Sniegs papildu atbalstu pusaudžiem un jauniešiem ar mentālās veselības sarežģījumiem
Šogad tiks sniegts papildu atbalsts pusaudžiem un jauniešiem, kam ir risks piedzīvot vai kuri jau piedzīvo mentālās veselības sarežģījumus, otrdien lēma valdībā.
Kā liecina valdībā prezentētais Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums, pērnā gada rudenī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnika (BKUS BPK) pieredzēja vēsturiski lielāko pacientu pieaugumu. Ambulatorajos pakalpojumos bija vērojams 18% pieaugums, dienas stacionārā pacientu skaits audzis par 27%, bet stacionēšana bija nepieciešama par 12% vairāk pacientu nekā 2020.gadā.
Signalizējošs rādītājs ir arī psihiatrisko konsultāciju pieprasījums BKUS uzņemtajiem pacientiem, kas slimnīcā vai tās uzņemšanā vismaz sākotnēji nonākuši ar psihoneiroloģiskiem iemesliem nesaistītiem iemesliem - pagājušajā gadā šādu konsultāciju skaits BKUS audzis par 185%.
Tāpat secināts, ka pandēmijas laikā BKUS to pusaudžu skaits, kas stacionēti ar diagnozi "tīšs paškaitējums" proporcionāli ievērojami audzis - no 11,5% uz 25,4%. Novērots arī proporcionāls pieaugums tajā pacientu grupā, kas BKUS hospitalizēti ēšanas traucējumu dēļ. VM secinājusi, ka pērn audzis ne tikai pacientu skaits un palielinājies hospitalizēto pacientu smagums, bet pieaug arī specifisku, dzīvību apdraudošu diagnožu proporcija, ar ko jārēķinās ne tikai veselības aprūpes sistēmai, bet arī tām sistēmām, kas nodrošina atbalstu vidēs, kur šie pusaudži atrodas - ģimenē, izglītības iestādē, kopienā.
Savukārt Bērnu un pusaudžu resursu centrā (BPRC) 2021.gadā tika sniegta palīdzība 2403 pusaudžiem, no kuriem 724 atbalsts tika nodrošināts ilgstoši - vairāk nekā trīs mēnešus iepretim 2020.gadā, kad palīdzība tika sniegta 659 pusaudžiem, no kuriem ilgstošu atbalstu nodrošināja 348 jauniešiem.
Rindas gan uz pakalpojuma saņemšanu BPRC nav mazinājušās - uz palīdzības saņemšanu gaida aptuveni 500 pusaudžu, lielākais vairums no tiem Rīgā un viņu gaidīšanas laiks līdz pakalpojuma saņemšana var būt līdz pat pieciem mēnešiem.
Vienlaikus 2021.gada rudens BPRC iezīmēja vēl vienu negatīvu tendenci - pusaudžu, kuri vēršas pēc palīdzības, stāvoklis kļūst smagāks. Pusaudžu skaits, kuru funkcionalitātes rādītāji vērtējami kā zemi un kritiski zemi, pērnā gada rudenī pieauga gandrīz uz pusi - no 48 uz 90 -, bet 2022.gada janvārī šādu jauniešu skaits jau sastādīja 21. Lielā pieprasījuma un pusaudžu stāvokļa smaguma dēļ BPRC ir trīskāršojis pie sevis strādājošo psihiatru skaitu un, ja iepriekš psihiatra konsultācija bija nepieciešama aptuveni 20% programmās esošo pusaudžu un lielākais darbs notika terapijas speciālistu komandā, tad tagad psihiatra palīdzība jau nepieciešama 29,1% no palīdzības programmās uzņemtajiem pusaudžiem.
Šī gada janvārī BPRC ieviesa papildus skrīninga instrumentus, kas ļauj vēl precīzāk novērot jauniešu, kas piesakās uz BPRC pakalpojumiem, simptomātiku. No šiem datiem secināms, ka 42% no klientu ir ar klīnisku depresijas simptomātiku, bet 33% gadījumu jau var runāt par vidēji smagu depresiju kā klīniski uzstādāmu diagnozi.
Arī grūtības, ar kādām jaunieši vēršas BPRC, ir kļuvušas smagākas - ja 2021.gada jūlijā, augustā, septembrī BPRC tika uzņemti 48 pusaudži ar zemu vai kritiski zemu funkcionēšanas spēju, tad oktobrī, novembrī, decembrī - jau 90 pusaudži. No kopējā pusaudžu skaita, kuri vērsās pēc palīdzības BPRC, 42% bija ar klīnisku depresijas simptomātiku - nomāktība, motivācijas un interešu trūkums, vienaldzības sajūtu un enerģijas trūkumu, savukārt 33% jau tika konstatēta klīniska diagnoze "vidēji smaga depresija".
Līdz ar to VM paredz par 934 210 eiro samazināt 2022.gadam paredzēto finansējuma apjomu prioritārā pasākuma "Pasākumi, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija" apakšpasākumam "Palielināt psihiskās veselības aprūpes speciālistu klātienes un attālinātu konsultāciju saņemšanas iespējas iedzīvotājiem".
VM skaidro, ka pasākumā, kas paredz valsts apmaksāto klīniskā un veselības psihologa vai psihoterapeita konsultācijās, 2022.gadam ir prognozēta neizpilde. Viens no pasākuma īstenošanas ierobežojošiem faktoriem bija cilvēkresursu piesaiste – sākotnēji jomas pārstāvji neizrādīja pietiekamu interesi sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus nepietiekamā tarifa apmēra dēļ.
Tāpat VM plāno par 862 851 euro palielināt 2022.gadam paredzēto finansējuma apjomu sabiedrībā balstītiem pakalpojumiem pusaudžiem, kam iestājušies psihiskās veselības traucējumi - prioritārā pasākuma "Pasākumi, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija" apakšpasākumam "Uzlabot bērnu un pusaudžu psihiskās veselības pakalpojumu pieejamību, attīstot pakalpojumu reģionos".
Vēl par 72 359 eiro plānots palielināt 2022.gadam paredzēto finansējuma apjomu pusaudžu klīnisko un veselības psihologu atbalsta konsultatīvajam tālrunim - prioritārā pasākuma "Pasākumi, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija" apakšpasākuma "Stiprināt emocionālo, psiholoģisko, konsultatīvo atbalstu pa tālruni vai tiešsaistē, arī attālinātu konsultāciju veidā (t.sk. arī ārstniecības personu psihoemocionālo atbalstu)" jaunai aktivitātei "Pusaudžu klīnisko un veselības psihologu atbalsta konsultatīvais tālrunis".