Pirmklasnieciņš iznāk no skolas un gauži raud, jo pēkšņi aizmirsis, uz kuru pusi ir mājas
Jaunā mācību gada sākumā ar bērniem vairākkārt jāizrunā drošības jautājumi. Rīgas pašvaldības policijas Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas galvenais speciālists Artjoms Kalacs intervijā portālam Jauns.lv sacīja, ka īpaša uzmanība jāpievērš pirmo klašu skolēniem, jo gadās, ka viņi pat pēc vairāku mēnešu mācībām pēkšņi aizmirst, uz kuru pusi ir mājas.
Viņš izteica vērtējumu, ka Rīgā jaunais mācību gads šogad iesācies salīdzinoši mierīgi. Pirmajās septembra dienās fiksēti daži gadījumi, kuros nepilngadīgie lietojuši alkoholu vai smēķējuši.
Vienā no tiem nepilngadīga persona, būdama stiprā alkohola reibumā, hospitalizēta. Tāpat policistu redzeslokā bija nonācis apmaldījies bērns, kas tika nodots tēvam.
Jāatgādina, kā pareizi šķērsot ielu
Jau 2.septembrī Kalacs devās uz pamatskolu "Rīdze", kur 1.klases skolēniem stāstīja par drošību uz ielas un izglītības iestādē. Bērniem tika atgādināti ceļu satiksmes noteikumi, īpaši gadījumi, kad ielu jāšķērso pie regulējamas vai neregulējams gājēju pārejas.
"Atrodoties izglītības iestādē, pirmklasniekam obligāti jāklausa skolotāja un jācenšas neuzdot jautājumus, nepaceļot roku. Skraidīt pa klasi nav droši, līdz ar to fiziskās aktivitātes jāīsteno sporta mācību stundā."
Drošāk būs, ja vecāki aizvedīs uz skolu
"Ja bērns mācās 1.,2.klasē, īpaši Rīgas centra skolā, kas atrodas gabaliņu no mājām, viņš obligāti jāved uz skolu aiz rociņas, lai bērns atceras, kā viņam iet uz skolu. Kaut arī viņam ir septiņi gadi, nav droši viņu vienu pašu laist ārā no mājām."
Pašvaldības policijas pārstāvis atgādināja, ka pēc likuma septiņus gadus vecs bērns jau var atrasties viens pats uz ielas. "Bet vai viņš spēj adekvāti, samērīgi un pareizi reaģēt uz dažādām situācijām? Tas vecākiem pašiem jāizvērtē. Es viennozīmīgi ieteiktu no sākuma gan vest uz skolu, gan sagaidīt no tās."
Pēkšņi aizmirst, uz kuru pusi ir mājas
Pirms aptuveni desmit gadiem Kalacs pats nodrošināja sabiedrisko kārtību pie izglītības iestādēm. "Bija gadījumi, kad pirmklasnieki pat pēc pieciem skolā pavadītiem mēnešiem aizmirsa, uz kuru pusi ir mājas."
Tāpat mazie nereti sajauc transportlīdzekļus, ar kuriem jādodas mājās pēc skolas."Mazie nezina, ko darīt, kad sajaukuši transportus, un vienkārši raud. Pie šofera mazais uzreiz neiet."
Saņemt drosmi un pieklauvēt pie šofera durvīm
Vecākiem un skolotājiem vajadzētu ar bērniem par šiem jautājumiem izrunāties. Ja bērnam gadās sajaukt transportlīdzekli, tad vajadzētu doties pie šofera, pieklauvēt un lūgt palīdzību.
Šoferis sazināsies ar policiju un bērns tiks nogādāts drošā vietā skolā vai mājās. Protams, par notikušo pirms tam tiks informēti arī vecāki.
Paņemt līdzi e-talonu
Tāpat vecākiem vajadzētu atgādināt, ka arī skolēniem sabiedriskajā transportā jālieto e-talons. "Ja bērnam nav e-talona, viņam nevajadzētu kāpt sabiedriskajā transportā. Vecākiem ir jānodrošina tas, ka bērnam, iekāpjot sabiedriskajā transportā, ir e-talons."
Noteikumi par e-talonu attiecas gan uz 1., gan 9., gan 12.klases skolēniem. "Ja nav e-talona, lūdzu, vecāki iedodiet līdzi 2 eiro uz vienu pusi un 2 eiro uz otru pusi! Nevajag nekādus pārmetumus "Rīgas satiksmei". Bez e-talona nedrīkst iekāpt! Protams, bērns netiks izsēdināts no transportlīdzekļa, bet noteikumi ir jāievēro."
Vēl skolēniem jāatceras, ka tagad arī sabiedriskajā transportā jālieto sejas maskas.
Bez austiņām un kapuces
Savukārt, šķērsojot dzelzceļa sliedes, arī skolēniem jāatceras, ka jānoņem austiņas un jānovelk kapuce, jo pretējā gadījumā bērni nedzird un neredz vilcienu.
Lai gan, dodoties pāri gājēju pārejai, ir atļauts braukt ar velosipēdu, policijas pārstāvis aicināja skolēnus stumt pāri velosipēdus gājēju pārejām, jo tā ir drošāk. Arī dzelzceļa sliedes drošāk šķērsot, stumjot riteni pāri nevis braucot uz tā.
Viena bedrīte - mazais aizlido
Vēl Kalacs atgādināja, ka elektriskos skrejriteņus atļauts lietot tikai personām no 14 gadu vecuma, ja viņām ir velosipēdista tiesības. Turklāt ar tiem drīkst braukt tikai viens cilvēks. Ir aizliegtas situācijas, kad mamma vai tētis ved bērnu uz skolu ar elektrisko skrejriteni.
"Lielie, pieaugušie nedrīkst vest savu atvasīti uz elektroskūtera. Tas ir aizliegts!" Bērns brauciena laikā nedrīkst stāvēt ne mammai priekšā uz riteņa, ne atrasties uz tēta pleciem.
Tāda pārvietošanās ir ļoti nedroša. "Viena bedrīte un mazais aizlido. Tā ir liela bezatbildība. Šāda pieaugušo neapdomīga rīcība Rīgas pilsētā tika novērota vairākkārtīgi. Elektroskūteris domāts vienam cilvēkam." Īpaši bīstami, ja ar elektrisko skrejriteni kopā ar bērniem brauc pa bruģi.
Ar atstarotāju
Tumšākā laikā noteikti jālieto atstarotāji. Turklāt tie noder tikai tad, ja piestiprināti pie somām vai virsdrēbēm, nevis atrodas somā vai penālī.
Ļoti labi, ja atstarotāji jau ir iestrādāti virsdrēbēs, piemēram, biksēs vai virsjakās.
Drošības labad velosipēdistiem un skrejriteņu lietotājiem vajadzīgas ķiveres, citādi var būt nopietnas traumas.
Ar vienu reizi nepietiks
Kalacs uzsvēra, ka ar bērniem par drošības jautājumiem vajadzētu runāt ne tikai vienu reizi jaunā mācību gada sākumā, bet gan regulāri un vairākkārt.