Jelgavas slimnīcā plāno būvēt Infekcijas slimību un Hronisko pacientu aprūpes nodaļu
foto: Zane Bitere/LETA
Jelgavas slimnīca.
Novadu ziņas

Jelgavas slimnīcā plāno būvēt Infekcijas slimību un Hronisko pacientu aprūpes nodaļu

Jauns.lv / LETA

SIA "Jelgavas pilsētas slimnīca" izsludinājusi metu konkursu par Infekcijas slimību nodaļas un Hronisko pacientu aprūpes nodaļas būvniecību un teritorijas labiekārtošanu Brīvības bulvārī 6, atklāja pilsētas pašvaldībā.

Jelgavas slimnīcā plāno būvēt Infekcijas slimību u...

Pēc slimnīcas pasūtījuma jau gada sākumā veikta nepabeigtās dzemdību nama būves ekspertīze. Tās rezultāti apliecināja, ka nepabeigtais būvniecības objekts neatbilst tādām prasībām kā mehāniskā stiprība un stabilitāte un atrodas pirmsavārijas stāvoklī. Tāpēc domes sēdē deputāti lēma par ēkas nojaukšanu.

Paralēli tam Jelgavas slimnīca apzināja savas vajadzības šīs teritorijas turpmākai attīstībai.

"Nepabeigtā būve savulaik celta kā dzemdību nams, taču šobrīd slimnīcai nav nepieciešams tik plašs atsevišķs dzemdību nams. Savukārt mums ir citas akūtas vajadzības, kas jārisina," skaidroja slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga.

Viņš uzsvēra, ka nevienā no Zemgales reģiona slimnīcām pašlaik nav infekciju nodaļas - tuvākā atrodas Rīgā, Latvijas Infektoloģijas centrā, jo savulaik paredzētais infektoloģijas profils Dobeles slimnīcā netika attīstīts.

"Covid-19 pandēmijas laikā gūtā pieredze apliecina, ka ir vitāli nepieciešams stiprs reģionāls infektoloģijas profila pakalpojuma sniedzējs Zemgales reģionā, kas atslogotu Rīgas slimnīcas un infekciju uzliesmojuma gadījumā neierobežotu reģiona slimnīcu ikdienas darbu," pārliecināts Smilga.

Paredzēts, ka jaunajai ēkai būs divi stāvi ar kopējo platību ap 2000 kvadrātmetru - ēkas pirmajā stāvā atrastos Infekcijas slimību nodaļa ar 20 gultasvietām, bet ēkas otrajā stāvā - Hronisko pacientu aprūpes nodaļa ar 40 gultasvietām.

Smilga skaidroja, ka infekciju slimībām ir raksturīgi krasi uzliesmojumi, taču gadījumā, ja epidemioloģiskā situācija uzlabojas un nav nepieciešamības uzturēt 20 infekcijas profila gultasvietu, projekta risinājums paredz to pārveidi par Hronisko pacientu aprūpes nodaļu ar kopumā 60 gultasvietām. Savukārt, ja notiek plaša mēroga epidemioloģisks uzliesmojums, ēku iespējams pārveidot par vienotu infekciju nodaļu ar vismaz 40 gultasvietām.

"Latvijā, tāpat kā daudzās Eiropas valstīs, aizvien lielāks slogs veselības sistēmai ir hroniskās slimības un sabiedrības novecošanās. Tāpēc ir svarīgi, lai hronisko slimību pacienti neatkarīgi no slimības veida saņemtu atbilstošu un kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu," sacīja Smilga.

Taču pašreizējā situācijā slimnīcai nav iespēju nodrošināt aprūpi pacientiem ar hroniskām saslimšanām tādā apjomā, kādā tas būtu nepieciešams. Pēc iestādes vadītāja paustā, šādi pacienti vai nu ilgāk tiek medicīniski aprūpēti slimnīcas nodaļās, vai arī tiek izrakstīti no slimnīcas, taču tas neatrisina situāciju, jo pēc laika pacients atkārtoti sauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu vai tiek nogādāts atpakaļ slimnīcā.

Metu konkursā pretendentiem ir jāizstrādā piedāvājumi, kas paredz gan esošās ēkas demontāžu un jaunas būvniecību, gan arī teritorijas labiekārtošanu. Slimnīcai ir būtiski racionāli un efektīvi risināt vecās ēkas nojaukšanu, tāpēc arī šī sadaļa ir iekļauta jaunā projekta realizācijā. Aprēķini liecina, ka esošās ēkas atjaunošana būtu nesamērīgi dārga, ņemot vērā tās tehnisko stāvokli un nepieciešamību piemērot ēkas plānojumu mūsdienu ārstniecības iestāžu labiekārtojuma prasībām.

"Taču mēs vēlamies demontāžas laikā radušos betona būvgružus izmanot pēc iespējas racionāli, piemēram, ceļu vai stāvvietu ierīkošanai, tādējādi samazinot būvdarbu izmaksas. Tāpēc arī demontāžas izstrāde ir iekļauta metu konkursā, gaidot no pretendentiem izdevīgākos piedāvājumus," skaidroja Smilga.

Metu konkursā pretendentiem ir jāizstrādā arī teritorijas labiekārtošanas piedāvājums. Esošie slimnīcas automašīnu stāvlaukumi ar 90 vietām nenodrošina nepieciešamo autostāvvietu skaitu, un slimnīcas teritorijā auto tiek novietoti tiem neparedzētās vietās, traucējot operatīvā transporta kustību, bojājot zaļo zonu.

Metu konkursa godalgu fonds ir 6500 eiro. Konkursa uzvarētājs saņems 3000 eiro, otrās vietas ieguvējs - 2000 eiro, bet trešās vietas ieguvējs - 1500 eiro.

Pēc metu konkursa uzvarētāja paziņošanas sāksies būvprojekta izstrāde, kas varētu ilgt septiņus mēnešus, bet pēc tam tiks rīkots iepirkums par jaunās ēkas būvniecību un teritorijas labiekārtošanu. Provizoriski slimnīcas jauno nodaļu ēkas būvniecība varētu noslēgties 2024.gadā.

"Ēkas būvniecībai paredzam piesaistīt Eiropas fondu līdzekļus. Projekta nepieciešamība jau ir saskaņota ar Veselības ministriju un atbilst valsts veselības pamatnostādnēm," informēja Smilga.