Valsts robežsardze par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas: "Riski ir augsti"
“Situācija šobrīd ir stabila, tā ir nostabilizējusies vairāku nedēļu griezumā, bet riski ir augsti,” par drošību pierobežā ar Baltkrieviju TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” informē Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks dienesta organizācijas jautājumos ģenerālis Ivars Ruskulis.
Valsts robežsardze rūpīgi seko notikumiem pie Polijas-Baltkrievijas robežas, kur koncentrēti vairāki tūkstoši migrantu.
“No Lietuvas kolēģiem vakar saņēmām informāciju, ka 281 personai tika liegta ieceļošana valstī. Iepriekš lietuviešiem tie bija vidēji 30-50 cilvēki diennaktī. Mēs pieņemam, ka tās ir personas, kuras ir novirzītas no Polijas robežas,” ar novērojumiem dalās Valsts robežsardzes pārstāvis.
Latvijas robežsargi ar Lietuvas un Polijas kolēģiem sazinās regulāri un notiek sadarbība šo valstu vidū. “Viens no sadarbības veidiem ir “Frontex” atbalsts, kura palīdzību robežu uzraudzībā var pieprasīt jebkura Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, ko arī Latvija ir izmantojusi. Cik man zināms uz šo brīdi poļi nav pieprasījuši “Frontex” atbalstu,” norāda I. Ruskulis.
“Šī ir lielākā provokatīvā rīcība uz Polijas-Baltkrievijas robežas.
Iepriekš tik krasi izteikta tā nebija. Bija, protams, gadījumi, kad pagriež šaujamieročus poļu robežsargu virzienā. Gadījumi, kad Baltkrievijas robežsargi izšauj gaisā un citādā veida provokācijas, bet šāda veida, kad uz robežas atved pūli un mēģina pārvest pāri uz Poliju, tādā veida hibrīdapdraudējuma uz Polijas un ES ārējās robežas ir pirmo reizi.
Poļiem bija nepieciešams mobilizēties, papildus iesaistīt gan bruņojumu, gan bruņotos spēkus. Poļiem šie iesaistītie resursi ir pietiekami nopietni,” saka Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks.
Kā top dzeloņdrāšu žogs uz Latvijas un Baltkrievijas robežas
Uz jautājumu, ar kādām provokācijām Lietuva un Polijas kolēģiem nācies saskarties, I. Ruskulis norāda, ka tās ir visai agresīvas rīcības: “Tās ir dažāda veida izpausmes. Pirmkārt, šī lielā grupa pati par sevi ir diezgan agresīva rīcība, kad piespieda kārtā mēģina pār robežu pārdzīt vairākus tūkstošus cilvēkus.
Mazāk aktīvas provokatoriskas rīcības ir, kad robežsargs pieceļas, izdara šāvienu gaisā, pagriež ieroci, atklāti nomērķē uz Polijas amatpersonām un imitē šāviena izdarīšanu bez patronas. Šāda pietiekoši naidīga un agresīva rīcība vērtējama kā provokatīva.
Man ir jāpiemin gadījums, kad Lietuvā vairākus simtus metrus bija ienākušas divas robežsargu amatpersonas no Baltkrievijas. Uz prasību apstāties un identificēt sevi, baltkrievi pielādēja ieročus un atgriezās atpakaļ Baltkrievijā. Tātad viņi bija gatavi pielietot šaujamieročus,” norāda I. Ruskulis.