ļoti daudz somu,” stāsta Alise, „skatījos uz viņiem pietiekami ilgi, lai redzētu, ka nedz sieviete, nedz vīrietis nereģistrēja savus e-talonus.” Kad jauniete aizspraucās līdz viņiem un lūdza parādīt braukšanas dokumentus, viņa pat iedomāties nespēja, ka sāksies ļaunākais murgs viņas mūžā.

Skandāls un lamas pilnā autobusā

„Parādiet, lūdzu, biļeti,” lūgusi Alise, uz ko māmiņa ar bērnu rokās tūlīt pat sākusi reaģēt agresīvi. „Viņa piepaceltā balsī sāka skaidrot, ka viņai taču bērns rokās un rokas aizņemtas, turot somas. Ar kuru roku lai kompostrējot e-talonu?” Kontroliere arī piemin, ka vīrietis, kas, iekāpjot pavadījis sievieti, aši nozudis jau incidenta sākumā un, visticamāk, paspējis izkāpt, jo nav ticis sodīts. Kāpēc viņš nepalīdzēja sievietei reģistrēt talonu, ja viņai rokas aizņemtas? „No parastas darba situācijas tas viss ļoti ātri pārauga lielā strīdā pārpildītā autobusā. Neesmu no tiem cilvēkiem, kam stresa situācijās viegli saglabāt mieru un dot pretsparu. Centos, cik varēju, pieklājīgi darīt savu darbu – aizpildīt soda kvīti, kamēr viņa uz manis turpināja bļaut. Viņa saspļāva man sejā tik daudz lamuvārdu, ka es vienkārši tur stāvēju klusēdama, trīcēdama... Un tad, būdama uztraukumā un trīcošām rokām, es pieļāvu muļķīgu kļūdu, aizpildot kvīti. Man vienkārši tā nekad nebija gadījies. Ikdienā tā nekomunicēju un tādēļ biju satriekta,” atzīst Alise.

„Facebook.com” pārpludina svešinieku draudi

Situāciju Alisei palīdzējuši atrisināt kolēģi – beidzot reidu, viņa kopā ar pārējiem kontrolieriem pametusi autobusu. „Tas viss bija ļoti nepatīkami. Tobrīd likās, ka nespēšu atlikušo dienu mierīgi nostrādāt, taču biju pārliecināta, ka šis konkrētais incidents ir beidzies un vēlreiz man ar viņu nebūs jārunā,” turpina meitene. Šī murga otrā daļa sākusies pēc pāris dienām, kad Alise, pieraduma vadīta, no rīta ielogojusies Facebook.com. Pārsteigtā meitene atskārtusi, ka pēkšņi viņas kontā parādījušies agresīvi un necenzēti komentāri: „Sākumā es nesapratu, kas notiek. Man likās, ka esmu kaut kā nonākusi svešā profilā vai kaut kas nav labi ar datoru, varbūt profils ir uzlauzts – nebija jau nekāda pamata tādai naida plūsmai no nepazīstamiem cilvēkiem!”

Neilgi pēc tam sekojušas draudu vēstules, kas adresētas gan viņai pašai, gan viņas radiem un ģimenei, kā arī vairāki solījumi „dabūt viņu rokā”. Atklājies arī, ka „Draugiem.lv” Alisi sagaida tāda pati situācija – nebeidzama asu un pazemojošu vēstuļu gūzma. Pavisam drīz Alises nedaudzās sarakstes ar draugiem un mammu aizēnojušas un malā nostūmušas arvien jaunas, lamuvārdiem un uzbrukumiem pilnas vēstules no svešiniekiem. „Es nekad neesmu bijusi liela Facebook.com vai citu sociālo tīklu lietotāja. Godīgi sakot, neprotu tur daudz ko pat izdarīt. Man tā vide jau tā bija samērā sveša un sarežģīta, taču papildus tam, vēl mani terorizēja, manā skatījumā, visa sabiedrība! Visdažādākie cilvēki rakstīja... Pēc bildēm un izskata cienījami un pieklājīgi viņu vidū arī bija,” atklāj meitene.

