Ekoloģiskā katastrofa Šlokenbekā. Vai tā apdraud arī Kaņiera un Valguma ezerus?
Šlokenbekas ezerā ieplūdušais ķīmiskais piesārņojums nogalinājis tonnām zivju. Vietējie izsaka bažas, ka indīgās vielas pa Slocenes upi var aizplūst arī līdz Kaņierim un Valguma ezeram. Vides sargi gan saka, ka šīs ūdenskrātuves pašlaik ir tīras.
Novadu ziņas

Ekoloģiskā katastrofa Šlokenbekā. Vai tā apdraud arī Kaņiera un Valguma ezerus?

Jauns.lv

Jau kopš nedēļas sākuma brieda ekoloģiskā katastrofa Šlokenbekas ezerā, kas nedēļas vidū beidzās ar tūkstošiem zivju bojāeju. Ezerā ieplūdušas indīgas ķīmiskas vielas, kas pa Slocenes upi draud nokļūt arī Kaņiera un Valguma ezerā. Vai brīvdienās doties atpūsties pie šiem ezeriem?

Ekoloģiskā katastrofa Šlokenbekā. Vai tā apdraud a...

Gan Šlokenbekas ezers, gan Kaņieris un Valguma ezers, kas ar ezeru, kurā nobeigušās zivis, savienoti ar Slocenes upi, atrodas Engures novadā. Visi trīs ezeri ir iemīļotas atpūtas vietas, pie tiem gan sauļojas, gan tajos peldas un makšķerē. Arī gaidāmajās brīvdienās daudzi atpūtnieki ieplānojuši doties pie ūdeņiem. Sestdien Engures novadā notiks vērienīgas Zvejnieksvētku svinības un pasākumu apmeklētāju ceļi vedīs arī gar šiem trim ezeriem. Kasjauns.lv skaidro, vai ir vērts apstāties pie šiem ezeriem un pie tiem baudīt atpūtu?

Piesārņojums līdz Kaņierim un Valgumam nav aiztecējis. Tomēr bažas pastāv

Protams, pie Šlokenbekas ezera nav ko darīt. Tur vēl joprojām iespējams atrast kādu beigtu zivi, un ūdens ir saindēts ar nezināmām ķīmiskām vielām. Ezerā savāktas vairākas tonnas bojā gājušo zivju - līdakas, brekši, līņi, raudas un karpas, kuras bija uzpeldējušas uz ūdens virsu. Bet jāņem vērā, ka sadalīšanās procesā tās var būt nogrimušas ezera dibenā. Var uzskatīt, ka Šlokenbekas ezers šobrīd ir miris. Bet kā ir ar Kaņieri un Valguma ezru?

Gan Valsts Vides dienesta, gan Tukuma novada pašvaldības pārstāvji sarunā ar Kasjauns.lv teica, ka ne analīzes, ne vizuāli novērojumi neliecina, ka piesārņojums no Šlokenbekas ezera būtu aiztecējis līdz Kaņierim vai Valgumam. Tāpēc viņiem arī nav iemesla cilvēkiem ieteikt neatpūsties pie šiem ezeriem. Tomēr viņi arī nemudināja ļaudis doties pie šiem ezeriem.

Tomēr laikraksta „Neatkarīgās Tukuma Ziņas” redaktore Ivonna Plaude Latvijas Radio 10. jūlijā izteica bažas, ka piesārņojums no Šlokenbekas ezera varētu nonākt arī septiņus kilometrus attālajā Kaņiera ezerā.

Vainīgais vēl nav zināms

Līdz piektdienai no Šlokenbekas ezera virsmas tika savāktas četras tonna beigtu zivju, Kasjauns.lv pastāstīja Tukuma novada domes preses pārstāve Aiga Priede. Pašlaik tiek veiktas analīzes, lai noteiktu no kādas ķīmiskas vielas zivis gājušas bojā. Kad būs zināmas šīs analīzes, tad arī varēs meklēt iespējamo piesārņotāju.

