Mārtiņa Zaura sīkplastikas darbu ekspozīcija Rīgas Porcelāna muzejā
Par godu mākslinieka Mārtiņa Zaura 100 gadu jubilejai, Rīgas Porcelāna muzeja pamatekspozīcija papildināta ar autora sīkplastikas priekšmetiem no muzeja krājuma. Ekspozīcija apskatāma līdz 2015. gada beigām.
Rīgas Porcelāna muzejā eksponētie Mārtiņa Zaura porcelāna sīkplastikas darbi ļauj tuvāk iepazīt vienu no mākslinieka daiļrades nozarēm – viņa kā tēlnieka izpausmi mazo formu tēlniecības darbos jeb sīkplastikā, kura radīta Rīgas Porcelāna fabrikā.
Mākslinieka darbības lauks ir daudz plašāks – Mārtiņš Zaurs (Mārtiņš Roberts Zauers, 1915–1998) savā radošajā mūžā veidojis tēlniecības, grafikas un porcelāna mākslas darbus un interjeru dekoratīvās apdares. Mākslinieks izglītojies Rīgas Tautas augstskolas tēlniecības studijā (1933–1934), Romana Sutas zīmēšanas un gleznošanas studijā un Latvijas Mākslas akadēmijas Figurālās tēlniecības meistardarbnīcā (1934–1942). Mākslas sabiedrībā Zaurs plašāk pazīstams kā tēlnieks ar folkloras motīviem, teiku un pasaku tēliem monumentālās koka skulptūrās, savukārt porcelāna jomā ar Rīgas Porcelāna fabrikā radītajiem šķīvju apgleznojumiem. Zaurs arī rakstījis par mākslas jautājumiem periodikā, ir grāmatas “Latviešu padomju tēlniecība” (1980) līdzautors, kā arī bijis pazīstams mākslas kolekcionārs.
50.–60. gados Mārtiņš Zaurs kā mākslinieks darbojās Rīgas Porcelāna fabrikā, kur pirmo reizi pievērsies porcelānam. Šajā materiālā Zaurs daudz eksperimentējis, radot tehniski sarežģītas kompozīcijas un risinot tehnoloģiskas problēmas, sākotnēji realizējoties kā tēlnieks sīkplastikas figūru veidošanā. Līdz 60. gadu sākumam fabrikas ietvaros mākslinieks radījis autordarbu kolekciju – reālistiski detalizētas putnu un dzīvnieku figūras (“Cekuldūkuris”, “Gliemezis”) un sižetiski izteiksmīgas daudzfigūru kompozīcijas (“Bērni uz zirga”, “Ganuzēns un velns”). Masveida ražošanā ieviestas tikai atsevišķas Zaura darinātās figūras, piemēram, “Latviešu sarkanais strēlnieks”. 60. gadu sākumā plastiskos porcelāna veidojumus nomainīja dažādās tehnikās apgleznoti dekoratīvi šķīvji.
Mārtiņa Zaura porcelāna mākslas darbi ir nozīmīgi 20. gs. 50.–60. gadu Latvijas dekoratīvās mākslas dažādo virzienu atspoguļotāji. Lai gan šķīvju apgleznojumos vērojama lakoniski izteiksmīga, laikmeta garam atbilstoša stilizācija, porcelāna figūrās Zaurs saglabājis savu tēlnieka detalizētību, tādējādi radot sarežģītas kompozīcijas, kas gan stilistiski, gan izmēros vairāk pielīdzināmi mazo formu tēlniecības darbiem.
Vasaras sezonā no 6. maija līdz 30. septembrim Rīgas Porcelāna muzeja izstādes un patstāvīgā ekspozīcija, tai skaitā Mārtiņam Zauram veltītā daļa, trešdienās apskatāmas ilgāk – līdz plkst. 19:00.
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
Regīna Zommere / Publicitātes foto