Varmākas piespiež izdzēst profilu

No vēstuļu un komentāru satura Alise pārliecinājusies, ka iemesls šiem uzbrukumiem ir tieši liktenīgais incidents autobusā. Cilvēki aizskāruši Alisi tieši viņas pieļautās kļūdas un izvēlētās profesijas dēļ. Papētot situāciju, meitene sapratusi, ka viss sācies ar agresīvās māmiņas ierakstu portālā „Sudzibas.lv”. Garajā sūdzībā, kur minēts arī Alises vārds un uzvārds, viņa pamatīgi nomelnota, savukārt sevi māmiņa „pasniegusi” kā pavisam nevainīgu cietēju, kura sodīta nepamatoti. „Viss jau bija pavisam otrādi! Es laipni uzsāku komunikāciju, tiesa gan, apzinoties, ka būs viņa jāsoda, jo tāds jau ir mans darbs! Viņa bija tā, kas pretī atbildēja ar agresiju un īsā laikā pārgāja uz rupjībām,” pamato Alise. Izrādās, ka pasažiere sūdzējusies arī meitenes darba devējam, taču priekšniecība, uzklausot savas darbinieces viedokli, bijusi saprotoša: „Man šis darbs ir diezgan svarīgs. Rīgā uzturos, lai studētu, un vecākiem ne vienmēr pietiek līdzekļu, lai mani atbalstītu.” Terors sociālajos tīklos sācis pierimt aptuveni pēc nedēļas. Alise atzīst, ka šāds periods viņas dzīvē iepriekš nebija bijis: „Nekad nebiju iedomājusies, kaut ko tik šausmīgu. Pa to laiku vairākas reizes raudāju, nebiju droša, vai būtu prātīgi iet uz ielas, uz veikalu. Šī iemesla dēļ izdzēsos no visām vietnēm, kur vien varēju, un Facebook.com nomainīju vārdu un uzvārdu.”

Vienīgā izeja – rupekļu bloķēšana

Šķiet, ka šādā neapskaužamā situācijā var nonākt teju jebkurš cilvēks, īpaši jau apkalpojošajā sfērā strādājošie. Kā rīkoties, ja pēkšņi uz jums tiek vērsta nekontrolējama nomelnošanas un naida kampaņa internetā? Interneta drošību veicinošā projekta „drossinternets.lv” vadītāja Maija Katkovska sarunā ar portālu Kasjauns.lv skaidro, ka pirmkārt ir jāapzina pēc iespējas vairāki no pāridarītājiem un šie cilvēki jānobloķē: „Šādu darbību atļauj visi sociālie tīkli. Nepieciešams arī identificēt tos, kas izsaka draudus, jo tas ir kriminālpārkāpums. Par šiem cilvēkiem nevis ieteicams, bet obligāti jāziņo Valsts policijai.” Eksperte stāsta, ka agresija, draudi un iebiedēšana internetā ir plaši izplatīta, taču visbiežāk ar to saskaroties slavenības un sabiedrībā zināmi cilvēki: „Oficiāli gan neviens nav pie mums vērsies, taču šad tad no sabiedrībā zināmiem cilvēkiem nākas dzirdēt par to, ko viņi ikdienā pārdzīvo sociālajos tīklos. Ļoti bieži ar agresīviem indivīdiem interneta vidē sastopas, piemēram, TV talantu šovu dalībnieki.” Katkovska apliecina, ka projekta ietvaros galvenā mērķauditorija ir jaunie interneta lietotāji – bērni: „Veco paaudzi pārskolot varētu būt neiespējami. Tā vietā mēs koncentrējamies uz jaunākiem lietotājiem, cerot, ka ilgtermiņā agresija internetā tiks izskausta vai nekļūs par lielāku problēmu.”

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA, Vida Press