Draudu gadījumā Latvijā iesaka slēpties arī māju pagrabos. Bet ko darīt, ja tie ir pilni ar vecām mantām un būvgružiem?
foto: LETA
Pagrabs.
Sabiedrība

Draudu gadījumā Latvijā iesaka slēpties arī māju pagrabos. Bet ko darīt, ja tie ir pilni ar vecām mantām un būvgružiem?

Jauns.lv

Šobrīd, kā uzskatāmi redzam Ukrainas iedzīvotāju gadījumā – uzlidojuma gadījumā patvērumam var izmantot arī dzīvojamo māju un ēku pagrabus, tā šonedēļ portālam Jauns.lv atzina iekšlietu ministres padomniece Linda Curika. Saistībā ar to skaidrojām, kādā stāvoklī patlaban ir māju pagrabi.

Draudu gadījumā Latvijā iesaka slēpties arī māju p...

SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) Komunikācijas nodrošinājuma nodaļas vadītāja Una Grenevica portālam Jauns.lv norādīja, ka uzņēmuma apsaimniekošanā ir ap 4000 māju.

Pagrabus regulāri tīra

“Varam sniegt informāciju par šīm ēkām, bet tā nebūt nav visa Rīgas teritorija. Kas attiecas uz RNP apsaimniekošanā esošo ēku pagrabiem, tad kopumā to tehniskais stāvoklis ir apmierinošs un uzlabojas.

Pagrabi tiek regulāri tīrīti, šie darbi iekļauti uzturēšanas darbu plānā ar augstu prioritāti. Tāpat kā ēkas, arī to pagrabi tiek apsekoti reizi gadā vai biežāk atkarībā no ēkas kopējā tehniskā stāvokļa.

Kā veco mantu noliktava

Pagrabu tehniskais stāvoklis ir pārvaldnieka kompetencē, tomēr vēršam uzmanību, ka tajos gadījumos, kad iedzīvotāji pagrabus izmanto kā veco mantu un nereti pat būvgružu noliktavu, tas būtiski apgrūtina un var kavēt pagrabu uzturēšanas darbus.”

Nav saglabājušās padomju laika bumbu patvertnes

Atbildot uz jautājumiem par civilās aizsardzības aizsargbūvēm jeb bumbu patvertnēm, kur cilvēki varētu patverties kodolkara gadījumā, iekšlietu ministres padomniece Curika norādīja, ka valdība jau pirms padsmit gadiem nolēma atteikties no civilās aizsardzības aizsargbūvju uzturēšanas un atcēla civilās aizsardzības aizsargbūvju fonda izmantošanas prasības.

Līdz ar īpašnieki varēja lemt par būvi pēc saviem ieskatiem, bet būves uzturēšanu bija jānodrošina atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Liela daļa šo būvju bija privāto īpašnieku rokās.

Liela daļa patvertņu ir izdemolētas

Tās aizsargbūves, kas padomju gados tika izveidotas, pēc būtības nebija paredzētas un nenodrošinātu liela iedzīvotāju skaita patveršanās iespējas – tās bija veidotas ierobežotam lokam un lielākoties militārām vajadzībām.

Šīs būves, no kurām liela daļa tika izdemolētas, sen savu laiku bija nokalpojušas. Turklāt uzlidojuma gadījumā arī pa šādu būvi var trāpīt lādiņš, līdz ar to patvertnes nav absolūts un vienīgais risinājums, lai patvertos.

Uzlidojumā var izmantot arī pagrabus

“Šobrīd, kā uzskatāmi redzam Ukrainas iedzīvotāju gadījumā – uzlidojuma gadījumā patvērumam var izmantot arī dzīvojamo māju un ēku pagrabus. Latvijā un lielākajās pilsētās gan ēkās, gan daudzdzīvokļu namos pagrabi ir. Pagrabus uzturēt tīrus, sakārtotus un drošus noteikti ir aktuāli visos laikos,” Curika atzina.