Rīgā skatāma izcilā 20.gadsimta fotogrāfa Edvarda Steihena izstāde. FOTO
Izstādē "Edvards Steihens. Fotogrāfija" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē "Arsenāls" būs apskatāmas 86 paša Edvarda Steihena kopētās fotogrāfijas, preses konferencē par izstādi stāstīja Luksemburgas Nacionālā vēstures un mākslas muzeja direktors Mišels Polfers.
Viņš norādīja, ka šīs fotogrāfijas izstādei atlasītas no Steihena fotogrāfiju kolekcijas, kuras viņš pats atvēlējis muzejam. Luksemburga ir viena no retajām vietām Eiropā, kur glabājas Steihena fotogrāfijas. Steihens ir dzimis Luksemburgā, bet lielāko daļu savas dzīves pavadījis ASV.
Izstādes kuratore Šelda Puķīte stāstīja, ka izstādē mēģināts pēc iespēja plašāk atspoguļot Steihena radošo darbu fotogrāfijā, tāpēc autora kopētajām fotogrāfijām pievienotas arī deviņas reprodukcijas. Viņa skaidroja, ka sākumā izstādē bijis paredzēts eksponēt Steihena uzņemtos portretus, bet vēlāk, pētot Steihena dzīvi un profesionālo darbību, kuratore sapratusi, ka ar portretiem būtu par maz. Viņa norādīja, ka Steihens bijis gleznotājs, kā arī strādājis modes un reklāmas nozarēs. Tāpat Steihens cīnījies arī par to, lai foto tiktu ierindots starp mākslas nozarēm, nevis tikai uztverts kā palīglīdzeklis. Kuratore norādīja, ka māksliniekam ļoti svarīga ir bijusi daba. Cita starpā viņš bijis arī profesionāls dārznieks un augu selekcionārs.
Lai pastāstītu stāstu par fotogrāfu, izstāde sadalīta trīs tēmās jeb nodaļās. Pirmajā atspoguļotas Steihena agrīnā darbības posma fotogrāfijas, kura spilgtākais atskaites punkts ir atgriešanās Eiropā 1900.gadā un dzīve Parīzē. Pēc Puķītes teiktā, šā perioda darbos var just, ka Steihens tobrīd ir nodarbojies ar gleznošanu. Šo viņa darbības periodu eksperte nosauca par simbolisma un piktorālisma periodu. Līdzās šīm fotogrāfijām aptumšotā telpā redzamas arī fotogrāfijas, kuras Steihens uzņēmis 20.gadsimta 20.-30.gados, strādājot Ņujorkā izdevniecībā "Condé Nast", radot slavenību portretus un modes fotogrāfijas tādiem žurnāliem kā "Vanity Fair" un "Vogue". Šajā otrajā periodā Steihens sācis strādāt studijā, izmantojot mākslīgo apgaismojumu. Otrajā zālē apvienotas abas pirmās nodaļas. Šeit fotogrāfijas skatāmas dabīgajā apgaismojumā. Tas simboliski parāda fotogrāfa darbu ar dabīgo un mākslīgo apgaismojumu, kā arī dabas tēmas nozīmīgumu, skaidroja kuratore.
Izcilā fotogrāfa Edvarda Steihena izstāde izstāde "Arsenālā"
Izstādē varēs redzēt ikoniskus aktieru Grētas Garbo, Čārlija Čaplina, Mirnas Lojas, vēsturiski nozīmīgu politiķu Vinstona Čērčila, Teodora Rūzvelta un daudzu citu pazīstamu cilvēku portretus. Tajā pašā laikā fotogrāfiju vidū būs arī ikdienas dokumentācijas un ģimenes albums, ļaujot tuvāk iepazīt to mākslinieka dzīves daļu, kas pastāvēja paralēli intensīvajam darba režīmam. Portretēto radinieku un draugu galerijā atrodamas fotogrāfa Alfrēda Štiglica un amerikāņu dzejnieka Karla Sendberga ģīmetnes.
LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja un projekta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece uzsvēra izstādes unikalitāti un nozīmīgumu, norādot, ka pirmo reizi Latvijā būs iespējams apskatīt Steihena darbus, kuri redzēti ārzemēs. Viņa uzsvēra arī Steihena ieguldījumu fotogrāfijas kā mākslas virziena popularizēšanā, kā arī norādīja uz autora identitāti, kura tāpat kā, piemēram, Markam Rotko ir veidojusies, agri bērnībā aizbraucot no dzimtenes uz ASV.
Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāta Publiskās diplomātijas un kultūras programmas departamenta vadītāja Selga Laizāne atklāja, ka šī izstāde bijusi viens no pirmajiem projektiem, pie kā sāka strādāt kultūras programmā. Kā norādīja Gerharde-Upeniece, Luksemburgas un Latvijas pārstāvji par šāda sadarbības projekta veidošanu esot sākuši sarunas, sēžot līdzās UNESCO Starptautiskajā muzeju padomē 2008.-2010.gadā. Šī esot pirmā reize, kad Luksemburgas Nacionālais vēstures un mākslas muzejs atļāvis ārzemēs izstādīt tik lielu fotogrāfiju kolekciju - 86 fotogrāfijas.
Pie ieejas izstādē skatāmas delfīnijas, kuras pasūtītas speciāli izstādei. Tās nav tikai dabas elements izstādē. Steihens pats esot arī selekcionējis jaunas delfīniju šķirnes. Kā stāstīja LNMM pārstāvji, 1936.gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejā tika kūrēta delfīniju izstāde, kas no skepses botāniķu vidē un neizpratnes mākslas pasaulē pārtapa par unikālu notikumu desmit dienu garumā, piesaistot muzejam arī jaunu auditoriju.
Steihena mūža lielākais darbs un panākums kā kuratoram un Ņujorkas Modernās mākslas muzeja Fotogrāfijas departamenta vadītājam bija apjomīgais projekts "Cilvēka dzimta" 1955.gadā, kas kopumā apceļoja 69 valstis, ieskaitot Krieviju, kur 1959.gadā Maskavā tas bija apskatāms lielajā Amerikas nacionālajā izstādē. Šobrīd šī darbu izlase atrodas "Chateau de Clervaux", Luksemburgā, kā daļa no pastāvīgās ekspozīcijas. 1961.gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejs sarīkoja mākslinieka retrospekciju ar nosaukumu "Fotogrāfs Steihens". Trīsdesmit sešus gadus vēlāk iznāca arī apjomīga Steihenam veltīta monogrāfija, ko sarakstījusi amerikāņu rakstniece un pētniece Penelope Nivena.
Izstādes atklāšana notiks šodien plkst.16 un būs skatāma līdz 6.septembrim. Izstādi papildina arī pasākumu programma, kurā paredzētas lekcijas, tikšanās un sarunas ar nozares speciālistiem, kino vakari, laikmetīgās dejas performance un džeza mūzikas koncerts.