Pētījums: Latvijas iedzīvotājus laimīgus dara ģimene, bet nelaimīgus - naudas trūkums
Latvijas iedzīvotāju galvenais laimes avots ir ģimene, nozīmīga ir arī mīlestība, savs mājoklis un naudas daudzums, liecina "Smaidometrs" jeb "Swedbank" Latvijas Vērtību pētījums par iedzīvotāju laimes līmeni. Savukārt nelaimīgus iedzīvotājus visbiežāk dara naudas trūkums.
Divas trešdaļas jeb 65% Latvijas iedzīvotāju aptaujā norādījuši, ka to laimes avots ir ģimene, mīlestību minējis 21% aptaujāto, savu mājokli nosaukuši 16%, pieejamo naudas daudzumu minējuši 14%, vēl 11% nosaukuši veselību, 10% kā laimes avotu norādījuši seksu.
Trešā daļa aptaujāto atzinusi, ka tos nelaimīgus dara naudas trūkums. Savukārt 21% nelaimīgu dara veselības problēmas. 11% aptaujāto nelaimīgus dara darbs.
Citās valstīs, kļūstot vecākiem, cilvēki kopumā kļūst laimīgāki, taču Latvijā ir pretēja tendence - vislaimīgākie iedzīvotāji jūtas jaunības gados - 15 līdz 24 gadus veco aptaujāto vidū laimīgi jūtas 72%. Kļūstot vecākiem, laimes sajūta rūk, viszemāko punktu sasniedzot 45-54 gadu vecumā, kad laimīgi jūtas 59% aptaujāto.
Aptauja arī atklāj - jo iedzīvotāji ir izglītotāki, jo tie ir laimīgāki. Mazāk laimīgi ir tie aptaujātie Latvijas iedzīvotāji, kuri ieguvuši pamatizglītību (69%), nedaudz laimīgāki ir vidējo un profesionālo izglītību ieguvušie (72%), savukārt augstāko izglītību ieguvušie ir vislaimīgākie (83%).
"Swedbank" Latvijas Vērtību pētījums veikts šā gada janvārī, sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS intervējot vairāk nekā 1500 visus Latvijas iedzīvotājus reprezentējošu izlasi Rīgā, citās pilsētās un lauku teritorijās. Pētījumā aplūkotas trīs vērtību grupas: identitāte, laime, nākotne. Pētījuma rezultāti šī gada laikā tiek atklāti trīs pasākumu ciklā. Maijā tika atklāta pētījuma identitātes daļa, šodien atklāti dati par laimi, bet turpmāk vēl plānots runāt par nākotni.
LETA / Foto: shutterstock