Savukārt Valsts vides dienesta pārstāve Jūlija Ņikitina Kasjauns skaidroja, ka lielais piesārņojums no ierindas izvedis Tukuma attīrīšanas iekārtas, bet tās tagad tiek uzturētas darba kārtībā un tajās uzstādīta speciāla ierīce, kas ūdenim pievada papildu skābekli, kā arī neitralizē piesārņojumu. Pašlaik nekas neliecinot par to, ka ezerā turpina ieplūst indīgas vielas.

Pašlaik skaidrība par to, kas tad saindējis Šlokenbekas ezeru un noindējis tūkstošiem zivju, nav. Tikai tuvāko dienu laikā sola analīžu rezultātus, un tie jau nepateiks, kas ezeru piesārņojis, bet tikai to, ar ko tas piesārņots. Tomēr, pēc visa spriežot, pie vainas varētu būt kāds no Tukuma uzņēmumiem.

Vietējie iedzīvotāji jau pagājušajā nedēļā sūdzējās, ka izjūt nepatīkamu smaku Slocenes upē un Šlokenbekas ezerā, kas varētu liecināt par to, ka kāds uzņēmums nopludina indīgas ķīmiskās vielas. Vislielākās aizdomas krīt uz „Tukuma pienu”, bet pie vainas arī varētu būt pilsētas Ķīmiskā tīrītava vai kāds cits uzņēmums no Lauktehnikas mikrorajona.

Attīrīšanas iekārtas nespēj ar visu tikt galā

Tukuma domes pārstāvji „Tukuma Neatkarīgajām Ziņām” neoficiāli atzina, ka ūdens piesārņojums no vairākiem uzņēmumiem pārsniedzot normas, bet līdz šim tas lielas problēmas neesot radījis. Turklāt uzņēmēji neesot gatavi ieguldīt līdzekļus priekšatīrīšanas iekārtu izbūvē. Tas esot tik dārgs prieks, ka, piemēram, Pūrē dislocētais uzņēmums „Puratos Latvia” pat esot piedraudējis pārcelt savu ražotni uz Poliju, ja pašvaldība netiks galā ar uzņēmuma notekūdeņiem. Arī citi uzņēmēji esot līdzīgās domās, un iespējamais darbavietu iztrūkums sasaistot pašvaldībai rokas. Līdz ar to pašvaldības piekrīt ražošanas uzņēmumu izvietošanai savās teritorijās, kaut arī tiem nav attīrīšanas iekārtas. Savukārt pašvaldības aprūpētās attīrīšanas ietaises nespēj pilnībā likvidēt rūpniecības radītos piesārņotos notekūdeņus. Un nu tie, iespējams, neattīrīti izplūduši no Tukuma attīrīšanas iekārtām.

Jau 2. jūlijā „Neatkarīgās Tukuma Ziņas” rakstīja: „Attīrīšanas iekārtas netiek galā ar „Tukuma piena” piesārņojumu: Šlokenbekas ezerā mirst zivis. Pēdējo nedēļu laikā no attīrīšanas iekārtām Tīlē un arī no blakus esošā ezera nāk neciešama smaka”. Plašsaziņas līdzekļos jau parādījusies neoficiāla informācija, zināmas analīzes par fosfora piesārņojumu, kas apliecinot Tukuma pienotavas netīro ūdeņu klātbūtni Šlokenbekas ezerā.

Pašlaik Valsts policijas Tukuma iecirknis veic izmeklēšanu par Šlokenbekas ezera piesārņošanu, bet institūts „Bior” veic ezeram nodarīto zaudējumu aprēķinu.

Šlokenbekas ezerā tūkstošiem beigtu zivju

Šlokenbergas ezerā tonnām noindētas zivis

Šlokenbergas ezerā tonnām noindētas zivis

Elmārs Barkāns/Foto: Agris Jansons, „Neatkarīgās Tukuma Ziņas”