Finanšu ministrijas budžets nākamgad samazināsies par 68,62 miljoniem eiro
foto: LETA
Budžeta portfelis.
Politika

Finanšu ministrijas budžets nākamgad samazināsies par 68,62 miljoniem eiro

Jauns.lv / LETA

Finanšu ministrijas (FM) budžets nākamgad sasniegs 1,101 miljardu eiro, kas ir par 68,62 miljoniem eiro mazāk nekā 2021. gadā, liecina šonedēļ Ministru kabinetā atbalstītais 2022. gada budžeta likumprojekts, kas iesniegts izskatīšanai Saeimā.

Finanšu ministrijas budžets nākamgad samazināsies ...

Tostarp 2022. gada budžetā 754,246 miljoni eiro ir paredzēti valsts pamatfunkciju īstenošanai, bet 346,472 miljoni eiro - Eiropas Savienības (ES) politiku instrumentu un pārējās ārējās finansiālās palīdzības līdzfinansēto un finansēto projektu un pasākumu īstenošanai.

Kā galvenie FM uzdevumi 2022.gadā budžeta projektā noteikts sākt efektīvu un pareizās finanšu pārvaldības principiem atbilstošu Kohēzijas politikas 2021.-2027.gada plānošanas perioda un ES Atveseļošanas un noturības mehānisma vadības un kontroles sistēmas ieviešanu, lai nodrošinātu šo instrumentu regulās dalībvalstīm noteikto pienākumu izpildi un veicinātu ES ekonomisko, sociālo un teritoriālo kohēziju.

Nākamgad FM turpinās nodrošināt valsts fiskālo stabilitāti un ilgtspēju, ņemot vērā valsts ieņēmumu un izdevumu kvalitāti, kā arī normatīvo regulējumu, kā arī nodrošināt vispārējās valdības parāda ilgtspēju ar zemām valsts parāda apkalpošanas izmaksām ilgtermiņā, ierobežojot finanšu riskus, atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumam.

Tāpat FM uzdevums 2022.gadā būs nodrošināt līdzsvarotu reģionālo attīstību, lai pašvaldībām būtu stabils to funkciju veikšanai nepieciešamais finansējums, tai skaitā dotāciju sadale, aizņēmumu un galvojumu resursu pieejamība, kā arī noteikt virzienus vidēja termiņa nodokļu politikai, īstenojot nodokļu politiku tautsaimniecības izaugsmei un starptautiskās konkurētspējas veicināšanai.

Nākamgad FM uzdevums būs arī nodokļu nomaksas kontroles regulējuma pilnveidošanas procesa ietvaros pārskatīt par nodokļu pārkāpumiem paredzēto sodu naudas efektivitāti, ieviešot motivējošus elementus to piemērošanā.

Tāpat FM uzdevums ir mazināt Covid-19 krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi, nodrošinot investīcijas un reformas inovāciju jomā, cilvēkkapitāla stiprināšanā un reģionālo atšķirību mazināšanā, tai skaitā Atveseļošanās un noturības mehānisma finansējuma ietvaros.

Starp FM uzdevumiem minēta arī Finanšu sektora attīstības plāna 2021.-2023.gadam īstenošana, nodrošinot stabilu finanšu sektora un ilgtspējīgu un sabalansētu tautsaimniecības attīstību prioritārajos virzienos - finanšu pieejamība un investīciju iespējas, digitalizācija un inovatīvu pakalpojumu pieejamība, ilgtspējīgas finanses.

2022.gadā FM īstenos pasākumu plānā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanai laikposmam no 2020. līdz 2022.gadam ietvertos pasākumus, nodrošinot starptautiskiem standartiem atbilstošu jomas regulējumu, vienlaikus virzoties no noteikumos balstītas pieejas uz riskos balstītu pieeju sadarbībā ar klientiem, kā arī likuma subjektu uzraudzībā.

FM nākamgad turpinās sākto atbalsta programmu uzņēmumu ieiešanai kapitāla tirgū, izvērtēs administratīvo un regulatīvo slogu emitentiem, pārskatot Finanšu instrumentu tirgus likuma un citu emitentiem saistošo normatīvo aktu prasības, veiks regulāru novērtējumu par paveikto kapitāla tirgus attīstības un investīciju kultūras veicināšanā un to kavējošajiem faktoriem, kā arī pilnveidos vērtspapīrošanas regulējumu.

Tāpat FM uzdevums nākamajam gadam ir izstrādāt Nacionālo "fintech" stratēģiju.

FM nākamā gada budžetā 180,089 miljoni eiro paredzēti budžeta izpildei un valsts parāda vadībai, 8,763 miljoni eiro - nozaru vadībai un politikas plānošanai. Tāpat 2,236 miljoni eiro paredzēti Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) darbības nodrošināšanai, bet 247 532 eiro - Fiskālās disciplīnas padomes darbības nodrošināšanai.

Vēl 126,503 miljoni eiro FM 2022.gada budžetā paredzēti valsts ieņēmumu un muitas politikas nodrošināšanai, 20,353 miljoni eiro - Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ieguldījumiem informācijas tehnoloģijās.

Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) avansa maksājumiem un atmaksām finansējuma saņēmējiem paredzēti 250,166 miljoni eiro, savukārt Kohēzijas fonda (KF) projektu un pasākumu īstenošanai - 74,549 miljoni eiro. Eiropas Sociālā fonda (ESF) avansa maksājumiem un atmaksām finansējuma saņēmējiem paredzēti 17,942 miljoni eiro.

Finansējums VAS "Valsts nekustamie īpašumi" īstenojamiem projektiem un pasākumiem nākamgad FM budžetā paredzēts 52,429 miljonu eiro apmērā.

Iemaksām ES budžetā nākamgad paredzēti 373,76 miljoni eiro, bet iemaksām citās starptautiskajā organizācijās - 107 450 eiro.

FM prioritārajiem pasākumiem papildu piešķirtais finansējums ir 39 241 eiro Fiskālās disciplīnas padomes kapacitātes stiprināšanai, 4,5 miljoni eiro FM resora spēju stiprināšana, tajā skaitā IUB, Valsts kontroles un VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes kapacitātes stiprināšanai un muitas infrastruktūras pilnveidošanai.

Tāpat 2,359 miljoni eiro papildus paredzēti, lai VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes (NMPP) amatpersonu mēnešalgas tuvinātu citu tiesībsargājošo iestāžu darbinieku mēnešalgām, pielāgotu NMPP darba vidi darbam ar E-lietu un veiktu videonovērošanas sistēmas paplašināšanu muitas kontroles punktos. 

FM budžets 2021. gadā ir 1,17 miljardi eiro.