Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 21,5 %
foto: LETA
Sabiedrība

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 21,5 %

Jauns.lv

2022. gada augustā, salīdzinot ar 2021. gada augustu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 21,5 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielin...

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022. gada augustā, salīdzinot ar 2021. gada augustu, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 25,7 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+30,4 %), konditorejas izstrādājumiem (+26,0 %), miltiem un citiem graudaugiem (+70,6 %), makaronu izstrādājumiem (+39,5 %), rīsiem (+41,4 %). Dārgāks bija siers un biezpiens (+37,1 %), piena produkti (+39,2 %), piens (+40,1 %) un jogurts (+27,4 %). Sadārdzinājās žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+17,8 %), mājputnu gaļa (+25,8 %), gaļas izstrādājumi (+20,4 %), cūkgaļa (+6,0 %) un liellopu gaļa (+28,5 %). Gada laikā cenas pieauga kafijai (+34,0 %), svaigiem dārzeņiem (+17,2 %), saldējumam (+32,6 %), sviestam (+40,7 %), cukuram (+58,3 %), svaigiem augļiem (+10,6 %), augu eļļai (+47,3 %). Sadārdzinājās šokolāde (+18,8 %), olas (+16,8 %), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+19,8 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+28,6 %), ievārījums un medus (+20,8 %), mērces un garšvielu piedevas (+30,5 %), saldumi (+26,4 %), kartupeļi (+11,3 %), augļu un dārzeņu sulas (+10,0 %), sāls un garšvielas (+30,1 %), čipsi (+42,1 %), atspirdzinošie dzērieni (+14,6 %), tūlītējai lietošanai gatavi ēdieni (+24,3 %), margarīns (+33,6 %), saldētas zivis (+23,9 %), žāvēti, citādi konservēti vai apstrādāti dārzeņi (+14,8 %), olīveļļa (+17,0 %), žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (+20,3 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 6,6 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 7,7 %, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 4,8 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 52,4 %. Būtiskākais cenu kāpums gada laikā bija elektroenerģijai, siltumenerģijai, cietajam kurināmajam un dabasgāzei. Dārgāka bija atkritumu savākšana, sašķidrinātā gāze balonos, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, ūdensapgāde, kanalizācijas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī mājokļa īre.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 7,7 %. Gada laikā sadārdzinājās zobārstniecības pakalpojumi, farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, kā arī medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 23,4 %, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 40,4 %. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 44,5 %, benzīns – par 36,5 %, bet auto gāze – par 25,9 %. Dārgāka bija personisko transportlīdzekļu apkope un remonts, lietotas automašīnas, rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem, pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem, kā arī pasažieru aviopārvadājumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa par 7,3 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu pieaugums barībai lolojumdzīvniekiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, ziediem, kultūras pakalpojumiem, kā arī kancelejas precēm un zīmēšanas piederumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 15,6 %. Gada laikā cenas kāpa ēdināšanas pakalpojumiem, tai skaitā sadārdzinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 14,9 %, ēdnīcu pakalpojumi – par 14,1 % un ātrās ēdināšanas pakalpojumi – par 16,5 %. Cenu pieaugums bija arī viesnīcu pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 12,8 %, ko ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi un finanšu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, mājokļa mēbelēm, apģērbiem un telekomunikāciju pakalpojumiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,4 %

2022. gada augustā, salīdzinot ar 2022. gada jūliju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,4 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpei, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,9 %. Būtiskākais cenu pieaugums bija sieram un biezpienam (+4,2 %), konditorejas izstrādājumiem (+3,3 %), kā arī svaigiem augļiem (+3,9 %). Dārgāks bija cukurs (+14,8 %), piens (+3,8 %), milti un citi graudaugi (+4,3 %), saldējums (+4,6 %). Akciju noslēgumu rezultātā cenas kāpa maizei (+0,8 %), čipsiem (+11,7 %), saldumiem (+5,8 %), makaronu izstrādājumiem (+3,6 %), ievārījumam un medum (+3,2 %), kā arī brokastu pārslām (+4,9 %). Cenas palielinājās arī rīsiem (+3,9 %) un mājputnu gaļai (+0,6 %). Sezonālu faktoru ietekmē būtiskākais cenu kritums grupā bija svaigiem dārzeņiem (-8,2 %) un kartupeļiem (-6,8 %). Galvenokārt akciju ietekmē lētāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (-0,7 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis kāpa par 0,7 %. Mēneša laikā alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,1 %, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīniem. Savukārt akciju ietekmē lētāks bija alus.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,0 %. Būtiskākais cenu pieaugums grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai. Dārgāka bija siltumenerģija, cietais kurināmais, kā arī materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam. Stājoties spēkā grozījumiem “Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā”, dabasgāze mēneša laikā kļuva lētāka vidēji par 19,6 %.

Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 0,9 %. Sadārdzinājās farmaceitiskie produkti un zobārstniecības pakalpojumi.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki par 3,8 %, ko galvenokārt noteica degvielas cenu kritums par 6,8 %. Dīzeļdegvielas cenas kritās par 7,8 %, benzīna – par 6,0 %, savukārt auto gāzes cenas saglabājās nemainīgas. Lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi. Pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem mēneša laikā sadārdzinājās.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa par 0,8 %. Cenas pieauga daiļliteratūras grāmatām, atpūtas un sporta pakalpojumiem, kā arī kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,3 %. Cenas pieauga ēdināšanas pakalpojumiem, tai skaitā sadārdzinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 2,0 % un ēdnīcu pakalpojumi – par 1,0 %.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, mājokļa mēbelēm, savukārt lētāki bija apavi, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, neelektriski virtuves piederumi un priekšmeti.