Meklējot, kā var savus orgānus pēc nāves ziedot citiem, cilvēki gluži vai gāž riņķī mājaslapu
Pieaug interese par to, kā paust gribu par orgānu ziedošanu pēc nāves. Tiesa gan, Kasjauns.lv novēroja, ka vietnē pmlp.gov.lv attiecīgo sadaļu joprojām ir ļoti grūti atrast, bet latvija.lv to tomēr var sameklēt.
Sabiedrība

Meklējot, kā var savus orgānus pēc nāves ziedot citiem, cilvēki gluži vai gāž riņķī mājaslapu

Jauns.lv

Kopš notikumu epicentrā nonākuši pašmāju aknu transplantācijas pacientu likteņi, sabiedrība ir aktivizējusies un iedzīvotāji pastiprināti interesējas, kā paust gribu par orgānu ziedošanu pēc nāves, svētdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".

Meklējot, kā var savus orgānus pēc nāves ziedot ci...

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) mājaslapu, kur atrodama informācija, kā aizpildīt iesniegumu par orgānu izmantošanu pēc nāves, kopš novembra gāžot riņķī.

Līdz šim Latvijā norādījumu, vai pēc nāves ļaut vai liegt ārstiem izmantot orgānus transplantēšanai, devis niecīgs skaits iedzīvotāju - nepilni 2000. Vēlmi kļūt par donoriem apliecinājuši 743 cilvēki, bet vairāk ir to, kas nevēlas - 942.

Transplantologi savā ikdienas darbā gan ne reizi ar šādu ierakstu nav saskārušies.

"Tad, kad mums parādās informācija par iespējamu donoru, pirmais darbs ir pārbaudīt Iedzīvotu reģistrā reģistrēto atbildi. Ja tur nav datu par ķermeņa aizsardzību, formāli mēs esam tiesīgi izdarīt orgānu eksplantāciju," stāstīja Paula Stradiņa slimnīcas Nieru transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns.

Tomēr mediķi vienmēr piekrišanu jautā piederīgajiem, lai arī zina, ka viegli tas nebūs. Nereti tuvinieki liedz izmantot mirušā orgānus transplantācijai - atteikums sekojot 30% gadījumu. Šis rādītājs, protams, mediķus satrauc, jo līdz ar to sarūk donoru skaits. Lai gan Latvijas likumi nosaka, ka piederīgo domām nav nozīmes, mediķi sarunās mēģina rast kompromisu un, ja pārliecināt neizdodas, padodas.

"Jā, likumdošana to atļauj, bet saprotiet - diez vai mēs būsim tik nekaunīgi un pašpārliecināti un necienīsim cilvēku domas, nē. Mēs to ievērosim. Ja cilvēks ir pret, mēs to nedarīsim. Ar varu to nevar darīt, tas nav piespiedu kārtā," norādīja Bicāns.

Patlaban gan jūtama sabiedrības attieksmes maiņa. PMLP mājaslapas apmeklējums viena mēneša laikā audzis sešas reizes - vidēji no 100 skatījumiem līdz 600.

"Ņemot vērā, ka šobrīd ir ļoti liela interese, esam no PMLP klientiem saņēmuši ieteikumu, ka mājaslapā bija sarežģīti šo sadaļu atrast, līdz ar to esam to šobrīd izvirzījuši priekšplānā. Jāsaka, ka PMLP ir tikai datu uzturētājs, atbildīgā institūcija - Veselības ministrija. Bet mēs nākam sabiedrībai pretī, un šobrīd šī sadaļa par cilvēka ķermeņa, orgānu un audu ziedošanu pēc nāves ir mūsu mājaslapas pirmajā lapā," stāstīja PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Santa Jonāte.

Turklāt šogad novērota jauna tendence - aizpildot iesniegumus, vairāk ir to, kas piekrīt orgānu ziedošanai, bet mazāk tādu, kas to aizliedz. Tiesa, novembra dati, kad novērots iesniegumu pieplūdums, vēl nav apkopoti.

Cilvēkiem, kuriem bažas, ka, labprātīgi piekrītot ziedot orgānus, tiek apdraudēta viņa dzīvība, mediķiem ir ieteikums. "Ja jūs esat pret, izdariet atzīmi Iedzīvotāju reģistrā, ka aizliedzat. Lai ģimenei nebūtu smagā un sarežģītā izvēle jāizdara. Tad ir miers un nav jābaidās, ka, ieraugot manus ierakstus, kāds var gribēt mani sadalīt," norādīja Bicāns.

Iesniegumu par orgānu izmantošanu pēc nāves ikviens var iesniegt klātienē vai pa pastu PMLP, to var izdarīt arī "www.latvija.lv" portālā.

LNT Ziņas/Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock