Vecāku vidū valda maldīgs priekšstats, ka bērni ar Covid-19 neslimo; līdz šim slimnīcās ārstēti 70 mazie pacienti
foto: Edijs Pālens/LETA
Ar Covid-19 slimojošo bērnu un jauniešu skaits, kam nepieciešama ārstēšana slimnīcā, kopš janvāra ir stabili pieaugošs.
Sabiedrība

Vecāku vidū valda maldīgs priekšstats, ka bērni ar Covid-19 neslimo; līdz šim slimnīcās ārstēti 70 mazie pacienti

Jauns.lv / LETA

Līdz šim ārstēšanu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) saņēmuši 70 bērni ar akūtu Covid-19, un vidējais ārstēšanās ilgums slimnīcas pacientiem šādā gadījumā ir septiņas dienas, pavēstīja BKUS Bērnu slimību klīnikas Infektoloģijas profila virsārste Gunta Laizāne.

Vecāku vidū valda maldīgs priekšstats, ka bērni ar...

30.aprīlī slimnīcā ārstējās četri pacienti ar akūtu Covid-19. Pacientu slimības gaita vērtējama kā vidēji smaga un smaga.

Bez akūta Covid-19 no janvāra kopumā 16 bērniem konstatēts multisistēmu iekaisuma sindroms (MIS-C), kas ir nopietni veselības sarežģījumi pēc akūta Covid-19 pārslimošanas. Astoņi MIS-C pacienti tika ārstēti slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļā, turklāt vidējais ārstēšanās ilgums stacionārā šādiem pacientiem ir 15 dienas. Tomēr 30.aprīlī slimnīcā MIS-C pacientu vairs nebija.

Ar Covid-19 slimojošo bērnu un jauniešu skaits, kam nepieciešama ārstēšana slimnīcā, kopš janvāra ir stabili pieaugošs, un ar akūtu Covid-19 slimo visu vecumu bērni. Bērnu saslimstība ar Covid-19 ir tieši proporcionāla saslimstības pieaugumam visas sabiedrības vidū.

"Vecāku vidū valda maldīgs priekšstats, ka bērni un jaunieši ar Covid-19 neslimo un, ja slimo, tad slimības gaita nav smaga. Novērojam, ka šī mīta dēļ pienācīgi netiek ievēroti piesardzības pasākumi - pat gadījumos, kad bērnam apstiprināta Covid-19 saslimšana," norāda ārste.

Kā atzīmē Laizāne, ja Covid-19 pacients, kaut arī viņš jūtas labi, jo slimība norit ir viegli vai asimptomātiski, turpina ierastās ikdienas gaitas un neievēro pašizolāciju, turpinās aktīva vīrusa pārnese un saslimstība turpina pieaugt. Vienlaikus, pēc ārstes paustā, tas, ka bērns ievēro piesardzības pasākumus, ir vecāku atbildība, "tāpēc aicinām uz to raudzīties nopietni un atgādinām - Covid-19 bērniem norit arī smagi".

"Mums kā bērnu veselības speciālistiem vislielākās bažas ir par to, ka šādas attieksmes pret piesardzības pasākumiem rezultātā pieaugs ne tikai Covid-19 saslimstība ar vidēji smagu vai smagu gaitu bērnu vidū, bet arī MIS-C gadījumu skaits," pauž mediķe.

MIS-C skar bērnus, kas inficējušies ar Covid-19 - sākotnēji infekcijai noritot viegli vai pat asimptomātiski, un sekojot straujam veselības stāvokļa pasliktinājumam.

Laizāne atzīmē, ka saslimšana skar vairākas bērnu orgānu sistēmas - elpceļus, bieži arī sirds, gremošanas orgānus un citas, un tas ir potenciāli dzīvību apdraudošs stāvoklis.

Turklāt, pēc mediķes sacītā, bērni ar Covid-19 saslimst pēkšņi - viņiem ir ļoti augsta temperatūra, viņi kļūst apātiski, miegaini, noguruši, rodas vemšana, caureja, izsitumi uz ādas. Pētījumi liecina, ka reakcija atkarīga no bērna organisma īpatnībām. Vidējais šādu pacientu vecums ir desmit gadi.

Bērnu slimnīcas speciālisti uzsver - ja bērnam, kuram pirms divām līdz četrām nedēļām, iespējams, bijis kontakts ar Covid-19 pacientu, pēkšņi parādās kādi no šiem simptomiem - pēkšņs drudzis, liels sagurums, izteikta miegainība, dažāda rakstura labi pamanāmi izsitumi uz ādas, vemšana, vēdersāpes, caureja vai galvassāpes - ir nepieciešams vērsties pie ārsta.