Iekšlietu ministrija skaidro situāciju ar uz Baltkrievijas robežas iestrēgušajiem kurdu bēgļiem
Uz Latvijas-Baltkrievijas robežas „iestrēgušo” ap 40 bēgļu liktenis, kurus ne vienā, ne otrā valstī neielaiž bruņoti robežsargi ir neapskaužams. Mūsu robežsargi viņiem piedāvā ēdienu un ūdeni, bet tālāk nelaiž. Savukārt baltkrievu robežsardze uzmana, lai šie „tūristi” neietu atpakaļ uz Baltkrieviju.
Jauns.lv jau rakstīja, ka vācu raidsabiedrība „Deutsche Welle” pārraidījusi reportāžu no Latvijas-Baltkrievijas robežas, kurā redzams, kā „nevienam nepiederošā zemē” jeb starp Baltkrievijas un Latvijas robežu, kuru no abām pusēm cieši apsargā bruņojušies latviešu un baltkrievu robežsargi, uz zemes guļ bariņš nelegālo imigrantu, starp kuriem ir arī sievietes un vairāki mazi bērni.
„Iesprūdušas starp latviešu sargiem vienā pusē un baltkrievu sargiem otrā, šīs kurdu ģimenes no Irākas nedēļu ir iesprostotas nekurienē bez pajumtes un pārtikas,” teikts „Deutsche Welle” tvitera ierakstā.
Video vēstīts, ka uz robežas pamesti 11 mazi bērni. „Mums vienkārši vajag palīdzību, jo viņiem ir tik auksti, bērni ir saslimuši, mums nav pārtikas,” angļu valodā saka irākietis Rava. „Mēs vienkārši gribam, lai mūs deportē atpakaļ uz Irāku. Mums klājas slikti, mēs esam noguruši un neviens mums nepalīdz,” turpina Rava.
Par bēgļu likteni uztraucies arī Latvijas Tiesībsarga birojs, kurš paziņojis: „Arī pastāvot ārkārtējai situācijai, ja valsts iestādes realizē personu „atstumšanu” no robežas, potenciālo patvēruma meklētāju gadījumā ir jābūt tiesiskām un faktiski pieejamām alternatīvām patvērumu lūgt. Situācijā, kad personai faktiski tiek liegtas iespējas pārvietoties, secināms, ka tai citu pieejamu alternatīvu nav, tātad būtu jāpieļauj izņēmums no vispārīgās kārtības, kāda noteikta ar rīkojumu”.
Jauns.lv Latvijas robežsardzē interesējās par šo „iesprūdušo” bēgļu likteni. Uz jautājumiem atbildēja Iekšlietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Samanta Nalivaiko.
- Cik šobrīd bēgļu ir iestrēguši Baltkrievijas-Latvijas „neitrālajā joslā”? Cik daudz viņu vidū ir vīrieši, bērni, sievietes, vecāka gadagājuma cilvēki?
- Nav tādas Latvijas-Baltkrievijas neitrālās joslas. Ir vai nu Latvijas, vai Baltkrievijas teritorija. Šie cilvēki pašlaik neatrodas Latvijas teritorijā, bet gan atrodas Baltkrievijā. Pēc robežsardzes datiem, nav tādas grupas, kas septiņas dienas uzturētos vienā un tajā pašā vietā.
- Kāds varētu būt viņu liktenis?
- Mēs ļoti ceram, ka Baltkrievijas puse cilvēkus, kas ir ieradušies pie viņiem ar tūristu vīzām, nevis stums varmācīgi uz Latvijas robežas pusi, bet gan dos iespējas viņiem doties atpakaļ, tai skaitā atļaus doties atpakaļ uz savu mītnes zemi.
- Kas notiks, ja viņi nevarēs atgriezties Baltkrievijā?
- Diemžēl jau pašlaik ir situācija, kurā Baltkrievijas robežsargi neļauj šiem cilvēkiem atgriezties.
- Vai viņi ir vērsušies ar kādām prasībām, lūgumiem pie Latvijas? Un vai Latvijas puse viņiem sniedz kādu palīdzību, atbalstu?
- Robežsargi šiem cilvēkiem dod ēdienu un ūdeni. Tāpat robežsargi izsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja redz, ka cilvēku veselības stāvoklis pasliktinās. Ja kāds no robežpārkāpēju ģimenes locekļiem tiek vests uz slimnīcu, tad arī visi šīs personas ģimenes locekļi tiek uzņemti, proti, robežsargi neatdala ģimenes locekļus vienu no otra. Nevalstiskās organizācijas ir apzinājušas cilvēku vajadzības un sagādā viņiem drēbes, lietusmēteļus un citas nepieciešamības preces.
- Cik robežsargu viņus apsargā gan no vienas, gan otras puses?
- Robežsargu daudzums uz robežas ir operatīvā informācija. Varam komentēt, ka robežsardzi atbalsta gan bruņotie spēki, gan Valsts policija.
Jau vēstīts, ka pirmdien, 16. augustā, pēc bēgļu apskates viens pieaugušais hospitalizēts uz Krāslavas slimnīcu, bet viens bērns un viens pieaugušais - uz Daugavpils slimnīcu.
Centrs Daugavpilī, kur tiek izmitināti aizturētie robežpārkāpēji
Situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, kuru nelegāli mēģina šķērsot migranti, tiek kontrolēta, šodien žurnālistiem teica iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).