Pandēmija būtiski veicinājusi Latvijas iedzīvotāju interesi par e-risinājumiem
Pandēmija būtiski veicinājusi Latvijas iedzīvotāju interesi par e-risinājumiem, secinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļa norāda, ka saskaņā ar "Eurostat" datiem iedzīvotāju digitālo prasmju ziņā Latvija ir vienā no pēdējām vietām Eiropas Savienībā. Taču Covid-19 pandēmijas ietekmē būtiski audzis elektronisko identifikācijas līdzekļu lietojuma apjoms un lietotāju skaits. Salīdzinājumā ar 2019.gadu elektroniskā identifikācija šogad veikta par 131,8% vairāk, skaidro VARAM.
VARAM Publisko pakalpojumu sniegšanas un galalietotāju vajadzību monitorings Latvijā 2020.gadā parāda, ka 76% Latvijas iedzīvotāju izmantojuši internetu sadarbībai ar valsts vai sabiedriskajām iestādēm, taču ievērojams pieaugums konstatēts tikai 2020. gadā, ko var skaidrot ar pandēmijas un attālinātā darba situāciju.
Saskaņā ar VARAM pētījumu, visaktīvākie e-risinājumu izmantošanā ir iedzīvotāji ar augstāku izglītības līmeni un ienākumiem. Tajā pašā laikā liela sabiedrības daļa nemaz nav izmēģinājusi e-risinājumus.
Valsts AS "Latvijas valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis norāda, ka 2020. gadā Covid-19 ietekmē būtiski audzis uzticamības pakalpojumu lietojamības apjoms un lietotāju skaits.
Pieaugums turpinās arī šogad. Ja pirms diviem gadiem iedzīvotāji lietojuši e-paraksta rīkus dokumentu parakstīšanai 7,1 miljonus reižu, tad pērn jau 9,5 miljonus reižu, bet šī gada pirmajos septiņos mēnešos - vairāk nekā 8 miljonus reižu.
Savukārt ar eID un e-paraksts kartēm identitāte šī gada pirmajos septiņos mēnešos apliecināta 1 140 969 reižu, kas ir par 470 794 vairāk nekā 2019. gadā kopā un jau pārsniedz arī pagājušā gada kopējo rādītāju. Tāpat arvien biežāk tiek ieviestas digitālās pastkastītes jeb e-adreses iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kas nodrošina iespēju sazināties ar valsts un pašvaldību iestādēm elektroniski, norāda VARAM.