Godinot Mārtiņa Zaura 100 gadu jubileju, būs skatāma mākslinieka darbu izstāde
Īpaši interesanti ir Mārtiņa Zaura autordarbi – 60.gadu šķīvju dekoratīvo gleznojumu kompozīciju risinājumi un stilizācijas.
Kultūra

Godinot Mārtiņa Zaura 100 gadu jubileju, būs skatāma mākslinieka darbu izstāde

Jauns.lv

Godinot mākslinieka Mārtiņa Zaura 100 gadu jubileju, no 11.jūnija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma autora darbu izstāde "Nesasietie sapņi. Dekoratīvais porcelāns", informēja izstāžu kuratore Irēna Bužinska.

Godinot Mārtiņa Zaura 100 gadu jubileju, būs skatā...

Porcelāna formu veidošanas un apgleznošanas darbs Zauram sākas 1950.gadu vidū, kad masu produkcijas ražošanas vajadzībām Rīgas Porcelāna fabrikā tiek uzaicināta virkne tēlnieku, to vidū arī Zaurs. No 1956.gada viņš gan strādā pie pasūtījuma darbiem, gan pats modelē sīkplastiku – sieviešu, bērnu, dzīvnieku, putnu figūriņas, daudzfigūru skulpturālas kompozīcijas. Īpaši interesanti ir Mārtiņa Zaura autordarbi – 60.gadu šķīvju dekoratīvo gleznojumu kompozīciju risinājumi un stilizācijas. Mārtiņa Zaura porcelāna šķīvju gleznojumi apliecina slavenās porcelāna apgleznošanas darbnīcas "Baltars" (1925–1928) nesto tradīciju turpinājumu un dzīvotspēju arī pēckara ideoloģiski piesātinātās mākslas ietvaros.

Mārtiņš Zaurs plašākai Latvijas sabiedrībai galvenokārt pazīstams kā tēlnieks, kura darinātās monumentālās koka skulptūras par folkloras motīviem, teiku un pasaku tēliem kļuvušas par Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un Annas Brigaderes memoriālā muzeja "Sprīdīši" Tērvetē neatņemamu sastāvdaļu.

Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma, mākslinieka ģimenes, Pētera Avena, Zuzānu ģimenes, Vitālija Ruskuļa, Nellas Ušakovas un Vitālija Moločko privātajām kolekcijām.

Zaurs (Mārtiņš Roberts Zauers) dzimis 1915.gada Mežotnes pagasta mežsarga mājās. 1921. gadā Zauru ģimene ieguva īpašumā zemes gabalu "Stūrīši" , kur 20.gadsimta 50.gados mākslinieks iekārtoja savu darbnīcu. Sākumā Mārtiņš Zaurs mācās Ziedoņu dārzkopības skolā, pēc kuras beigšanas 1933.gadā iestājas Tautas augstskolā Rīgā. Šeit Tēlniecības nodaļā pie Emīla Meldera tiek apgūti tēlniecības, bet Romana Sutas studijā – zīmēšanas un gleznošanas pamati.

1934.gadā Mārtiņš Zaurs uzsāk studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, Figurālās tēlniecības meistardarbnīcā pie profesora Konstantīna Rončevska, bet vēlāk mācās un diplomdarbu izstrādā Kārļa Zāles vadībā. Paralēli mācībām no 1936.gada Mārtiņš Zaurs sāk piedalīties mākslinieku biedrības "Zaļā Vārna" rīkotajās izstādēs, kļūst par tās biedru.

Latvijas Mākslas akadēmijas diploms tiek iegūts 1942.gadā. Kopā ar akvarelistu un scenogrāfu Eduardu Vītolu 1943.gadā viņš Rīgā, Zintas salonā Doma laukumā sarīko pirmo personālizstādi. 1944.gadā Mārtiņš Zaurs kļūst par Latvijas Mākslinieku savienības biedru, vada tēlnieku sekciju (1955–1958), kādu laiku strādā arī kombinātā "Māksla". Pēdējo personālizstādi sarīko 1985.gadā. Mākslinieks miris 1998. gada 21.novembrī.

BNS/ Publicitātes foto