Labklājības nozares budžetā nākamgad lielākais palielinājums saistīts ar ģimenes valsts pabalstu
Nākamajā gadā Labklājības ministrijas (LM) konsolidētais budžets veidos četrus miljardus eiro, no kuriem 3,4 miljardi eiro ir speciālā budžeta izdevumi, šodien Sociālo un darba lietu komisijas sēde norādīja LM Finanšu vadības departamenta direktore Aija Grīnberga.
Viņa norādīja, ka lielākais palielinājums labklājības nozares budžetā, salīdzinot ar 2021. gadu, ir valsts sociālajiem atbalstiem, proti, 90,1 miljons eiro. Pēc LM pārstāves paustā, šis palielinājums ir saistīts ar ģimenes valsts pabalsta palielinājumu.
Tālāk seko palielinājums par 35,7 miljoniem eiro sociālo pakalpojumu jomai, kur tas ir saistīts ar vienreizējiem piešķīrumiem, politikas prioritātēm. Grīnberga deputātiem norādīja, ka šis palielinājums ir saistīts ar to, ka nākamajā gadā pieaug finansējums aprūpētājiem un asistentiem, kā arī tiks piešķirtas mērķdotācijas pašvaldību sociālajiem darbiniekiem.
Tāpat liels finansējuma pieaugums ir paredzēts sociālās apdrošināšanas budžetā, kur palielinājums, salīdzinājumā ar 2021.gadu ir 214,9 miljoni eiro. Turklāt finansējuma pieaugums arī ir pensiju budžetā un salīdzinājumā ar šo gadu palielinājums ir 7,64 miljonu eiro apmērā.
LM pārstāve norādīja, ka vienai jomai finansējums nākamgad būs mazāks, un tā ir nozares vadība - no 15,3 miljoniem eiro 2021.gadā uz 8,03 miljoniem nākamajā gadā. Grīnberga skaidroja, ka šis samazinājums galvenokārt ir saistīts ar to, ka šogad tika rasts finansējums vienreizējiem ieguldījumiem, kas nākamajā gadā nav paredzēti.
Runājot par pamatbudžetu, LM pārstāve akcentēja, ka nākamajā gadā tas būs par 120,4 miljoniem eiro lielāks, nekā 2021.gadā. Šis pieaugums ir saistīts ar ģimenes valsts pabalstiem. Savukārt fondos pieaugums gaidāms 0,1 miljona eiro apmērā. Grīnberga atzīmēja, ka fondu programmā finansējums nākamgad būs lielāks, tomēr patlaban budžetā tas nav iestrādāts, jo jaunā perioda fondi vēl nav formāli saskaņoti.
Pievēršoties valsts sociālās apdrošināšanas speciālajam budžetam, LM Finanšu vadības departamenta direktore norādīja, ka arī šeit prognozēts pieaugums. Nākamajā gadā ieņēmumi plānoti par 286 miljoniem eiro lielāki nekā 2021.gadā un izdevumi plānoti 214 miljonu eiro apmērā, kas nozīmē, ka speciālā budžeta uzkrājums jeb atlikums varētu palielināties par 72 miljoniem eiro.
LM pārstāve atsaucās uz iepriekš sacīto, ka liels pieaugums būs pensiju budžetā - 125 miljoni eiro, savukārt nodarbinātības speciālajā budžetā gaidāms samazinājums par 34,7 miljoniem eiro, jo tiek prognozēts mazāks bezdarba līmenis. Savukārt maternitātes speciālajā budžetā gaidāms pieaugums par 129,4 miljoniem eiro saistībā ar prognozēto slimības pabalstu skaita un apmēra palielinājumu.