VIDEO: pedagoģijas studenti jau kopš pirmā kursa strādā, lai izdzīvotu
Pagājušajā mācību gadā Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte visās skolotāju izglītības un izglītības zinātņu studiju programmās uzņēma 1228 jaunus studentus, šogad par 442 mazāk, proti, 786. Zināms, ka skolās trūkst skolotāju, un trūks arī turpmāk, jo profesijā paliek tikai visnesatricināmākie entuziasti.
Iemesls joprojām ir skolotāju zemais atalgojums un lielā darba slodze. Ironiski, bet pedagoģijas studenti pie tā radinās jau kopš pirmā mācību gada augstskolā. Vairākums pilna laika studentu mācības apvieno ar darbu skolās un pasniedz arī privātstundas. To paredz nevis studiju programma, bet piespiež dzīves apstākļi. LU topošo skolotāju pasniedzēja atceras, ka viņas pašas studiju gados visi studenti varēja nodoties tikai mācībām. Tagad pasniedzējiem laiku pa laikam nākas uzmeklēt studentus, kas vēlas pamest studijas. LU pasniedzēja Evija Latkovska stāsta: “Bijuši arī gadījumi, kad es sociālajos tīklos uzmeklēju studentu ar jautājumu, kā iet, kur pazudis. [..] Ir patīkami pēc tam dzirdēt – paldies, re, tas būs mans darbs, es strādāšu ar skolēniem. Bet ir arī zaudētie gadījumi, kad citas nozares ir ieguvušas jaukus cilvēkus.”
Studenti un skolotāji uzskata, ka Latvijas pedagogu saimi lielākoties veido entuziasti, kas gatavi paciest grūtības, jo viņus vada apziņa, ka veido valsts nākotni – palīdz bērniem izaugt par labiem cilvēkiem. LU students un Ventspils 4. vidusskolas skolotājs Sandis Mārtiņš Caune nākamajam izglītības un zinātnes ministram novēl labāku prasmi komunicēt, kas, viņaprāt, ir izglītības sistēmas stūrakmens: “Nākamajam ministram izglītības nozarē jābūt atvērtākam sarunām ar pedagogiem un ar skaidrāku skatījumu par to, kā profesionālais process notiek ikdienā. Komunikācijai vajadzētu būt veiksmīgākai, nebalstītai aizspriedumos, nebalstītai egoismā, es pat tā teiktu. Lai veidojas pozitīva saskarsme un kvalitatīva diskusija.”
Skaties pievienoto video un uzzini, kas jauniešus motivē kļūt par skolotājiem, un vai pasniedzējiem bieži izdodas atsaukt atpakaļ studentus, kuri ir padevušies.